Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dobrowolny ZUS. Przedstawiono propozycję zmian w systemie ubezpieczeń społecznych

32
Podziel się:

Składka na ubezpieczenia społeczne jest, jak mówił Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, jedną z najpoważniejszych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dlatego proponuje, by była dobrowolna.

06.03.2019 RZESZOW ZAKLAD UBEZPIECZEN SPOLECZNYCH ZUS SIEDZIBA RZESZOW FOT KRZYSZTOF KAPICA
06.03.2019 RZESZOW ZAKLAD UBEZPIECZEN SPOLECZNYCH ZUS SIEDZIBA RZESZOW FOT KRZYSZTOF KAPICA (East News, k_kapica_afk/Polska Press/East News/Sejm)
bECtxcHV

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, przedstawił w czwartek dawno zapowiadaną propozycję zmian systemu ubezpieczeń społecznych.

- Przedsiębiorcy wielokrotnie zwracali uwagę, że jednakowa stawka dla wszystkich jest przeszkodą dla firm o niskich dochodach, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do powstania straty finansowej - mówił Abramowicz, którego wypowiedź cytuje PAP. Średnia składka wynosi 1316,97 zł, w tym 342,32 zł ubezpieczenia zdrowotnego.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców postuluje, by składka na ZUS była dobrowolna - obowiązkowe byłoby tylko ubezpieczenie zdrowotne. Co do reszty, samozatrudniony miałby prawo sam zdecydować, czy chce pozostać w systemie powszechnym i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS, czy nie.

bECtxcHX
Zobacz także: O dobrowolnym ZUS-ie Rzecznik MŚP mówił w naszym programie "Money. To się liczy". Obejrzyj wideo:

Środki, które przedsiębiorcy zaoszczędziliby na ZUS, mogłyby zostać przeznaczone na ubezpieczenia komercyjne, inwestycje albo bieżące potrzeby. Jednak w przypadku nieopłacania składek na ZUS przedsiębiorca musiałby się liczyć z brakiem emerytury w przyszłości.

Dlatego, jak mówił Adamowicz, w długim terminie wprowadzenie dobrowolności byłoby neutralne dla FUS.

bECtxcId

Ilu przedsiębiorców byłoby zainteresowanych propozycją Rzecznika MŚP? Ponad 45 proc. przedsiębiorców zrezygnowałoby z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, gdyby istniała taka możliwość - wynika z badań zrealizowanych przez Instytut IPC na zlecenie Biura Rzecznika MŚP. Natomiast 43 proc. - nie.

Średnia kwota, jaką skłonni są płacić przedsiębiorcy na ubezpieczenie społeczne, to 344 zł, powiedział obecny na konferencji Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, podaje PAP. Jak dodał, z badań wynika, że prawie 27 proc. ankietowanych przedsiębiorców powiedziało, że emerytura po 30 latach prowadzenia działalności powinna mieścić się w przedziale 1501-2000 zł.

bECtxcIe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECtxcIy
KOMENTARZE
(32)
kek
rok temu
przestancie oszukiwac ludzi przedsiebiorcy w polsce maja 1000 razy lepiej jak pracownicy
warzywniak
2 lata temu
BRAWO I TO JEST TO !!! Lub KRUS dla wszystkich , proste .
Tomasz 2999
2 lata temu
Dlaczego pieniądze w ZUS są niedziedziczone
bECtxcIz
Ing.
2 lata temu
Jestem wolnym czlowiekiem i mam wybór!!!! Jak mam z czego to place lub chwilowo nie place. Wybór!!!
Gh
2 lata temu
Ktoś prowadzi teraz działalność całe życie i płaci ZUS dostanie najniższą emeryturę A ktoś kto płaci kurs tyle przez kwartał co na ZUS przez miesiąc też będzie miał taką emeryturę więc naprawdę lepiej żeby każdy sobie odkladal
...
Następna strona