Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Świadczenia poszły do góry. Minimalne emerytury wzrosły o kilkanaście procent

44
Podziel się:

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. Z dniem 1 marca wzrosły o 12,12 proc. - informuje Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne, aby otrzymać wyższą emeryturę czy rentę, nie trzeba składać żadnego wniosku.

Świadczenia poszły do góry. Minimalne emerytury wzrosły o kilkanaście procent
Wzrosła wysokość minimalnej emerytury i renty (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne są od 1 marca wzrosły z 1588,44 zł do 1780,96 zł. Natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1335,72 zł.

Na tym nie koniec zmian, które opisywaliśmy w money.pl. Jak podaje rzecznik ZUS, do 2419,33 zł wzrosła też kwota graniczna świadczenia uzupełniającego. Z kolei świadczenie honorowe dla stulatków, którzy urodziny obchodzą po 29 lutego, wynosi 6246,13 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Marcowa waloryzacja świadczeń

Oprócz świadczeń długoterminowych waloryzacja obejmuje również kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Chodzi np. o dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Zaznaczmy, że waloryzacja obejmuje wyłącznie świadczenia przyznane do końca lutego 2024 r., czyli do czwartku.

I tak: dodatek dla sieroty zupełnej wzrósł z 553,30 zł do 620,36 zł, dodatek pielęgnacyjny - z 294,39 zł do 330,07 zł, pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji - z 441,59 zł do 495,11 zł, za tajne nauczanie - z 294,39 zł do 330,07 zł, a ryczałt energetyczny - z 255,17 zł do 299,82 zł.

ZUS przypomina - nie potrzeba wniosku, aby świadczenie wzrosło

W sprawie waloryzacji nie trzeba składać wniosków. Innymi słowy - odbywa się ona automatycznie. Każdy emeryt i rencista, który miał 29 lutego prawo do wypłaty świadczenia, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka dokumentów rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu.

Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS - informuje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej całkowity koszt waloryzacji świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego oraz mundurowego szacowany jest na ok. 43 mld zł.

Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia w wysokości przysługującej na koniec lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji. Wysokość tego wskaźnika uzależniona jest od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok i powiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
215,84 zl ?
2 miesiące temu
215,84 zl ? zasiłek pielęgnacyjny NIE WALORYZOWANY od 2019 r. Niepełnosprawni czekaja na waloryzacje zasiłku pielegnacyjnego ! Kiedy bedzie waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł ? Zasiłek pielęgnacyjny wynosi zaledwie 215, 84 zł od 1 listopada 2019 r. w MOPR ? Zasiłek powinien być zwaloryzowany w cìągu 3 lat / nie wiem dlaczego nie jest waloryzowany co roku tak jak emerytury /do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło w tej sprawie. Pytanie czy niepełnosprawni jeszcze żyjący to już nie ludzie i ich spraw nie trzeba rozpatrzyć ? Inne sprawy są rozpatrywane, a niepełnosprawni pozostawieni zostali sami sobie ? Gdzie są posłowie , co oni na to ?
123
2 miesiące temu
Niech parlamentarzyści zajmą się : I. Ludzie pracowali na umowie zlecenie lub na drugi etat też na umowie zlecenie-standart pracodawców. Płacili podatki i składki min. FUZ i FP FGŚP i nic z tego nie mają . Dlaczego im się nie dolicza nic, przecież dokładali się i niektórzy wiele lat . A tym co nigdy nie pracowali np. matkom 4 -ga dzieci emerytura za nic? II. Inflacja jest podatkiem kwotowym włożonym w cenę towarów , opłat i usług. I dawno powinna być zmieniona gdy była bardzo wysoka . Taki system prowadzi do głębokich podziałów na biedotę i synekury. Policzcie proszę Nie ochłap -13 i 14.
Tak pytam
2 miesiące temu
Gdzie benzyna PO 5,19?
przypomnienie
2 miesiące temu
Po co kłamać, że dostaną więcej. G.. prawda. Rządy zawsze tę grupę społeczną okradały i doprowadziły do tego, że ich świadczeni są coraz niższe. Nauczycielom, mundurowym dają podwyżki do i tak wysokich wynagrodzeń wynoszące ponad 1500 zł, a emerytom czy rencistom chwalą się, że dadzą im np 300 zł. Jaka to jest różnica. Zmieńcie wszystkim kwoty bazowe czy wprowadzcie średnie krajowe danego roku. Oni muszą wszyscy płacić 9% podatku zdrowotnego i nie jest on odliczany. Tak tym ładem załatwili. Czy nowy rząd wróci do tego co było wcześniej? Długo się namyśla? To może być tak jak z tą Belką. Miała być rok, a została ile lat? Naród ma większą władzę niż oni, niż rząd.
Nadal 215,84
2 miesiące temu
Czekam na 330,07 , że o obiecanej rencie 4300 brutto nie wspomnę...
...
Następna strona