Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Waloryzacja emerytur to nie wszystko. W marcu pojawią się zmiany dotyczące milionów Polaków

168
Podziel się:

1 marca to termin, w którym zmienia się wysokość wielu świadczeń i pojawia kilka istotnych nowości. Wzrosną emerytury, renty, ale i dodatki. Zmianie ulegną też kwoty, które mogą zarobić emeryci i renciści bez narażania się na zmniejszenie świadczenia. Nowości pojawią się również w aptekach.

Waloryzacja emerytur to nie wszystko. W marcu pojawią się zmiany dotyczące milionów Polaków
Od 1 marca wzrastają nie tylko emerytury (Adobe Stock, Alan, WP.pl)

Już od 1 marca emerytury i renty będą wyższe. Świadczenia podniesie coroczna waloryzacja, która wynosi tym razem 12,12 proc.

Dotyczy nie tylko emerytur, ale i rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych i socjalnych, świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli oraz różnych dodatków do tych świadczeń, np. dodatku pielęgnacyjnego. Wszystkie zostaną powiększone o wspomniany wyżej wskaźnik waloryzacji 12,12 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Awantura o pomysł nowego zakazu. "To jest zamordyzm"

Emerytura minimalna, trzynasta emerytura. Ile wyniosą od 1 marca?

Minimalna emerytura sięgnie 1780,96 zł. Dokładnie tyle samo wyniesie trzynasta emerytura, która jest wypłacane w kwietniu i równa się właśnie minimalnej emeryturze.

Renta rodzinna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta socjalna również wzrosną z 1588,44 do 1780, 96 zł miesięcznie brutto.

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy tak bardzo się nie powiększy – wzrośnie do 1335, 72 zł.

Podwyżka emerytur i rent bazuje na dwóch kluczowych wskaźnikach. Pierwszy to tzw. inflacja emerycka, która za rok 2023 wyniosła 11,9 proc. Drugi to wzrost realnego wynagrodzenia, który za ten sam rok był na poziomie 1,1 proc.

Jak wzrosną inne świadczenia?

Świadczenie honorowe dla stulatków zostanie podniesione do 6246,13 zł miesięcznie. Wzrośnie ryczałt energetyczny, którego wysokość wynosić będzie od 1 marca niemal 300 zł.

Dodatek dla sieroty zupełnej do 620,36 zł, dodatek pielęgnacyjny i dodatek za tajne nauczanie – do 330,07 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidów wojennych – do 495 zł 11 gr.

Także kwota, której przekroczenie pozbawia prawa do świadczenia uzupełniającego wzrośnie do 2419,33 zł.

Świadczenie to, nieprzekraczające 500 zł miesięcznie, przysługuje osobom po 18. roku życia, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Jesteś w PPK? 1 marca powinna trafić do ciebie ważna informacja

1 marca wszyscy, których przyciągnęły Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), powinni otrzymać od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunek informację o jego stanie. Zazwyczaj jest on przesyłany elektronicznie, chociaż może się zdarzyć, że trafi do zainteresowanych w formie papierowej.

Osoby, które korzystają z PPK, mogą w każdej chwili samodzielnie sprawdzić stan oszczędności (na stronie MojePPK.pl). Logowanie przebiega tak jak w przypadku wielu rządowych usług – za pomocą Profilu Zaufanego lub e-Dowodu.

Tak wzrosną emerytury

Skoro znamy wielkość waloryzacji, wiemy, jak wzrosną poszczególne świadczenia.

Co jest główną przyczyną wzrostu emerytur? - Wysoka waloryzacja to konsekwencja przede wszystkim wysokiej inflacji, jaką mieliśmy w 2023 roku. W kolejnych latach w związku z prognozowanym spadkiem inflacji możemy się spodziewać już niższej waloryzacji - tłumaczy Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny.

Recepty po nowemu. Zmiany od 1 marca

1 marca wchodzą również w życie istotne zmiany w receptach. Eksperci określają nowe regulacje jako rewolucyjne. Chodzi o tzw. roczne recepty. Sposób obliczania ilości leku przeznaczonego dla pacjenta będzie zautomatyzowany.

Do tej pory przepisy były skonstruowane tak, że pacjent, który ma zapisane leki na cały rok i tak musiał pojawić się w aptece co najmniej trzy razy. Farmaceuta wydający medykamenty za każdym razem sprawdza, ile produktów może otrzymać chory. W praktyce matematyka nie była jednak taka prosta – głównie przez zróżnicowaną liczbę dawek w opakowaniach.

Od 1 marca – przynajmniej w teorii – apteki będą już dysponować narzędziem, które samodzielnie przeliczy leki, co ma usprawnić cały proces. Sprawność systemu nie była jeszcze testowana w takiej skali, więc o tym, czy i jak działa przekonamy się, gdy pacjenci ruszą do okienek.

Ile można dorobić do emerytury? Nowe progi od 1 marca 2024 r.

1 marca to również termin, w którym w życie wchodzą nowe progi dla osób dorabiających do renty i emerytury. To, że nie mogą osiągać nieograniczonych dochodów, nowością nie jest. Ale graniczne kwoty uległy zmianie.

Przypomnijmy: jeśli przychód przekroczy określone progi – 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie.

I tak od 1 marca 2024 roku zarobki do 5278,30 zł brutto miesięcznie nie wpłyną na zmniejszenie świadczenia.

Natomiast kto dorobi powyżej 9802,50 zł brutto miesięcznie, musi się liczyć z zawieszeniem emerytury lub renty.

Nowe progi będą obowiązywać do 31 maja 2024 r. Po tej dacie znów się zmienią.

Mikropodwyżka dla sołtysów

Od 1 marca zwiększy się dodatek dla sołtysów. Dla osób pełniących tę funkcję waloryzacja świadczenia oznacza wzrost o 36 zł i 36 groszy – z 300 zł w 2023 roku do 336,36 zł w 2024 roku.

Robert Kędzierski, dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(168)
precz z solty...
miesiąc temu
nie powinno byc zadnych dodatkow dla soltysowtym bardziej, ze za otrzymuja za nic kupe kasy miesiecznie. A tak naprawde to powinni skasowac soltysow. Oni nic nie robia a biora za nic kase .Kiedys soltysi zbierali podatki i skladki do KRUS to jeszcze jakies pieniadze sie im nalezaly a teraz nie robia nic bo ludzie podatki przesylaja na konta i soltysi wogole sa zbedni.To tylko koszt niepotrzebny dla panstwa i gmin. Te pieniadze mozna by wydac na jednego pracownika, ktory bylby pracownikiem gminy z zajmowalby sie potrzebami wsi.
215,84 zł --....
miesiąc temu
Zasiłek pielęgnacyjny 215,84 zł pytanie kiedy będzie waloryzacja tego zasiłku dla niepełnosprawnych? Ile można czekać, zasiłek ten niewaloryzowany jest od 2019 r.? Dlaczego ? Wszystko uległo podwyższeniu zasiłki, dodatki pielęgnacyjne, renty socjalne, renty alkoholowe, dodatki osłonowe, dodatek do emerytury za urodzenie 4 dzieci, itp. , a ten zasiłek pielęgnacyjny pozostaje bez zmian w kwocie 215,84 zł od 6 lat ? Dlaczego karzecie niepełnosprawnych ? Pytanie czy pobierający zasiłek pielęgnacyjny to inny sort ludzi, to gorsi ludzie i im się nic nie należy ? Pytanie ile wszystko podrożało leki, opatrunki, rehabilitacja, opłaty, itp. Dlaczego waloryzacje w ZUS są co toku, a tu nie było waloryzacji w MOPR od 6 lat?
Obywatel pols...
miesiąc temu
Do likwidacji nieuczciwy, złodziejski 13 i 14 zasiłek (bo to żadna emerytura), dla nierobów i cwaniaków, którzy często niepłacili podatków na ZUS. Dosyć już hodowania biedy. Oddać im te groszowe składki i dawać czasami zasiłki z OPS albo z akcji charytatywnych. Dosyć rozdawania cudzych pieniędzy. Bo to z naszych podatków, więc dla nich cudze. Zwiększyć natomiast kwotę wolną od podatku nawet do 80 tyś. złotych. Babciowe, kapciowe, matkowe, 800 plus, maluchy, dobry start - co to jest, jakiś głupkowaty, orwellowski folwark?
Marek
miesiąc temu
raz kasa jest raz jej nie ma. ale jak nie ma jej więcej niż jest to słabo. a teraz tak własnie u mnie jest. to wszystko przez długi, i niestety nie mogę liczyć na jakieś dodatki finansowe. dobrze że chociaż kruk był spoko i zrobili mi raty
Polacy
miesiąc temu
Ja za lek fla seniora zapłaciłam za tylko jeden 500 zł Nie ma zadarmo fla vieszko chorych to klamstwa
...
Następna strona