Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Na tę wiadomość czekają miliony emerytów. Ile może wynieść waloryzacja emerytur w 2024 roku?

230
Podziel się:

Ile wyniesie waloryzacja emerytur w 2024 r.? Wiemy to dzięki szacunkom Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Wszystko wskazuje na to, że świadczenia nie wzrosną tak mocno, jak w ubiegłym roku.

Na tę wiadomość czekają miliony emerytów. Ile może wynieść waloryzacja emerytur w 2024 roku?
Emeryci mogą liczyć na waloryzację świadczenia w 2024 r. (Adobe Stock, Tricky Shark)

Inflacja wyniosła w Polsce w grudniu 6,2 proc. - poinformował w poniedziałek GUS. Dzięki tym danym znamy inne istotne parametry, które pozwalają już dziś oszacować kwotę, o jaką zwiększą się emerytury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szczera rozmowa z restauratorem. Zdradza ile zarabia - Jakub Tepper - Biznes Klasa #13

Waloryzacja emerytur w 2024 niższa niż w 2023 r.

Wyliczenia w tej sprawie przedstawił w rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting, założyciel Debaty Emerytalnej.

Po dzisiejszym komunikacie GUS już wiemy, że podczas marcowej waloryzacji świadczeń emerytury wzrosną co najmniej o 11,9 proc. To mniej niż w marcu 2023 roku ale nadal duży wzrost świadczeń. To co ważne i kluczowe, wzrost jest wynikiem wysokiej inflacji, która towarzyszyła nam przez 2023 rok. Tzw. inflacja emerycka jest nieco wyższa od ogólnej średniorocznej inflacji (11,4 proc.). Finalną wysokość waloryzacji poznamy w ciągu kilkunastu dni i wtedy też będzie można ostatecznie powiedzieć, o ile wzrosną świadczenia w marcu 2024 roku.

Ostatnie dane, które pozwolą dokładnie wyliczyć wielkość waloryzacji, poznamy 9 lutego. Do kwoty wynikającej z inflacji emeryckiej dolicza się bowiem 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Tych danych GUS dziś jeszcze nie znamy.

O ile wzrośnie emerytura w 2024 r.? Szacunkowa waloryzacja emerytur

Możemy jednak oszacować, jak zmienią się świadczenia. Minimalna emerytura wynosi dziś 1588,44 zł brutto. O ile wzrośnie? O kalkulacje poprosiliśmy Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomistę Federacji Przedsiębiorców Polskich.

- Zgodnie z prognozą zawartą w projekcie budżetu państwa na 2024 r., nominalna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej powinna wynieść 12,3 proc. W takim przypadku do komponentu inflacyjnego 11,9 proc. należałoby doliczyć jedynie 0,08 pkt. proc. z tytułu 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

W takim przypadku waloryzacja emerytury minimalnej (1588,44 zł brutto) wyniosłaby 190,30 zł brutto, dla emerytury wynoszącej 2000 zł – 239,60 zł, a w przypadku emerytury 2500 zł miesięcznie – 299,50 zł brutto podwyżki. To są jednak wyliczenia bazujące na prognozach, ostateczną waloryzację poznamy dopiero po publikacji danych GUS o wynagrodzeniach 9 lutego.

W 2022 roku według opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) średnia inflacja wyniosła 14,4 proc., natomiast inflacja emerycka to 14,8 proc. I dlatego w marcu 2023 roku emerytury i renty podniesiono o 14,8 proc., bo tempo wzrostu cen w przypadku gospodarstw domowych emerytów było rok wcześniej wyższe niż w przypadku przeciętnych gospodarstw.

Druga waloryzacja na horyzoncie

Wzrost świadczeń w marcu prawdopodobnie nie będzie jedynym. Bardzo prawdopodobne, że miejsce będzie miała druga waloryzacja emerytury. To jedna z obietnic Koalicji Obywatelskiej z kampanii wyborczej.

Premier Donald Tusk również w swoim exposè zapewniał, że taka reforma zostanie wprowadzona w krótkim czasie - przypomina "Fakt". Druga podwyżka ma złagodzić skutki inflacji, która wciąż, choć spada, mocno uderza Polaków po kieszeni. Plan zakładał, że mogłaby ona zostać wprowadzona w sytuacji, gdy inflacja w pierwszej połowie roku przekroczyłaby 5 proc. Wszystko jednak wskazuje na to, że tego kryterium w tym roku nie uda się spełnić, ponieważ wzrost cen wyraźnie zwalnia. Ekonomiści przewidują, że w połowie roku inflacja wyniesie 3-4 proc.

Co zatem może zrobić rząd? - Może wprowadzić zapis, że jeśli prognozowana inflacja w całym roku wyniesie 5 proc., to otwierałoby to możliwość przeprowadzenia drugiej podwyżki w roku. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku minimalnej pensji. Jeśli prognozy zakładają, że inflacja przekroczy 5 proc., wtedy są dwie podwyżki w roku – wyjaśnił dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW, z którym rozmawiał "Fakt".

Robert Kędzierski, dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(230)
Polak
3 miesiące temu
Chcieli Polacy lewactwa, to je mają. A to dopiero początek. Powinni też samochody zabierać jeżeli ktoś ma dwa, i dawać tym, którzy nie mają. Mieszkania też do podziału, jak ktoś nie ma, to zabierać pokoje i dawać tym, którzy nie mają. I tak dalej. Zabierać wszystko tym, którzy mają, i dawać tym, którzy nie mają. To dobry, rewolucyjny, lewacki sposób na równość społeczną. O tak.
Emeryt
3 miesiące temu
Pytacie gdzie benzyna po 5,19 zł? W Tuska głowie i głowach naiwnych, którzy głosowali na Koalicję Obywatelską. Macie swoje 100 konkretów na 100 dni. Tak jak kwotę wolną od podatku 60 tyś zł, mniejszy ZUS, itd. Ha, ha, ha.
Zdzichu
4 miesiące temu
Temat jest prosty. Każdy ma taką emeryturę jaką wypracował. Zasiłki typu 13 i 14 emerytura powinny natychmiast zostać zlikwidowane bo to są zasiłki i nikt z emerytów tej kasy nie wypracował. W zamian każda emerytura powinna być bez podatku, przywrócenie możliwości rozliczenia składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu, albo zwolnienie całkowicie emerytów z tej składki ,uczciwa waloryzacja powiązana z 50 procentowym wzrostem płac i było by uczciwie,.a nie ciągle kombinowanie i oszczędzanie na tej grupie społecznej.
Edward
4 miesiące temu
Emerytury powinny być bez podatku bez względu na dochody tak jak jest z 800 plus dostaje go na.dzieci milioner i przeciętny Kowalski, powrót składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu. Jeżeli są programy socjalne typu 13 i 14 emerytura to też dla wszystkich emerytów. Chory kraj żeby emeryt który pracował dłużej i ciężej nie dostawał 14 emerytury....
gość
4 miesiące temu
Ale czasy haha np.,,nie zgadzam się zkolorem białym uważam że jest czarny i tej wersji będę się trzymał do końca bo mi koryto zabiorą,, Jak nas inwestorzy przestaną traktować poważnie to drodzy mądrzy inaczej kaszanka zasmakuje jak kawior
...
Następna strona