Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Oto kto może liczyć na 29 tys. zł

72
Podziel się:

Środki zgromadzone na subkontach ZUS są przedmiotem dziedziczenia. Oznacza to, że w przypadku śmierci osoby, która była członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), zgromadzone na jej subkoncie środki mogą zostać przekazane spadkobiercom.

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Oto kto może liczyć na 29 tys. zł
ZUS: pieniądze po zmarłym czekają na kontach (Getty Images, Juana Mari Moya)

Jak informuje ZUS, pieniądze z subkonta ZUS zmarłego, który był członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), podlegają dziedziczeniu.

ZUS podkreśla, że nie ma żadnych ograniczeń czasowych, jeśli chodzi o zgłoszenie się po pieniądze zgromadzone na subkoncie zmarłego członka OFE. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, aby móc przejąć te środki.

Pieniądze na subkontach ZUS są dziedziczne i nie przepadają

ZUS podaje, że na subkontach osób, które zmarły, będąc członkami OFE, zgromadzona jest średnio kwota 29 tys. zł. Prawo do dziedziczenia tych środków mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE, a także osoby urodzone po 1968 roku, które nie przystąpiły do OFE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadciąga rewolucja. "Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą" - Piotr Voelkel - Cz.2

Jeżeli zmarły nie wyznaczył spadkobierców, zgromadzone na subkoncie środki wchodzą w skład masy spadkowej — wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS we Wrocławiu.

Subkonto jest specjalnym rodzajem konta, które posiada każdy ubezpieczony należący do OFE oraz pozostali ubezpieczeni urodzeni po 1968 roku. Przekazywana jest na nie część składek na ubezpieczenie emerytalne - czytamy na stronie ZUS. Mało kto wie, ale środki te są dziedziczne i wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

Są trzy przypadki postępowania w sprawie dziedziczenia środków z subkonta ZUS. Jeżeli ubezpieczony członek OFE nie osiągnął wieku emerytalnego, należy złożyć odpowiedni wniosek do OFE o wypłatę środków z subkonta. Fundusz musi w takiej sytuacji poinformować ZUS, który od tego momentu ma trzy miesiące na wypłatę środków.

Natomiast jeśli członek OFE osiągnął wiek emerytalny, środki są już zapisane na jego subkoncie ZUS. Tak samo jest w przypadku, jeśli zmarły nie należał do OFE. Wystarczy złożyć odpowiedni formularz, który jest dostępny na stronie ZUS. Jeżeli ubezpieczony nie wskazał spadkobierców, środki zgromadzone na subkoncie zaliczają się do spadku.

Jak informuje serwis prawo.pl, w 2022 ZUS rozpatrzył łącznie 97 tys. wniosków spadkobierców o wypłatę środków z subkont i wypłacił w ten sposób łącznie 796,5 mln zł. To o 56 mln zł więcej niż rok wcześniej i około 300 mln zł więcej niż w 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
AllenaZR
3 tyg. temu
Dlaczego subkonto jest zamrożone co to mnie obchodzi że po śmierci rodzina dostanie moje pieniądze, jeżeli teraz brakuje mi do dziesiątego . kto tak oszukuje emerytów.
Maria
miesiąc temu
Mam skończone 65lat i ZUS odmówił mi wypłaty pieniędzy z subkonta z mojej zawieszonej emerytury (przeszlam na rentę rodzinną po zmarłym mężu) mówiąc że te pieniądze otrzymają spadkobiercy. Czuję się okradziona bo to ja przystąpiłam do OFE żeby uzbierać na stare lata , i wtedy mnie zapewniano że jak skończę 65lat to będę mogła jednorazowo wypłacić uzbieraną kwotę.
Mimi
2 miesiące temu
Jak i gdzie się pisze ponaglenie
Monia
2 miesiące temu
Ja czekam 9 miesiąc na pieniadze z ofe po śmierci mamy
Nijj
2 miesiące temu
Ta,jasne. Około 15tys po 40 latach pracy. Tato niestety zdążył wziąć tylko 2mc-emerytury.
...
Następna strona