Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ta decyzja wpłynie na nasze emerytury. Rząd zmienia limity

133
Podziel się:

W przyszłym roku wysokość limitów wpłaty na Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) będzie wyższa niż w 2022 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że jest to związane z nową prognozą wynagrodzenia miesięcznego na 2023 r.

Ta decyzja wpłynie na nasze emerytury. Rząd zmienia limity
Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

O zmianach w limitach informuje obwieszczenie Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wprowadzenie zmian jest podyktowane nową prognozą wynagrodzenia miesięcznego na przyszły rok. Tym samym w 2023 r. posiadacze IKE, IKZE lub PPE będą mogli wpłacić więcej pieniędzy niż w roku obecnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZUS płaci 150 zł za przelanie kilku groszy. "Liczba takich emerytur rośnie. Ludzie sami na to zapracowali"

Nowe limity wpłat na IKE, IKZE i PPE od 2023 roku

Jak przypomina Instytut Emerytalny, zgodnie z ustawą z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, wpłaty na IKE w danym roku nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego (prognozowanego) wynagrodzenia miesięcznego na dany rok.

Z kolei wpłaty na IKZE nie mogą przekroczyć 1,2-krotności wspomnianej kwoty. Dodajmy, że w 2021 r. pojawiała się nowa kategoria limitów IKZE dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą - są one wyższe i wynoszą 1,8-krotność miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku PPE limit wynosi 4,5-krotność tej kwoty.

Limity wpłat na IKZE i IKE oraz składek dodatkowych na PPE w 2023 r.:

  • Na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, tzw. "zwykłe IKZE" (IKZE) - 8322 zł
  • Na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego osoby, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą (IKZE) - 12 483 zł
  • Na indywidualne konto emerytalne (IKE) - 20 805 zł
  • Pracownicze Programy Emerytalne - 31 207,50 zł (kwota odpowiadająca sumie składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do jednego PPE).

Powyższe limity zostały wyliczone na podstawie wpisanej do projektu ustawy budżetowej kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Ma ono wynosić 6935 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(133)
bolek
7 miesięcy temu
Nikt tak nie dbal o ludzi jak PIS !!! nastepnych wielu lat rzadzenia zyczymy
Halina
rok temu
Pamiętajcie na jaką partię macie głosować !Jeśli chcemy żeby żyło nam się lepiej, bezpieczniej i bez zakazów ,aby można by oglądać telewizję i aby był dostęp do internetu!!! PAMIĘTAJCIE
Dana
rok temu
Po pierwsze: przegnać PiS, po drugie: uczciwie osądzić przestępców tej władzy, po trzecie: przywrócić w Polsce złamane zasady Konstytucji RP, odbudować instytucje państwa i prawa zgodne z tym zasadami, przywrócić zasady prawa sprzed władzy PiS ... Można wymieniać długo. Sprzątania po władzy demolki, niekompetencji, niedouctwa, pazerności, plugawej arogancji jest bardzo dużo i oby udało się to zrobić szybko i rozważnie. Nie zmienia to jednak faktu, że za naszą zbiorową głupotę w wyborach 2005, 2015, 2019, 2020 płacić będziemy obniżonym poziomem życia i cieczką z Polski młodych ludzi i my i kilka kolejnych pokoleń Polaków
Krzysztof
rok temu
Wpłacam od kilku dobrych lat na IKZE i co? Wpłat na 17 tysięcy A wartość dzisiaj to 9.5. To gdzie wyparował moje pieniądze? Czyli nie dość że ktoś na mnie żeruje teraz to emerytury też nie będzie.
Zwolennik PiS...
rok temu
Prezes jest naszym ( moim) idolem!!! Bóstwem i słoneczkiem na nieboskłonie!!! On jeden może nas uratować!!! PiS zawsze będzie miał mój głos!!! Do końca świata i jeden dzień dłużej!!!
...
Następna strona