Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rekordowe składki na ZUS. Polaków zabolą bardziej niż inflacja

251
Podziel się:

Przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2023 roku ma wynieść 6935 zł brutto. Oznacza to wzrost o 17,1 proc. Jeżeli prognozy się spełnią, to o tyle samo wzrośnie także składka ZUS dla firm. Oznacza to największą podwyżkę w historii.

Rekordowe składki na ZUS. Polaków zabolą bardziej niż inflacja
Składki na ZUS na rok 2023 wyniosą 1418,48 zł (Adobe Stock, zbg2)

Podstawa wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców to 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt na podstawie przyjętego projektu ustawy budżetowej na przyszły rok oraz rozporządzenia ws. minimalnego wynagrodzenia, wylicza, że składki ZUS na rok 2023 wyniosą więc 1418,48 zł (bez składki zdrowotnej, naliczanej osobno w zależności od wybranej formy opodatkowania). W 2022 r. składki wynoszą 1211,28 zł.

Oznacza to najwyższy w historii wzrost, o 207,20 zł miesięcznie – podkreśla ekspert.

Ekspert zwraca uwagę też, że przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności mogą skorzystać z preferencyjnych stawek składek ZUS, które są wyliczane od minimalnego wynagrodzenia.

Rząd szykuje nie jedną, a  dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 r. Pierwsza ma wejść w życie w styczniu i zgodnie z nią Polacy mają zarabiać przynajmniej 3383 złote brutto. Druga natomiast będzie obowiązywać od lipca i podwyższy minimalne pensje do 3450 złotych brutto. To zmiana dla ponad 2 mln Polaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 16,1 proc. inflacji. Czy to zaskoczenie? Ekonomista: szczytu nie było i nie miało być

Waloryzacja płacy minimalnej dwa razy w ciągu roku będzie spowodowana wysoką inflacją. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w sierpniu wyniosła 16,1 proc. rok do roku, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 0,8 proc. Inflacja jest najwyższa od marca 1997 r., kiedy to wyniosła 16,6 proc.

Rośnie liczba zadłużonych. Od początku tego roku prawie o 11 proc. wzrosła liczba płatników z zaległościami w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. I wzrósł ich dług — informowała w czerwcu "Rzeczpospolita". W samych tylko pięciu pierwszych miesiącach tego roku nowe zadłużenie sięgnęło niemal 3,9 mld zł. Dane potwierdzają, że przedsiębiorcy – bo to oni dominują wśród dłużników ZUS – nie mają łatwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(251)
gość
rok temu
Niech ten pis odejdzie w niebyt jak najszybciej! Może coś da się jeszcze uratować w tym kraju.
Zza
rok temu
Jak chcecie to podwyższajcie płacę minimalną, ale niech składki ZUS przy tym nie rośną. Przyczyni się to, do wzrostu cen! Napewno się da.
PsyiSuki
rok temu
PAZERNOŚĆ + Zamkne dzialalnosc, pójde do pośredniaka, oplacą za mnie zdrowotne a bede pracować na czarno - prosta sprawa :)
Mac
rok temu
Banda nieudaczników , jak każą płacić takie kwoty za składkę zdrowotną to prosze o dostęp do lekarza przynajmniej w ciągu jednego dnia a nie dwóch lat. Człowiek płaci ZUS po 3-4 tysiące złotych obecnie , oddaje ponad 50% swojego dochodu , a jak ma się dostać do lekarza to musi czekać kilka lat albo za prywatna wizyte płacić po 400 zł. Gdzie tu logika i jakie jest uzasadnienie dla takich składek zdrowotnych. Nie dość ze VAT 23%, to dochodowy 19% i jeszcze składka zdrowotna 9%. Nic tylko zdychać w tym kraju!!
mayorr
rok temu
Trzeba kupić dużo najnowocześniejszego sprzętu dla wojska. 5% PKB. A wy cy wile znowu tu o jakiś składkach.
...
Następna strona