Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

To już pewne, będzie czternasta emerytura. Decyzja zapadła

130
Podziel się:

W czwartek wieczorem (26 maja) posłowie przegłosowali uchwałę o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o czternastej emeryturze. Wypłaty czternastki rozpoczną się pod koniec sierpnia.

To już pewne, będzie czternasta emerytura. Decyzja zapadła
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że czternastka powinna być wypłacana co roku PAP/Marcin Obara (PAP, PAP/Marcin Obara)

Zgodnie z uchwałą 14. emerytura ma trafić do seniorów już pod koniec sierpnia – tak zakłada projekt przegłosowanej przez Sejm ustawy. "Za" przyznaniem w tym roku czternastek było 426 posłów, przeciw 19, a 6 wstrzymało się od głosu.

Wypłata czternastej emerytury rozpocznie się 25 sierpnia i potrwa do 20 września. Jej wysokość będzie równa minimalnej emeryturze i wyniesie 1338,44 zł brutto. W poprzednich latach trafiła ona do ponad 9 mln osób. Teraz ma być podobnie, choć świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln seniorów, których wysokość emerytury lub renty nie przekracza 2,9 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Money. To sie liczy

Według wyliczeń resortu finansów na wypłatę czternastki trzeba zabezpieczyć w budżecie 11,2 mld zł. To więcej niż w 2021 roku, gdy na dodatkowe świadczenie trafiło 10,4 mld zł z budżetu.

Czternasta emerytura na stałe?

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów mogłyby być wypłacane co roku.

Bardzo chciałbym, by 14. emerytura była co roku; pamiętamy o potrzebach najmniej zamożnych Polaków - oświadczył Morawiecki.

Przypomnijmy, że prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał wprowadzenie "czternastki" na stałe już w 2019 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(130)
pola
2 lata temu
Czyli jak zawsze nie każdy dostanie, czyli dzielenie społeczeństwa. Dobrze, że ja nie wypisywałam się z ppk, bo dzięki temu sama zadbam o swoją emeryturę i nie będę musiała czekać aż mi państwo coś obieca ;p
EWK
2 lata temu
ALBO WSZYSTKIM ALBO NIKOMU. CZEMU Z MOICH PIENIĘDZY MAJA BYĆ DOTOWANI CI KTÓRZY NA PORZĄDNA EMERYTURĘ NIE ZBIERALI ?
Polski emeryt
2 lata temu
To co robi PiS zabierając w podatkach i nie dając tzw. 14 emerytury tym, którzy mają więcej niż 2500 zł oraz więcej niż 4200 zł, to bandytyzm, złodziejstwo i tumanizm. Ja płaciłem podatki i dlatego mam wyższą emeryturę, pracowałem i starałem się, teraz też płacę podatki, ale nie po to, żeby rozdawać ,,biednym" i ,,niezaradnym". Niejednokrotnie ukrywali dochody i oszukiwali, a teraz ja mam im ,,dawać swoje podatki". Niech oddaje na nich swoje dochody Kaczyński, Morawiecki, Sasin, Miller (PiS), Tarczyński, Szydło i im podobni. Ja nie chcę, więcej na tych oszustów i oszołomów czyli PiS nie zagłosuję. Innym pracowitym i wykształconym, zaradnym emerytom też odradzam.
Matma Kl.1
2 lata temu
Uczciwa Waloryzacja dałaby wszystkim emerytom podwyżkę ze względu na wysoka inflacje. No ale cwaniaki pisowskie, słusznie zakładając ze ci z małymi emeryturami maja tez mniejsza świadomość o co chodzi i nie zrozumieją ze ich rolują, „daje” im 13, 14 jednorazowo…. Przykład: masz 2400PL na miesiąc i dostaniesz np. 1200PL 14-tki, to jest dodatkowe 100PL na miesiąc i tylko na rok. 5% waloryzacja to 120PL na miesiąc i na następne lata. Plus te 5% dostają WSZYSCY EMERYCI.. Matematyka prosta ale ludzie głupi…
Nitor
2 lata temu
W trudniejszych czasach socjal powinien być ROZSĄDNY. Np. - niech będzie nawet 600+, ale tylko dla najbiedniejszych rodzin!
...
Następna strona