Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Nowe obligacje już w czerwcu. Tak rząd chce walczyć z inflacją

40
Podziel się:

Ministerstwo Finansów od czerwca rozpoczyna emisję nowego rodzaju obligacji, opartych o stopę referencyjną NBP. Premier Mateusz Morawiecki dwa tygodnie temu zapowiadał, że nowe rodzaje obligacji Skarbu Państwa mają lepiej chronić oszczędności Polaków przed inflacją.

Nowe obligacje już w czerwcu. Tak rząd chce walczyć z inflacją
Premier Mateusz Morawiecki ,zapowiadając obligacje, przekonywał, że będą one chroniły oszczędności Polaków przed inflacją (GETTY, NurPhoto)

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało, że nowe obligacji to będą instrumenty o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP, z comiesięczną wypłatą odsetek, o zapadalności 1 rok – nazwa skrócona ROR i 2 lata – DOR.

Oprocentowanie ROR i DOR wynosi odpowiednio 5,25 proc. i 5,50 proc. w pierwszym miesiącu oszczędzania. Resort poinformował, że 2-letnie obligacje o oprocentowaniu stałym DOS, nie będą już oferowane.

"Termin wykupu obligacji pozwala swobodnie dostosować okres oszczędzania do własnych planów. Rozpocząć oszczędzanie można już od kwoty 100 zł, gdyż tyle wynosi cena jednej obligacji. Jest ona niezmienna przez cały okres sprzedaży, zatem zakupu można dokonać w dowolnym momencie" - zaznaczono w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Oprocentowanie obligacji ROR i DOR podążało będzie za stopą referencyjną NBP.

Roczne obligacje (ROR) w pierwszym miesiącu będą oprocentowane na poziomie 5,25 proc. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży w wysokości 0,00 proc.

2-letnie obligacje (DOR) w pierwszym miesiącu będą oprocentowane na poziomie 5,50 proc. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży w wysokości 0,25 proc.

Premier Mateusz Morawiecki nowe rodzaje obligacji zapowiedział dwa tygodnie temu podczas kongresu Impact'22 w Poznaniu. W swoim wystąpieniu nawiązał także do  bardzo niskiego oprocentowania depozytów i lokat.

- Apeluję do prezesów banków: przebudźcie się. Depozyty nie mogą być oprocentowane na obecnym poziomie. To niezdrowy model gospodarczy — mówił podczas wydarzenia premier Mateusz Morawiecki.

Mówiąc o nowym pomyśle, przekonywał, że "będą to obligacje bardzo mocno chroniące Polaków przed inflacją".

Swój sposób na inflacje przedstawili także w ostatnim czasie przedstawiciele opozycji. Koalicja Obywatelska chce wprowadzenia obligacji detalicznych NBP, które byłyby oprocentowane tak, jak stopa inflacji. Politycy proponują, aby takie obligacje można było wykupić do 50 tys. zł na osobę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
aaben
2 lata temu
Każdy polityk posiadający wspomniane obligacje i zasiadający w rządzie powinien być oskarżony o działanie na szkodę państwa! Przecież każdy z nich będzie działał na wzrost inflacji a nie jej zredukowanie!
Tak jest
2 lata temu
szarakom limit po 50tyś, a cała polityczna hołota kupiła za miliony
Podejrzenia
2 lata temu
Należy też zastanowić się, czy w przypadku zakupu obligacji przez Morawieckiego nie mamy do czynienia z insider trading? A to jest poważne przestępstwo.
Prawda
2 lata temu
Istnieje uzasadnione podejrzenie graniczące z pewnością, że Morawiecki znał prawdziwą a nie zafałszowaną projekcje wzrostu inflacji. A jeżeli tak, to istnieje uzasadnione, graniczące z pewnością podejrzenie, że Morawiecki korzystając z takich informacji, popełnił przestępstwo. To niedopuszczalne zachowanie w przypadku premiera.
Kamil32
2 lata temu
Już widzę tych wszystkich mistrzów inwestycji oburzających się na lokaty/obligacje 5,5-6,5 % może więcej w przyszłości, bo ich 8 k oszczędności zjada inflacja i trzymają kasę po prostu na koncie oprocentowanym na 0,01 % xdd. Na czym inwestujecie? Na forexie?, gdzie traci +/- 70% osób? Czy może jako eksperci od wszystkiego znacie się na sztuce i swoje łatwo zarobione pieniądze przeznaczacie na zakup Kossaka albo holenderskich mistrzów?? xdd
...
Następna strona