Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trzynasta emerytura. Pierwsze wypłaty na kontach jeszcze przed "majówką"

W poniedziałek i wtorek trzynasta emerytura trafi do ponad miliona emerytów - dowiaduje się money.pl. Pierwsze pieniądze w czwartek wyszły już z ZUS-u i na pewno jeszcze w kwietniu pojawią się na kontach seniorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
29 i 30 kwietnia trzynaste emerytury mają trafić na konta ponad miliona emerytów (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Trzynastki jeszcze w kwietniu otrzymają ci, którzy zazwyczaj wypłaty mają 1. dnia miesiąca. Jak to możliwe? Jak pisaliśmy już w money.pl, Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury i renty wypłaca w kilku terminach. To 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca.

W czwartek wypada 25. dzień kwietnia, więc to dla wielu seniorów dzień wypłaty świadczenia za kwiecień.

Ale to nie jedyne przelewy, które ZUS zlecił tego dnia. Jak poinformował nas rzecznik instytucji Wojciech Andrusiewicz, również w czwartek Zakład zlecił wykonanie przelewów majowych wszystkim tym, którzy zazwyczaj pieniądze otrzymują 1. dnia miesiąca. Bo 1 maja to dzień ustawowo wolny od pracy.

Obejrzyj: Leszek Miller o 13. emeryturze: oczywiście, że będę pobierał

Na razie jednak zlecenie trafiło na Pocztę Polską, więc zanim przekaz pocztowy lub listonosz dotrze do emeryta, musi minąć trochę czasu. Jednak jak udało nam się dowiedzieć, pieniądze do dyspozycji emerytów będą w najbliższy poniedziałek, najpóźniej we wtorek. Czyli 29 lub 30 kwietnia.

Według informacji money.pl, w takiej sytuacji jest ponad milion emerytów. A dokładniej - około 1 040 000 osób. Oni z dodatkowego świadczenia będą mogli cieszyć się jeszcze przed weekendem majowym.

13. emerytura rozwścieczyła Wałęsę. "Oddam pieniądze Kaczyńskiemu"

W trakcie "majówki" przelewy trafią najprawdopodobniej do drugiej grupy emerytów - tych, którzy zazwyczaj pieniądze dostają 5. dnia miesiąca. Ponieważ ten przypada w niedzielę, również i dla tej grupy seniorów pieniądze "wyjdą" z ZUS wcześniej.

- Do takich osób świadczenia powinny trafić do 2 maja - mówi money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tej sytuacji jest nieco mniej, bo około 470 tysięcy emerytów.

Pozostali pieniądze dostaną w normalnym terminie, bo ich "dzień wypłaty" nie przypada w dzień ustawowo wolny od pracy.

888 zł na rękę

Warto dodać, że w przypadku tak zwanej 13. emerytury nie będą potrzebne żadne wnioski. Świadczenie dostaną wszyscy seniorzy, którzy na 30 kwietnia będą mieli przyznane jakiekolwiek świadczenie z ZUS, KRUS lub zakładu emerytalno-rentowego MSWiA.

13. emerytura dla emerytów i rencistów już od maja 2019 roku.
13. emerytura – komu będzie przysługiwała 13. emerytura? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy pierwsze wypłaty "trzynastki"

Co ciekawe, w przypadku klasycznej emerytury z ZUS-u 1100 zł brutto to około 934 zł na rękę. W przypadku "13-stej emerytury" ta sama kwota da w większości przypadków 888 zł na rękę. Dlaczego? Kluczowy jest podatek dochodowy - a dokładnie kwoty zmniejszające ten podatek.

Tłumacząc w uproszczeniu: ZUS zwykle rozkłada go na 12 miesięcy. W przypadku dodatkowej "13-stki" zmniejszenia podatku już nie będzie, bo nie sposób go liczyć dwa razy. A to właśnie 46 zł i 35 groszy różnicy na przelewie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: trzynasta emerytura, emerytury, zus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-04-2019

OnnEmeryci renciści im się należy zawsze parę gorszy niż rozdawać 500+... Poprzez taki ruch PiS sobie kupuje wyborców... Pisowski targ.

25-04-2019

jackuNie dawać emerytom dać wyłudzaczom VAT następne 250 mld zł, wielu którzy "walczą o demokrację" się przy tym pożywi

25-04-2019

Timur i jego drużynaEj, czyli nie jest tak źle z tym ZUSem. Skoro płacą 13-stki, to znaczy, że ZUS przynosi spore dochody i na emerytury nie zabraknie nigdy. Fajnie, bo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (67)