Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

W Sejmie nie chcą PPK. Jest gorzej niż w dużych firmach

139
Podziel się:

Niewiele ponad 1/3 pracowników Kancelarii Sejmu zdecydowała się na oszczędzanie w Pracowniczych Planach Kapitałowych. To gorszy wynik niż w dużych przedsiębiorstwach i instytucjach, które reformę przygotowywały.

W Sejmie nie chcą PPK. Jest gorzej niż w dużych firmach
Pracownicze Plany Kapitałowe. Pracownicy Sejmu nie chcą PPK (PAP, Wojciech Olkuśnik)

Pytanie o to, ilu pracowników oszczędza w PPK, zadał Kancelarii Sejmu ekonomista Rafał Mundy. Odpowiedź opublikował na Twitterze. Wynika z niej, że na uczestnictwo w PPK zdecydowało się jedynie 412 na 1152 pracowników, co stanowi 35 proc.

Pozostałe 65 proc. pracowników z Pracowniczych Planów Kapitałowych zrezygnowało.

Wynik jest znacznie gorszy od tego, który odnotowano w instytucjach przygotowujących i wdrażających reformę.

Np. w Komisji Nadzoru Finansowego do PPK przystąpiło 68 proc. Z kolei w Polskim Funduszu Rozwoju z PPK korzystają wszyscy.

Jak zwracają uwagę komentatorzy, wynik jest słaby. Choć mimo to i tak jest powyżej średniej, która dla całego kraju wynosi 28,8 proc.

"Co prawda nie jest to 75 proc. jak w OSR do ustawy, ale nadal dużo lepszy wynik. Jak się robiło skok na OFE wdrażając PPK to takie mamy skutki!" - pisze na Twitterze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Gdyby jednak Kancelarię Sejmu porównać z innymi dużymi firmami, zatrudniającymi powyżej 250 osób, to dane wypadają blado. Współczynnik partycypacji w dużych firmach wynosi 40 proc., o 5 proc. więcej niż w Sejmie.

Zobacz także: Polski Ład wpłynie na OFE? Ekonomiści mówią o strzale w kolano, minister tłumaczy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(139)
Turynka
11 miesięcy temu
To takie trochę na ich własne życzenie, rezygnują z dodatkowej kasy, ale jak chcą to niech rezygnują, ja bym tego ni zrobiła, bo widzę ze to jest opłacalne. Teraz p praktycznie dwóch latach jest zysk, więc co to dopiero będzie za kilkanaście lat...
Misia
11 miesięcy temu
Ja zawsze mówię ze każdy wie co robi, ja z pewnością bym się nie wypisała, bo program ten po pierwsze już przynosi zyski, a po drugie, jak będziemy dodatkowo oszczędzać na przyszłe emerytury, to zwyczajnie będą one wyższe.
Adrianna
11 miesięcy temu
Ludzie powinni sami myśleć nad tym co im się opłaca a nie wzorować się na innych. Ja i tak nie zrezygnuje z programu PPK. Policzyłam sobie i naprawdę zyskuje wiele
lidka
11 miesięcy temu
Jak ktoś dobrze zarabia to może inwestować i odkładać inacze, ale przeciętni obywatele nie mają tak dobrze. Dlatego ja wole korzystac z PPK zwlaszcza ze dostaje sie duzo "gratis"
arnold
12 miesięcy temu
Ale na tle całego kraju to nie jest źle. No ale ja mimo to zdania nie zmienię i pozostaje w ppk, bo to według mnie się opłaca. W końcu gdzie można oszczędzać z tak dużymi dopłatami ze strony pracodawcy.
...
Następna strona