Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Pracownicy wypłacają pieniądze z PPK. Traktują je jak drugą pensję

125
Podziel się:

Zamiast odkładać pieniądze z PPK na emeryturę, część pracowników woli je wypłacać - podaje Interia.pl. Przepisy tego nie zabraniają.

Pracownicy wypłacają pieniądze z PPK. Traktują je jak drugą pensję
Wolą wypłacać z PPK, zamiast oszczędzać na emeryturę. (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak podaje Interia.pl, wypłacanie środków z PPK staje się coraz popularniejsze i to nie tylko wśród pracowników z niskimi wynagrodzeniami.

Środki zgromadzone w PPK są wypłacane raz na kwartał, raz w roku, a nieraz nawet co miesiąc. Obowiązujące przepisy w żaden sposób nie ograniczają liczby wypłat.

Jak wylicza portal, osoba zarabiająca 10 tys. złotych miesięcznie może rocznie wypłacić z PPK nawet 1200 złotych.

Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe. "Sukcesu nie ma"

Choć wypłata środków zgromadzonych w PPK jest niezgodna z założeniami systemu, opracowanego jako dodatkowe źródło emerytury, to jednak jest w pełni zgodna z prawem.

Aby to zrobić, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Nie trzeba przy tym podawać żadnej przyczyny.

- Na pewno nie rekomendowałbym nikomu likwidacji takiej możliwości, przeciwnie traktowałbym instytucję zwrotu jako poważną zachętę dla uczestników PPK - mówi portalowi Interia.pl Oskar Sobolewski ekspert Instytutu Emerytalnego. - W sytuacji gdy tylko 21 proc. osób zaufało PPK, tego rodzaju zachęty powinny dodatkowo być promowane.

Pracownicze Plany Kapitałowe to system gromadzenia oszczędności emerytalnych, który współtworzony jest przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia.

Z kolei pracodawca dopłaca składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. Maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika może wynosić 8 proc.

Jak wyliczaliśmy w money.pl, do uczestnictwa w PPK najmniej dołożą osoby najsłabiej wynagradzane – do 120 proc. minimalnej pensji – praktycznie nic nie muszą wykładać ze swoich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(125)
RoKoKo
3 miesiące temu
Przy obecnej inflacji ponad 12% żadne oszczędzanie nie ma sensu. Pieniądze należy wydawać, bo pieniądz z miesiąca na miesiąc jest mniej warty. Chciałeś zrobić remont jutro, zrób dzisiaj, bo jutro będzie drożej
Ako
5 miesięcy temu
Najlepeij wypłacać i kupować akcje które płacą dywidendy lepiej się wyjdzie na tym
Jacek
5 miesięcy temu
Jeśli ktoś zarabia 10tys to z Jeg kasy idzie 200zl na pppk a od pracodawcy 150zl wiec jak ten redaktor policzył 1200zl wypłaty? Może niech wróci się do podstawówki z liczeniem
rentier2033
7 miesięcy temu
Dzisiaj z ciekawości zalogowałem się pierwszy raz na swoim koncie PPK, żeby sprawdzić co tam w ogóle jest. Duże pozytywne zaskoczenie. Trzymam każdą możliwość oszczędzania. PPK, OFE i nawet w kasie zakładowej. Wszędzie, gdzie z "końcówek" bez własnego udziału można coś odłożyć i jest szansa dziedziczenia.
Hanka
9 miesięcy temu
Niekoniecznie mądre rozwiązanie. To przeciez nie jest opłacalne, lepiej odkładać, wtedy będziemy mie więej pieniędzy na przyszła emeryturę
...
Następna strona