Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Waloryzacja emerytur w 2020 r. Jakie będą podwyżki świadczeń w przyszłym roku?

7
Podziel się:

Waloryzacja emerytur na przyszły rok jest już szacowana. Świadczenia wzrosną 1 marca 2020 r. Sprawdź, jakiej podwyżki emerytur można się spodziewać.

Waloryzacja emerytur w 2020 r.
Waloryzacja emerytur w 2020 r. (iStock.com)

Waloryzacja emerytur w 2020 r.

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest corocznie, żeby zrekompensować emerytom i rencistom m.in. inflację. Do jej obliczenia wykorzystywane są dane z roku poprzedniego.

Podczas obliczania waloryzacji emerytur analizuję się dwa główne czynniki: realny wzrost płac (dane o realnym wzroście płac pracowników) oraz inflację w gospodarstwach emeryckich (analiza niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci oraz ich koszt po inflacji).

Najbliższa waloryzacja emerytur i rent odbędzie się 1 marca 2020 r.

Zobacz także: Zobacz: Waloryzacja emerytur na nowych zasadach. ZUS zdąży się przygotować?

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Jakie będą podwyżki?

Jak informuje Super Express, w przyszłym roku emerytury wzrosną o kilkadziesiąt złotych. Przeciętna emerytura będzie wyższa o 52 zł, a minimalna o 25 zł "na rękę".

Waloryzacja emerytur w 2020 r. wyniesie 2,94%. Minimalne świadczenie wzrośnie więc do 960,43 zł netto.

Dziennik Gazeta Prawna prognozuje z kolei, że waloryzacja emerytur w 2020 r. może być wyższa. Według gazety w przyszłym roku świadczenia wzrosną o 3,24%. Minimalna emerytura wzrosłaby więc o 35 zł brutto, a przeciętna o 71 zł brutto - podaje Gazeta Wrocławska.

Na oficjalne dane o waloryzacji emerytur i rent trzeba jednak poczekać do połowy stycznia 2020 r., gdy informacje do obliczeń poda Główny Urząd Statystyczny.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
zubożała emer...
5 lata temu
Śmieszne ale prawdziwe. Waloryzacja to są groszowe sprawy. Pytam kiedy w końcu rząd pomyśli o podwyżce emerytur. Nasze emerytury zniżyły się do minimalnego poziomu. wszystko drożeje a emerytury idą w dół. podwyższono emerytury tym co pracowali mało a nasze co roku są obniżane. idąc na emeryturę miałam średnią krajowa a teraz moja emerytura jest mniejsza od najmniejszej krajowej. Jak rząd się nie opamięta to niestety 8 milionów głosów będzie mniej w wyborach
jola
5 lata temu
25 zł podwyżki, czyli na 1 kg pietruszki. Bo pietrucha kosztuje już 18 zł.
Jan
5 lata temu
Tylko usiąść i płakać z tak pokazniej podwyżki nie wiem co sobie kupić
Plocia
5 lata temu
To sztuka napisać o podwyżce 25 zł i być z tego dumnym. Straszne.
Jasiek
5 lata temu
25 zł o kuźwa szok 😁