Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur w 2024 r. Wyliczyli, o ile wzrośnie świadczenie

179
Podziel się:

Według informacji rządu waloryzacja emerytur w 2024 r. jest przewidywana na poziomie 12,3 proc. Jeżeli faktycznie tyle wyniesie, to przeciętne świadczenie wzrośnie o 430 zł - wylicza "Gazeta Wyborcza".

Waloryzacja emerytur w 2024 r. Wyliczyli, o ile wzrośnie świadczenie
W przyszłym roku waloryzacja emerytur jest przewidywana na poziomie 12,3 proc. (Adobe Stock)

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Waloryzacja emerytur

W przyszłym roku waloryzacja jest przewidywana na poziomie 12,3 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński się ich boi? Mówią co zamiast 13. emerytury
Cały jej koszt, łącznie z waloryzacją 13. i 14. emerytury, wyniesie ponad 43 mld zł – poinformowała niedawno minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

"Gdyby rzeczywiście tyle wyniosła podwyżka, to najniższe świadczenie dziś - 1588,44 zł brutto - wzrośnie o 195,37 zł brutto. Ktoś, kto dostaje 2 tys. zł brutto, zyska 246 zł brutto, a ktoś, kto ma średnią emeryturę wynoszącą 3,5 tys. zł brutto, dostanie 430,5 zł brutto" - wylicza "Gazeta Wyborcza".

Dziennik "Fakt" przypomina, że co roku ZUS rozsyła do wszystkich pracujących Polaków informacje o stanie konta ubezpieczonego.

"Stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 450 mld zł. Na przykład osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, ZUS dopisał prawie 65 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to po waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 122 tys. zł" – informacje ZUS, cytuje dziennik.

ZUS przypomina, że hipotetyczne wyliczenia, jakie znajdziemy na profilu PUE są jedynie prognozą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(179)
hik
2 miesiące temu
DLACZEGO W POLSCE NIE POTRAFIĄ DOCENIĆ DŁUGICH LAT PRACY I ODPOWIEDNIO TYCH LUDZI POTRAKTOWAĆ,BO JAK TO MOŻLIWE,ŻE CI CO PRZEPRACOWALI PONAD 50 LAT PRACY MAJĄ ZALEDWIE 6-7 TYS ZŁ,A POWINNI MIEĆ 20 TYS ZŁ.JAK DOTYCHCZAS DOKŁADAJĄ NIEROBOM,LEŻELI CAŁE ŻYCIE A DZISIAJ IM DOKŁADAJĄ CO CHWILĘ BO MAJĄ MAŁO?!!!
@fig
3 miesiące temu
Po publikacji danych za listopad i zakładając inflację grudniową na poziomie 6% średnia inflacja z roku wyniesie 11,6 %; drugi składnik 20% wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za II kwartały to 12,8% czyli do wskaźnika obecnie przyjmujemy 2,56%. Przy założeniach, że wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale się nie zmieni i inflacja w grudniu wyniesie 6% to emerytury w 2024 roku będą rewaloryzowane o wskaźnik 14,16% (rząd zakładał w ustawie budżetowej to12,3% )
Eliot Ness
5 miesięcy temu
Wszędzie podane są dane podwyżek najniższych i średnich emerytur.A gdzie są dane powyżej 6000 brutto.O ile wzrośnie moja emerytura jak teraz wynosi powyżej 8000 brutto????
Vhbbd
5 miesięcy temu
Politykom tyle samo zrobić referendum
Komuno
5 miesięcy temu
Komuna dawała pieniądze na szpitale które leczyły ludzi a człowiek dostawał się natychmiast. Teraz partia leczy i nie można się dostać. Co się zmieniło??? Kto na tym teraz zarabia
...
Następna strona