Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Załóż profil na PUE ZUS. Nie zrobisz tego, ZUS zrobi za ciebie

98
Podziel się:

Do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek powinien założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli tego nie zrobi, ZUS sam założy mu taki profil – przypomina w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie.

Załóż profil na PUE ZUS. Nie zrobisz tego, ZUS zrobi za ciebie
Każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (PAP, Marcin Bielecki)

"Każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego warto założyć swój profil jak najszybciej" – wskazał w przesłanym komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Czas do 30 grudnia. Potem wkroczy ZUS

Dodaje, że do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie" – podkreślił rzecznik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamiast szaleństw zaciskanie pasa. ZUS udostępnił najnowsze prognozy emerytalne

Jak przekazał Zakład, obecnie na PUE ZUS swój profil ma ponad 10,6 mln użytkowników. Już teraz ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób ma profil na PUE ZUS z rolą płatnika.

Płatnicy składek, którzy nie mają profilu na PUE ZUS, muszą go założyć do 30 grudnia 2022 r. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam założy im taki profil.

ZUS podkreśla, że posiadanie swojego profilu to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

Profil założony na siebie lub inną osobę

Profil na PUE ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Aby zarejestrować i potwierdzić profil, trzeba mieć skończone 13 lat.

Płatnik składek – osoba fizyczna może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie (np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego).

Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rolę płatnika do konta PUE ZUS, gdy dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(98)
sympatyk
3 miesiące temu
Tak, tak, koniecznie. A jak działa to coś ? Przykładzik, poprzez PUE ZUS wysłałem pismo o umorzenie należności. Otrzymałem odpowiedź listem poleconym, który zaczynał się słowami, w odpowiedzi na pana pismo o umorzenie należności .... . Po miesiącu telefon, nie złożył pan pisma o umorzenie należności ...... . Zakończyłem rozmowę i wyłączyłem kompa. Trzymajcie się cieplutko przedsiębiorcy.
kik
rok temu
To wielka zdrada. Rewolucja solidarności nie mogła się powieść, bo chwasty trzeba zawsze wyrwać z korzeniami. Teraz zbieramy plony.
Mamamm
rok temu
Jestem emerytem prowadzę jedno osobową działalność w sali Mikro. ok 26 tys netto na rękę. Państwo dba o mój umysł, daje mi platformy, podpisy elektroniczne, prowadzenie książki w jakimś programie elektronicznym, jakieś limity, kary. Mam tego dość. W mojej ocenie emeryci w skali mikro np. do dochodzie do 36 tys. rocznie winni być zwolnieni ze spraw elektronicznych, bo nie w tym nie łapią i tylko się denerwują, a oddanie książki do biura kosztuje, a emerytowi, który ma grosze szkoda każdej złotówki.
Kktosczuwa
rok temu
DLACZEGO WSZYSTKO WSZYSTKOM MA BYĆ SKOMPUTERYZOWANE? DLACZEGO NIE MOŻNA JUŻ KUPIĆ W KIOSKU, KASIE BILETÓW NA TRAMWAJE, AUTOBUSY (W DUŻYCH MIASTACH)? DLACZEGO PKP PO CICHU WPROWADZA TYLKO SPRZEDAŻ POSZCZEGÓLNYCH ULG, NP KARTA REGIO A POTEM PO CICHU ZABIERA? DLACZEGO ZUSY ZMUSZAJĄ OSOBY PROWADZĄCE FIRMY I NIE TYLKO TAKŻE EMERYTÓW DO CAŁKOWITEJ KOMPUTERYZACJI I TYLKO DOKUMENTÓW ELEKRONICZNYCH? CZEMU SŁUŻĄ E-RECEPTY I CZY KAŻDY MA MOŻŁIWOŚĆ DOSTEPU DO NICH (OSOBA SAMOTNA, STARSZA, PRZECIWNA CAŁKOWITEJ KOMPUTERYZACJI ŚWIATA- CZY WSZYSCY MUSZĄ MIEC TELEWIZORY, KOMPUTER)??? DLACZEGO BEZ NASZEJ ZGODY WYŁĄCZA SIE MIESZKANCOM ŚWIATŁA NA ULICACH MIAST CELEM OSZCZĘDNOŚCI I ZWIĘKSZANIA PRZESTĘPCZOŚCI, STWARZANIA ZAGROŻENIA DLA ZYCIA I ZDROWIA LUDZI PORUSZAJACYCH SIĘ Z LATARKAMI, NP O GODZINIE 19 00 -BOJANOWO)? DLACZEGO DAJE SIE NAM MOŻLIWOŚĆ SKŁADANIA SKARG, ALE ZAWSZE SĄ ONE BEZSKUTECZNE I BEZZASADNE??? CZY JEDNYM GUZIKIEM MOŻNA WSZYSTKO WYŁĄCZYĆ? JAKIE ZAWODY W PRZYSZŁOŚCI BĘDA WYKONYWALI LUDZIE I Z CZEGO BĘDĄ ŻYLI, JAK ŚWIAT ZOSTANIE CAŁKOWICIE SKOMPUTERYZOWANY??? KOMU ZALEŻY NA ODEBRANIU LUDZIOM WIARY W BOGA??? CZY CZŁOWIEK POZBAWIONY WARTOŚCI, AUTORYTETÓW BARDZIEJ SKŁONNY JEST DO AGRESJI, PRZEMOCY, DEPSESJI, SAMOBÓJSTWA??? CZY WSZYSTKO MOŻNA SPRZEDAĆ, KUPIĆ, ZASTRASZYĆ??? CZY TO JEST DYSKRYMINACJA, NIERÓWNE TRAKTOWANIE, MOBBING? NA SZCZEŚCIE JEST SPRAWIEDLIWOŚĆ I KAŻDY MOZE JĄ INTERPRETOWAĆ INDYWIDUALNIE!!! GDZIE SĄ RZECZNICY PRAW OBYWARELSKICH I INNE RZEKOME ORGANY, INSTYTUCJE, KTÓRE ZGODNIE Z PRZEPISAMI POWINNY NAS CHRONIĆ??? CZY TO JEST NOWOCZESNE NIEWOLNICTWO???
Józef
rok temu
Żona chciała założyć konto przez internet i wszystko było dobrze do czasu aż na końcu pojawił się komunikat, żeby dopełnić formalności musi w ciągu 7 dni potwierdzić to osobiście w ZUS. Takie to udogodnienie.
...
Następna strona