Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Resort edukacji właśnie dopina szczegóły z ZUS

127
Podziel się:

Na 1 lutego zaplanowano rozmowy o wcześniejszych emeryturach resortu edukacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Resort edukacji chce przenieść cześć nauczycieli "w stan spoczynku" w związku z nadchodzącym niżem demograficznym. Jak ustaliła wyborcza.biz, wcześniejsze emerytury będą wprowadzone od września 2024 r.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Resort edukacji właśnie dopina szczegóły z ZUS
szkoła, klasa, edukacja, nauczyciel, szkolnictwo (Adobe Stock, gpointstudio)

We wtorek Przemysław Czarnek, szef MEiN, poinformował, że na 1 lutego zaplanowano spotkanie ze związkami zawodowymi, na którym ten temat będzie poruszony. - O wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli rozmawiam już z prezes ZUS - prof. Gertrudą Uścińską - zaznaczył w czwartek na antenie Polsat News minister Czarnek.

Jak podkreślił, powrót do wcześniejszych świadczeń dla nauczycieli nie jest planowany na 1 września 2023 r. Jak ustaliła wyborcza.biz. najprawdopodobniej będą one wprowadzone od września 2024 r.

Resort edukacji zwraca uwagę na nadchodzący niż demograficzny, który będzie się przetaczał zwłaszcza przez szkoły średnie. Mniej uczniów oznacza również mniejsze zapotrzebowanie na nauczycieli.

- Będzie powodował, że będzie kilkaset tysięcy dzieci mniej w szkołach w perspektywie kilku następnych lat. To z pewnością odbije się na liczbie godzin nauczycieli w szkołach, więc trzeba wracać do tego rozwiązania, które zostało zlikwidowane w 2009 r. - wyjaśniał Czarnek.

Kto skorzysta z wcześniejszych emerytur?

Według wyborczej.biz, na wcześniejszą emeryturę będą mogli przejść nauczyciele, którzy pracę rozpoczęli najpóźniej w 1996 roku. Warunkiem będzie 30-letni staż, w tym 20 w oświacie.

Pierwsi wcześniejsi emeryci będą mogli pobierać świadczenia od 2024 roku, chodzi o nauczycieli, którzy rozpoczęli pracę w 1994 roku. Jak zauważa wyborcza.biz, wciąż jednak nie wiadomo, jak nowe wcześniejsze emerytury byłyby wyliczane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytura nauczycielska. "Obietnice są od lat. Czekamy na konkrety. Nie uwierzymy, dopóki nie zobaczymy"

Co na to nauczyciele? Krzysztof Baszczyński z ZNP mówił w programie "Newsroom" WP, że rozmowy na temat "praw emerytalnych, które zostały odebrane nauczycielom w 1998 r., rozmowy trwają od 2016 r.".

Minister Zalewska składała obietnice ws. wcześniejszych emerytur, ale nic z tego nie wyszło. Czekamy na rozwiązania, które ma przedstawić minister Przemysław Czarnek - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(127)
Czajnik
10 miesięcy temu
To może niech nauczyciele pochwalą sie ilością urlopu i czasem pracy, nauczyciel przedszkolny 35 dni urlopu i pensum 20 godzin to wychodzi 4 godziny pracy dziennie, nauczyciel z podstawówki i liceum 56 dni urlopu i pensum 18 godzin dziennie to wychodzi 3,6 godziny pracy dziennie, statystyczny Kowalski 20 dni urlopu i 8 godzin pracy dziennie.
Kawa
10 miesięcy temu
Jestem nauczycielem dyplomowanym i nie narzekam. 4800 na rękę do tego dochodzi wysługa lat, fundusz socjalny i granty unijne, przeciętnie 6 tys netto, no i 180 dni wolnego wakacje ferie i inne
Yoł
10 miesięcy temu
Znam pracę w szkole- uczyłam przez 11 lat przedmiotów zawodowych w zawodówce i technikum. Koleżanki nauczycielki zarabiały więcej niż ja na etacie w przemyśle. Jeszcze jedno- sąsiadka nauczycielka poszła 4 lata temu na emeryturę w wieku 56 lat. Jej emerytura teraz 3600 netto, co roku dostaje dalej na wczasy pod gruszą ponad 300 zł, na święta w grudniu ok. 800 zł i cały czas narzeka rząd, na swój kraj....
Piotr
rok temu
Wprowadzą wcześniejsze emerytury dla tych, z dłuższym stażem. W tej chwili jak odchodzą nauczycielki w wieku 60 lat otrzymują solidną rekompensatę do emerytury z tytułu utraconych praw emerytalnych. Ci którzy mają 4-5 lat do emerytury po wprowadzeniu za 2 lata prawa do wcześniejszej zostaną pozbawieni na 2-3 lata przed emeryturą tej rekompensaty , a są to kwoty ok.800zł. Tak zostaną załatwieni nauczyciele. Będzie larum, że ich oszukano. Liczyć proszę Państwa, liczyć.
Cynik
rok temu
Praca w szkole- wysokie zarobki, wspaniali uczniowie ,życzliwi rodzice. Żyć nie umierać. Sama rozkosz ta praca i płaca.
...
Następna strona