Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zmiany w ofe
15.02.2011 07:10

Ekonomiści: Fedak ma wiele pomysłów, ale mało dobrych

Profesorowie Gomułka i Orłowski krytykują minister pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BCC)

Ekonomiści krytykują minister pracy i polityki społecznej. Według nich, jej kolejne pomysły dotyczące systemu emerytalnego, mogą doprowadzić do zwiększenia zadłużenia kraju i społecznych niepokojów.

Minister Pracy Jolanta Fedak proponuje, żeby zlikwidować koncesjonowanie rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych. Minister podkreśliła, że większa konkurencja poprawi jakość funduszy emerytalnych. Fedak chciałaby, aby obywatel mógł wybierać, w jaki sposób chce inwestować na przyszłą emeryturę i w jakiej instytucji, co jednak nie zwalniałoby go od samego obowiązku inwestowania.

Zdaniem Stanisława Gomułki - ekonomisty z BCC, pomysł minister Fedak zwiększa ryzyko, że pieniędzmi na emerytury zajmą się instytucje spekulacyjne i nie posiadające wystarczającego zabezpieczenia kapitałowego.

- _ W związku z tym pojawią się bankructwa tych instytucji i wtedy ci, którzy oszczędzą i stracą mogą mieć pretensje do władzy, że nie sprawdziły wiarygodności tych instytucji _ - mówi prof. Gomułka.

POSŁUCHAJ STANISŁAWA GOMUŁKI:

Minister Fedak zapowiedziała, że zgłosi zmiany do projektu ustawy o OFE. Minister dodała, że złożenie propozycji zmian w ustawie jest możliwe na etapie parlamentarnym i rządowym.

Profesor Witold Orłowski gani z kolei inny pomysł minister pracy. Chce ona żeby pieniądze, które zostaną w budżecie po obniżce składki do OFE, mogły być w części skonsumowane. Rząd deklarował wcześniej, że zostaną one przeznaczone na na redukcję długu publicznego.

Teraz Jolanta Fedak zapowiada, że środki z obciętej składki do OFE poszłyby w części na zasiłki. Ekonomista i członek Rady Gospodarczej przy premierze powiedział w audycji _ Gorący Temat _ w TVP2, że to zły pomysł.

- _ Pani minister pracy miała już wiele wypowiedzi, których premier nie realizował. Ona jest znana z tego, że ma wiele nowych pomysłów, jak ulżyć ZUS-owi. Ten pomysł jest absolutnie do odrzucenia _ - przekonuje profesor.

POSŁUCHAJ WITOLDA ORŁOWSKIEGO:

Zdaniem profesora Orłowskiego, aby skutecznie przeprowadzić reformę finansów publicznych, należy szukać oszczędności w każdej dziedzinie. Profesor Orłowski uważa, że sprawy finansów publicznych nie uzdorowi natomiast podnoszenie podatków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t97443.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/premier;dobral;sie;ofe;do;skory;tak;jak;obiecal,187,0,745659.html) Premier dobrał się OFE do skóry. Tak jak obiecał - Bez tych pieniędzy zrealizowanie budżetu na 2011 rok byłoby trudne - ocenia Janusz Piechociński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t46903.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/towarzystwa;emerytalne;oskarzaja;fedak;manipuluje,159,0,600223.html) Towarzystwa emerytalne oskarżają: Fedak manipuluje W liście otwartym proszą o interwencję premiera Donalda Tuska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t129831.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;to;52;miliardy;zlotych;mniej;na;gpw,1,0,759041.html) Zmiany w OFE to 52 miliardy złotych mniej na GPW Takiej kwoty w ciągu najbliższych 10 lat fundusze nie zainwestują, jeśli w życie wejdzie projekt Michała Boniego.
Tagi: zmiany w ofe, ofe, fedak, zmiany, reforma, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz