Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE. Będzie specjalne posiedzenie Sejmu

0
Podziel się:

Grzegorz Schetyna zapowiada, że rządowym projektem posłowie zajmą się pod koniec marca.

Zmiany w OFE. Będzie specjalne posiedzenie Sejmu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFdXUusB

Marszałek Grzegorz Schetyna poinformował, że pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych odbędzie się w Sejmie 24-25 marca.

Taką propozycję Marszałek Sejmu przedstawił Prezydium Sejmu i Konwentowi Seniorów.

Aby ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu, rząd chce, by zamiast 7,3-proc. składki emerytalnej do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafiało 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. ma być księgowane na kontach osobistych w ZUS.

bFdXUusD

Od 2013 r. te proporcje zaczną się zmieniać. W roku 2017 do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc., a 3,8 proc. na subkonto w ZUS-ie. Planowane jest też wprowadzenie ulg podatkowych dla osób dodatkowo oszczędzających na emerytury.

Jak wynika z opinii przedstawionych podczas obrad Komisji Trójstronnej, pracodawcy są krytyczni wobec zmian w OFE, związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych warunkowo mogą je poprzeć. Zdaniem Solidarności zmiany mają poprawić sytuację finansów publicznych, ale nie zapewniają ubezpieczonym objętym nowym systemem emerytalnym odpowiedniego poziomu świadczeń.

Minister w kancelarii premiera Michał Boni ma dziś odnieść się do przedstawionych w ubiegłym tygodniu stanowisk pracodawców i związków zawodowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t94162.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/bielecki;o;ofe;kalendarz;zmian;do;utrzymania,219,0,786395.html) Bielecki o OFE: Kalendarz zmian do utrzymania Szef Rady Gospodarczej przy premierze wierzy w rządowy scenariusz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;od;1;maja;boni;w;to;wierzy,56,0,786232.html) Zmiany w OFE od 1 maja. Boni w to wierzy Zdaniem ministra ostra dyskusja polityczna o reformie zacznie się dopiero w parlamencie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t95077.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/liczenie;dlugu;publicznego;bez;zmian,219,0,785883.html) Liczenie długu publicznego bez zmian KE może za to, ulgowo traktować Polskę przy tzw. procedurze nadmiernego deficytu.
bFdXUute
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)