Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wiek emerytalny. "Głodowe emerytury i praca na starość. Trend już widać"

303
Podziel się:

- Wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. W tej perspektywie oczekiwanie jego dalszego obniżania wydaje się mało racjonalne – oceniła dr Anna Czarczyńska z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego. Jej zdaniem Polaków czekają "głodowe emerytury i konieczność podejmowania pracy". - Ten trend już widać w rosnącej z roku na rok liczbie pracujących emerytów - zauważa ekspertka.

Wiek emerytalny. "Głodowe emerytury i praca na starość. Trend już widać"
Wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce jest jednym z najniższych w Europie (Adobe Stock)

- Wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce jest jednym z najniższych w Europie - zauważyła dr Anna Czarczyńska z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego w komentarzu eksperckim.

W tej perspektywie – jej zdaniem – oczekiwanie dalszego obniżania wieku emerytalnego wydaje się mało racjonalne. - Świadomość ekonomiczna zbliżającej się niewypłacalności systemu repartycyjnego skłania raczej do oczekiwania podwyższeniu wieku przechodzenia na emeryturę – podkreśliła.

Alternatywa to szybkie, ale głodowe emerytury i konieczność podejmowania pracy - ten trend już widać w rosnącej z roku na rok liczbie pracujących emerytów – wskazała Czarczyńska.

- Waloryzacja rent i emerytur jest obecnie prognozowana na poziomie 113,8, co niemal pozwoliłoby na utrzymanie wartości siły nabywczej świadczeń przy inflacji przekraczającej 16 proc. - stwierdziła ekspertka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS walczy o elektorat. Prof. Sowiński: Emeryci są zdyscyplinowanymi wyborcami

Dodała, że wypłata tzw. trzynastej i czternastej emerytury pomoże uchronić tę grupę społeczną przez skutkami wzrostu cen w większym stopniu niż np. pracowników budżetówki lub zatrudnionych w małych firmach.

Zwróciła jednak uwagę, że wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych możliwe są w dużym stopniu dzięki dotacjom budżetowym, uzupełniającym lukę dochodową ZUS, a rząd w pierwszych tygodniach roku zrealizował już potrzeby pożyczkowe, planowane na 2023, w 50 proc.

Oznacza to – w jej opinii – że chociaż środków na wypłatę świadczeń na tym etapie nie brakuje, to w dalszej części roku pozostałe grupy społeczne "niekoniecznie mogą liczyć na poprawę swojej sytuacji".

System się zawali? "Nie ma cudów"

Na 1000 osób w wieku produkcyjnym będzie przypadać w 2023 r. ok. 390 osób w wieku poprodukcyjnym, w 2061 r. – 806 osób, zaś w 2080 r. – 839 osób - wynika z najnowszych danych ZUS. Zdaniem ekspertów system emerytalny nie zbankrutuje, ale utrzymanie ZUS-u na powierzchni odbędzie się kosztem emerytów.

– Nie ma cudów. Jeśli równocześnie w prognozie FUS stwierdza się, że teraz na 1000 osób przypada 390 emerytów, a w 2061 r. ma być już 806 emerytów, to jak ci przyszli emeryci mogą liczyć na takie same świadczenia? – dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Kolek dodaje, że gdyby system działał, nie byłoby konieczności wypłacania trzynastych czy czternastych emerytur. W jego ocenie rząd, wypłacając dodatkowe świadczenia, sam uznał bankructwo systemu w tym sensie, że nie jest on w stanie zapewnić emerytom utrzymania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(303)
Polka
5 dni temu
Nie chcą dawać młodym stałych umów tylko pracują na umować smieciowych to z kad maja potem wziasc na emerytury .Otym pomyślcie zeby młodych tez zachęcić zeby pracowali i nie wyjeżdzali DORABIAJĄC ZUŚ .ZAGRANICZNY.Temat rzeka Brak mi słow na te Mafie
Polka
5 dni temu
BROŃ WAS Panie Boze .Wiek emerytalny nie tylko NIE POWINIEN BYĆ PODWYZSZONY ale nawet męzczyzni powinni mieć obnizony co najmnie o 3lata.DLACZEGO Rzad patrzy na to ze emeryci dorabiają .a nie powie kto to są za emeryci .Na pewno nie Ci którzy CHAROWALI NA NOGACH FIZYCZNIE KTÓRZY pracowali na taśmie chociażby w fabrykach telewizorów czy innych.Znam ludzi którzy w wieku 40 lat od tej charówy pocharatali sobie kregosłupy sa WRAKAMI LUDZI.Powinno się dac ludziom wybór .Jeśliktoś ma zdrowie bo miał lekką prace to jak chce niech dorabia a nie DOBIC TEGO KTÓRY CAŁE ZYCIE Tyrał jak wół.Powinien miec każdy wybór.I Szansę żeby troszkę odpocząć i nacieszyc sie tym życiem a nie CHAROWAĆ DO ŚMIERCI .
Polak
1 tyg. temu
Ja z Polski nie chcę emerytury !! Pracuję na zachodzie i lata z Polski dołączę właśnie w normalnym kraju
Kunta Kinte
1 tyg. temu
Narobili różnej maści kasty które żerują na reszcie społeczeństwa i tej reszcie będą wmawiać prace do śmierci
Maria
1 tyg. temu
Rzad promuje umowy śmieciowe i nierobów a skutek bedzie odczuwalny za 10 lat gdy obecni 50 latkowie przestaną łozyć na zus
...
Następna strona