Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Większość "trzynastych emerytur" już wypłacona. Poszło na ten cel 9 mld zł

1
Podziel się:

ZUS wypłacił już wszystkie "trzynastki". Do emerytów i rencistów trafiło z tego tytułu blisko 9 mld zł. Do wypłaty zostały jeszcze tylko „trzynastki” dla osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Emeryci mogą już swobodnie rozdysponować "trzynastkę"
Emeryci mogą już swobodnie rozdysponować "trzynastkę" (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Dziś ostatni emeryci i renciści otrzymali na swoje konto jednorazowe świadczenie pieniężne czyli tzw. trzynastkę. Wypłata ostatniej transzy "trzynastego" świadczenia dla osób pobierających emerytury i renty nastąpiła z jednodniowym wyprzedzeniem, gdyż standardowy termin płatności tj. 25 dzień miesiąca, w maju jest dniem wolnym od pracy – wyjaśnia w komunikacie Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

W siedmiu kolejnych terminach płatności: 1,5,6,10,15,20 oraz 25, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił blisko 8,3 mln trzynastych świadczeń na kwotę 8,9 mld zł brutto. Zdecydowana większość uprawnionych dostaje świadczenia na rachunek bankowy - 72 proc. "trzynastek" została przelana wprost na konto. Pozostała cześć to wypłaty za pośrednictwem operatora pocztowego.

Do wypłaty została jeszcze jedna transza jednorazowego świadczenia pieniężnego dla osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Dla tych ubezpieczonych terminem płatności "trzynastki" jest 1 czerwca. Jednak z uwagi na fakt, że to również dzień wolny od pracy, świadczenia dla tej grupy ok. 110 tys. klientów zostaną wypłacone do piątku 31 maja. W ostatniej transzy wypłacone zostanie 111 mln zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Prezes ZUS: 2,6 mln emerytów już dostało trzynastkę

Decyzje trafiły do adresatów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kończy już także wysyłkę decyzji o przyznaniu jednorazowego świadczenia pieniężnego. Do dziś do 8,1 mln świadczeniobiorców, którzy otrzymali "trzynastkę" trafił już list z decyzją z ZUS. Do przyszłego piątku korespondencja trafi do wszystkich, którym wypłacone zostało trzynaste świadczenie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do jednorazowego świadczenia pieniężnego uprawnieni są wszyscy, którzy na dzień 30 kwietnia 2019 r. mieli ustalone prawo do emerytury, renty, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(1)
Iga
3 lata temu
Całe życie zawodowe , miesiąc po miesiącu, składaliśmy na emeryturę. Teraz te emerytury nie są adekwatne do obecnych zarobków, więc choć te 13 tki i 14 tki to troszkę zrekompensują.