Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Komornik zajął naszej czytelniczce "trzynastą emeryturę", choć nie powinien. Zawinił bank

86
Podziel się:

Trzynasta emerytura nie podlega zajęciu komorniczemu - to pierwszy fakt. Systemy komputerowe nie zawsze działają poprawnie - to drugi fakt. I jeśli tak się stanie, świadczenie może zostać niezgodnie z prawem zajęte. To właśnie zdarzyło się naszej czytelniczce.

"Trzynasta" emerytura jest wyłączona spod egzekucji komorniczej
"Trzynasta" emerytura jest wyłączona spod egzekucji komorniczej (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bEIFKRIR

Emeryci, którzy mają długi, odetchnęli z ulgą. O ile bowiem "zwykła" emerytura podlega zajęciu na rzecz długu, to trzynaste świadczenie jest spod niego zupełnie wyłączone. Stąd zdziwienie naszej czytelniczki z Wielkopolski, która zorientowała się, że część jej świadczenia została zablokowana. Skontaktowała się z nami za pośrednictwem platformy Dziejesie.wp.pl.

Podwójna emerytura w maju

- Komornik wspólnie z mBankiem zabrał mi połowę 13. emerytury, mimo że jest wolna od egzekucji. Wykonałam telefony do mBanku, gdzie poinformowano mnie, że nic o takim wyłączeniu nie wiedzą. Komornik natomiast wymaga, abym złożyła stosowny wniosek, który łaskawie rozpatrzy. Ustawa wyraźnie mówi, że jest to kwota wolna od egzekucji, ale komornik i mBank tego nie respektują – napisała pani Małgorzata.

bEIFKRIT

Obejrzyj: Postulat ekspertów. Taka sama składka na ZUS od wszystkich umów i samozatrudnienia

Co jest źródłem problemu? Trzynasta emerytura jest przelewana na konto emeryta razem z majową, więc konieczne jest jakieś odróżnienie regularnej emerytury od jednorazowej - właśnie po to, by trzynasta nie została zajęta. ZUS wraz z Krajową Radą Komorniczą ustalił, że środki z "trzynastki" będą oznaczone specjalnym identyfikatorem. Dzięki temu banki nie mają wątpliwości, która część jest wyłączona spod zajęcia.

bEIFKRIZ

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wyjaśnił w rozmowie z money.pl, że przelewając pieniądze (nie ma znaczenia, czy przelewem pocztowym, czy na rachunek bankowy), ZUS specjalnie oznacza jego kwotę brutto, tak by instytucje pośredniczące przy wypłacie miały świadomość jego wysokości i tym samym znały kwotę wolną od potrącenia. Dzięki temu nie powinny mieć żadnych problemów z odpowiednim podziałem środków.

Jak więc możliwe, że mBank nie rozpoznał i potraktował "trzynastkę" tak jak "zwykłą" emeryturę? Kinga Wojciechowska-Rulka z działu prasowego banku wyjaśnia w piśmie do nas, że "ZUS nie zdążył opracować osobnego, wyjątkowego sposobu wypłaty tego świadczenia. (...) Niestety, nasz system automatycznie nie rozpoznaje "z góry" tych przelewów, bo przychodzą razem ze standardowym świadczeniem".

- Żeby rozpoznać taki przelew, musimy badać tytuły przelewów post factum. I tak zresztą robimy – automatycznie zwalniamy kwoty "trzynastej" emerytury na rachunkach z zajęciami egzekucyjnymi.

bEIFKRJa

Czasem po prostu coś zawodzi albo działa zbyt wolno i tak się stało w tej sytuacji.

ZUS zapewnia, że to pojedyncze sytuacje

Bank chce przeprosić klientkę za tę sytuację. "Pieniądze powinny być już odblokowane, a jeśli tak się nie stało, prosimy o kontakt z nami i złożenie odpowiedniej dyspozycji" – czytamy w oświadczeniu.

Co powinien zrobić ubezpieczony, który znalazł się w takiej samej sytuacji jak pani Małgorzata? Wojciech Andrusiewicz prosi każdego pokrzywdzonego do najbliższej placówki Zakładu po specjalne zaświadczenie o kwocie netto wypłaconego jednorazowego świadczenia pieniężnego.

bEIFKRJb

- Z tym zaświadczeniem radzimy jak najszybciej zwrócić się z reklamacją do banku i zażaleniem do komornika. Krajowa Rada Komornicza zapewniała, że w takich przypadkach klient uzyska zwrot zajętego "trzynastego" świadczenia – zachęca.

Rzecznik ZUS zapewnia, że przypadek naszej czytelniczki jest odosobniony.

- Zrealizowaliśmy dotychczas ponad 5,7 mln wypłat "trzynastego" świadczenia i otrzymaliśmy tylko jedną skargę na zajęcie komornicze.

bEIFKRJc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEIFKRJu
Źródło:
dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(86)
Krysiar
10 miesięcy temu
Mi komornik zajął 13 emeryturę z konta bankowego i tłumaczy się że nie wiedział pisze do Banku Bank odpowiada że dobrze zrobił przekazując 13 emeryturę komornikowi i olewa temat od 30 kwietnia 2020 r nawet nie zamierza zwracać takie bezprawie a ludzie cierpią
Prawda
2 lata temu
To samo dotyczy banku PKO. Miałam identyczna sytuacje i bank przelał śroki do wierzyciela.
Lodzia
2 lata temu
Banki mi komornicy nie wszyscy, ale znacząca mniejszość czuja się bezkarni. W ustawie Dz.U. 2019 poz. 743 dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów art 10 zapisane jest, że : Z kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji. A banki i komornicy rżną klientów i czują się bezkarne. Za skubanie emerytów i rencistów powinna być surowa kara. Wtedy prawo zacznie działać ta jak chce ustawodawca. Mamy po prostu jak w buszu silniejszy wygrywa.
bEIFKRJv
barry
2 lata temu
Podstawa prawna zajęcie 13-ej emerytury? BRAK- kara dla banku 2 procent od obrotu na cele społeczne ,komornik zakaz wykonywania zawodu i na stanowiskach kierowniczych .W banku ja płace za prowadzenie rachunku ,to ja daje ludziom prace.Ciekawe co zrobił by bank jak by ludzie wypłacili wszystko co mają w bankach .....kto pierwszy ten ma .O i takie to banki jak wpłacić 50tyś ok wypłacić to na jutro może pojutrze.
cccc
2 lata temu
dlatego już dawno z m banku zrezygnowałem, oszukują i naciągają.
...
Następna strona