Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Komornik zajął naszej czytelniczce "trzynastą emeryturę", choć nie powinien. Zawinił bank

90
Podziel się:

Trzynasta emerytura nie podlega zajęciu komorniczemu - to pierwszy fakt. Systemy komputerowe nie zawsze działają poprawnie - to drugi fakt. I jeśli tak się stanie, świadczenie może zostać niezgodnie z prawem zajęte. To właśnie zdarzyło się naszej czytelniczce.

"Trzynasta" emerytura jest wyłączona spod egzekucji komorniczej
"Trzynasta" emerytura jest wyłączona spod egzekucji komorniczej (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Emeryci, którzy mają długi, odetchnęli z ulgą. O ile bowiem "zwykła" emerytura podlega zajęciu na rzecz długu, to trzynaste świadczenie jest spod niego zupełnie wyłączone. Stąd zdziwienie naszej czytelniczki z Wielkopolski, która zorientowała się, że część jej świadczenia została zablokowana. Skontaktowała się z nami za pośrednictwem platformy Dziejesie.wp.pl.

Podwójna emerytura w maju

- Komornik wspólnie z mBankiem zabrał mi połowę 13. emerytury, mimo że jest wolna od egzekucji. Wykonałam telefony do mBanku, gdzie poinformowano mnie, że nic o takim wyłączeniu nie wiedzą. Komornik natomiast wymaga, abym złożyła stosowny wniosek, który łaskawie rozpatrzy. Ustawa wyraźnie mówi, że jest to kwota wolna od egzekucji, ale komornik i mBank tego nie respektują – napisała pani Małgorzata.

Obejrzyj: Postulat ekspertów. Taka sama składka na ZUS od wszystkich umów i samozatrudnienia

Co jest źródłem problemu? Trzynasta emerytura jest przelewana na konto emeryta razem z majową, więc konieczne jest jakieś odróżnienie regularnej emerytury od jednorazowej - właśnie po to, by trzynasta nie została zajęta. ZUS wraz z Krajową Radą Komorniczą ustalił, że środki z "trzynastki" będą oznaczone specjalnym identyfikatorem. Dzięki temu banki nie mają wątpliwości, która część jest wyłączona spod zajęcia.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wyjaśnił w rozmowie z money.pl, że przelewając pieniądze (nie ma znaczenia, czy przelewem pocztowym, czy na rachunek bankowy), ZUS specjalnie oznacza jego kwotę brutto, tak by instytucje pośredniczące przy wypłacie miały świadomość jego wysokości i tym samym znały kwotę wolną od potrącenia. Dzięki temu nie powinny mieć żadnych problemów z odpowiednim podziałem środków.

Jak więc możliwe, że mBank nie rozpoznał i potraktował "trzynastkę" tak jak "zwykłą" emeryturę? Kinga Wojciechowska-Rulka z działu prasowego banku wyjaśnia w piśmie do nas, że "ZUS nie zdążył opracować osobnego, wyjątkowego sposobu wypłaty tego świadczenia. (...) Niestety, nasz system automatycznie nie rozpoznaje "z góry" tych przelewów, bo przychodzą razem ze standardowym świadczeniem".

- Żeby rozpoznać taki przelew, musimy badać tytuły przelewów post factum. I tak zresztą robimy – automatycznie zwalniamy kwoty "trzynastej" emerytury na rachunkach z zajęciami egzekucyjnymi.

Czasem po prostu coś zawodzi albo działa zbyt wolno i tak się stało w tej sytuacji.

ZUS zapewnia, że to pojedyncze sytuacje

Bank chce przeprosić klientkę za tę sytuację. "Pieniądze powinny być już odblokowane, a jeśli tak się nie stało, prosimy o kontakt z nami i złożenie odpowiedniej dyspozycji" – czytamy w oświadczeniu.

Co powinien zrobić ubezpieczony, który znalazł się w takiej samej sytuacji jak pani Małgorzata? Wojciech Andrusiewicz prosi każdego pokrzywdzonego do najbliższej placówki Zakładu po specjalne zaświadczenie o kwocie netto wypłaconego jednorazowego świadczenia pieniężnego.

- Z tym zaświadczeniem radzimy jak najszybciej zwrócić się z reklamacją do banku i zażaleniem do komornika. Krajowa Rada Komornicza zapewniała, że w takich przypadkach klient uzyska zwrot zajętego "trzynastego" świadczenia – zachęca.

Rzecznik ZUS zapewnia, że przypadek naszej czytelniczki jest odosobniony.

- Zrealizowaliśmy dotychczas ponad 5,7 mln wypłat "trzynastego" świadczenia i otrzymaliśmy tylko jedną skargę na zajęcie komornicze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(90)
Jadwiga
7 miesięcy temu
Bank PkO zablokowal mi 14 emeryturę byłam w banku powiedziano mi że odblokują od 1pazdziernika a dziś przelali na konto komornika jedno kłamstwo goni kłamstwo złodzieje okradają biednych emerytów
Jana
7 miesięcy temu
Dziekuje bank ing odblokowal mi konto nie wydal 14 komornikowi znowu optymizm i szacun dla ing pracuja tam Super ludzie pomogli mi nie tracmy nadzieji pozdrawiam trzeba zawsze im ing zglaszac
Jana
7 miesięcy temu
Pani z ing powiedziala ze mam sie cieszyc ze cos dostalam Super To Zus nie dopilnowal Dakar razem 14 osbno nie mieli by ludzie klopotu no i Najwazniejsze Komornik dochodu Zus dba o Komornika i jego chleb a Potenzial sie Klamcy modla i robia Teatr z Kosciola
Jana
7 miesięcy temu
Wlasnie Bank ing zajal mi w czwartek 8wrzesnia 2023 czesc 14emerytury zus napisal kwota niepotracana bank to ma gdzies i teraz zglosilam reklamacje ale da niewielkie szanse to rzad nas klamie i nic nie chroni Smutne czlowiek jest Bezbronny Bezsilny to po co daja chyba dla komornikow nie zwyklych biednych ludzi Pozdrawiam Was kochani takich jak ja poszkodowanych kochany bezlitosny rzad tylko sie kryja ze swoim okrucienstwem
Wojtas
2 lata temu
Mi standardowo odkąd są 13 i 14 emerytura za każdym razem zajmuje bank Santander pomimo że w tytule przelewu jak byk jest napisane że kwota wolna od zajęcia. Fakt że gdy poszedłem do oddziału to mi odblokowali ale za każdym razem muszę tam iść. Teraz znowu mi zajęli napisałem na czacie do obsługi klienta to przyjęli zgłoszenie i napisali że dwa dni robocze. Czekam już 5 dni w tym 3 roboczy napisałem do nich to mi odpisali ze dużo mają zgłoszeń i żebym czekał w kolejce.
...
Następna strona