Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"13. emerytura". Żaden emeryt z powodu długów nie straci nowego świadczenia

12
Podziel się:

Pierwsze wypłaty nowego świadczenie dla seniorów ruszą już w kwietniu. Emeryci, którzy popadli w długi i mają na głowie komornika, nie muszą się jednak martwić. Nie stracą bowiem z tego powodu "13. emerytury".

"13. emerytura". Emeryci nie stracą nowego świadczenia z powodu długów
"13. emerytura". Emeryci nie stracą nowego świadczenia z powodu długów (East News)

"13. emerytura" to jedna z ostatnich propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Na początku kwietnia Sejm uchwalił jej projekt, a we wtorek ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

"13. emerytura" wyniesie tyle, co minimalna emerytura w 2019 r., czyli 1100 zł brutto - 888,25 zł "na rękę". Dodatkowe świadczeniem przysługuje każdej osobie pobierającej emeryturę, bez względu na jej wysokość. Środki te trafią również do rencistów.

Jak informuje Super Express, ponad 300 tys. seniorów w Polsce ma długi, a ich niespłacone zobowiązania przekroczyły już 5,6 mld zł. Wielu z nich ma konta zajęte przez komorników. Jednak zgodnie z ustawą, ZUS nie będzie mógł dokonywać potrąceń z "13. emerytury". Tym samym środki te nie zostaną objęte egzekucją komorniczą.

Zobacz także: Zobacz: 13. emerytura dla każdego seniora. "Kontrowersyjna decyzja"

- ZUS prowadził rozmowy z Krajową Radą Komorniczą i udało się zapobiec zajęciom komorniczym trzynastego świadczenia z kont bankowych – poinformował Super Express Sławomir Szynalik z Izby Komorniczej w Krakowie.

- Zgodnie z ustaleniami środki z trzynastki będą oznaczone specjalnym identyfikatorem, dzięki czemu będą łatwo rozpoznawane i co za tym idzie, nie będą podlegały zajęciom komorniczym – potwierdza Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

Jak zapowiedziało ministerstwo rodziny, dodatkowe pieniądze trafią niemalże do 10 mln osób. Pierwsze wypłaty "13. emerytury ruszą już w kwietniu br.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
emerytka
3 lata temu
13 emerytura dziś zablokowana na koncie PKO BP
kolarz
4 lata temu
Obawiam się, że niestety wiele firm wcale nie odzyskuje należności. My pracujemy w gastronomii, a to jest ciężki biznes, domyślać się może każdy jak to wygląda. Gdyby nie pomoc firmy mk finanse już dawno byśmy poszli z torbami. Oni nie chcą zapłacić nam, my nie mamy za co zapłacić innym. Proste.
zep
4 lata temu
Ja i tak przekażę moją 13 na wynagrodzenia dla strajkujących nauczycieli.
Dobry emeryt
4 lata temu
I tak nie zagłosuję na pisowców niszczą przyszłość moim wnukom. Oni będą musieli spłacać to co pis na broił
Emeryt z gors...
4 lata temu
Ja za srebrniki i tak nie będą glosowal na PiS, deklaruje swój udział w wyborach