Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

ZUS już wypłaca emerytury po zmianach w podatkach. Niektórzy seniorzy stracili

263
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) już wypłaca emerytury po zmianach w Polskim Ładzie. Obniżka podatku PIT z 17 do 12 proc. będzie mieć wpływ na wysokość świadczeń - pisze "Fakt". I zaznacza, że są jednak osoby, których lipcowe wypłaty będą niższe od tych, które otrzymali zaledwie miesiąc wcześniej.

ZUS już wypłaca emerytury po zmianach w podatkach. Niektórzy seniorzy stracili
Rząd Mateusza Morawieckiego musiał odkręcić reformę Polskiego Ładu. Od lipca obniżył PIT z 17 do 12 proc. (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury w siedmiu terminach: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia danego miesiąca. Dlatego pierwsze emerytury, uwzględniające zmiany w Polskim Ładzie, wpłynęły już na konta seniorów.

"Dla wielu osób zmiana jest neutralna – chodzi o seniorów mających świadczenia do 2500 zł brutto. W ich przypadku obniżka PIT z 17 do 12 proc. nie będzie odczuwalna, bo ich emerytury i tak zostały zwolnione z podatku dochodowego" - przypomina "Fakt".

Jednak trzy miliony emerytów dostanie wypłaty w innej wysokości niż jeszcze miesiąc temu. Według wyliczeń ZUS, które opisuje dziennik:

  • do kwoty 4930 zł zysk po obniżce podatku PIT wynosi do 121 zł miesięcznie
  • powyżej tej kwoty - emeryt również wychodzi na plus, ale zysk jest coraz niższy
  • przy 9500 zł emerytury kwota świadczenia od lipca spada
  • od 13 tys. zł brutto wysokość nowych wypłat znowu rośnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "To jest karygodne". Ekspertka krytykuje zachowania rodziców na wakacjach

"Seniorzy nie wiedzą, na jakie świadczenie mogą liczyć"

Jak tłumaczy "Fakt", winny jest sposób liczenia zaliczek na podatek dochodowy, jaki w styczniu wprowadził naprędce rząd. Seniorzy z wysokimi świadczeniami na początku roku otrzymywali dużo niższe wypłaty niż w grudniu 2021 r., stąd wprowadzono sztuczny mechanizm "zamrażający" wysokość zaliczek na podatek dochodowy na poziomie nie wyższym niż w grudniu 2021 r. Od 1 lipca ten mechanizm został skasowany, co wpływa na obniżenie wysokości części świadczeń.

Jednak ci, którzy z ZUS otrzymują ponad 13 tys. zł brutto, dostaną od lipca 2022 r. więcej. Do czasu. "Okazuje się, że obniżka PIT do 12 proc. sprawi, że ich świadczenie w lipcu wzrośnie o 500-600 zł miesięcznie. W kolejnych miesiącach – po przekroczeniu drugiego progu podatkowego – wypłata będzie niższa niż w lipcu" - wyjaśnia dziennik.

Poprawki wprowadzone do Polskiego Ładu sprawiają, że seniorzy nie wiedzą, na jakie świadczenie mogą liczyć w kolejnych miesiącach. Plus zmian jest taki, że nie muszą obawiać się, że na koniec roku będą mieć do dopłaty nawet kilka tysięcy złotych podatku - czytamy dalej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(263)
lesnik
miesiąc temu
a za nieład tfupisi nie.rzond z tfuministrem finannsów dostali nagrody w sumie ponad 2,5 miliona a 10 milionów wydali na reklamę nieładu
lesnik
miesiąc temu
a za nieład tfupisi nie.rzond z tfuministrem finannsów dostali nagrody w sumie ponad 2,5 miliona a 10 milionów wydali na reklamę nieładu
emerytka
miesiąc temu
ja miała do lipca 2002zł a teraz mam 1960zl.Złodziejstwo!!!!!!!
emka
miesiąc temu
Kto wymyśla takie idiotyzmy. Jak można z powodu zmian podatkowych zmniejszać i zwiększać przyznaną emeryturę w sposób tak niezrozumiały. Jednym się podwyższa, innym zmniejsza mniej lub więcej. Gdzie tu logika? Emerytura raz przyznana winna podlegać jedynie zmianom inflacyjnym chyba, że zmienia się cały system emerytalny, co nie jest jednak takie proste i w tym przypadku nie ma miejsca.
W-wa emerytka...
miesiąc temu
Dlaczego nie piszecie że chodzi o kwotę 4950 brutto czy netto, czy musicie zawsze kłamać, wprowadzać ludzi w błąd. Tak robią krętacze. Będę żądać wyliczenie z ZUS-u. Umie liczyć po ekonomii. Jestem emerytką o zdrowym umyśle i o komputerze od lat 1988r. ( prywatnie uczył mnie Lwowiak) .
...
Następna strona