Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Anna Zaleska
|
aktualizacja

ZUS. Niższy podatek dla emerytów i rencistów od października

199
Podziel się

Od października zmniejszy się stawka podatku PIT dla osób, które uzyskują dochód nie wyższy niż 85 528 zł rocznie. Zamiast 18 proc. będzie to 17 proc. Oznacza to, że zmieni się wysokość zaliczki na podatek dochodowy. Kwota emerytury czy renty, która trafi do świadczeniobiorców, będzie zatem nieco wyższa.

Emeryci i renciści to jedna z grup, która skorzysta na zmianie PIT.
Emeryci i renciści to jedna z grup, która skorzysta na zmianie PIT. (East News, Stanislaw Kowalczuk/East News)
bDoMWeXp

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz zwraca uwagę, że zmiana obejmie tych, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach. To oznacza także emerytów i rencistów.

- Zmianę w wysokości świadczenia netto świadczeniobiorcy ZUS odczują już w świadczeniu wypłaconym za październik. Świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie" - powiedział PAP Andrusiewicz.

Wyliczył, że osoby otrzymujące minimalną emeryturę zyskają na tym 8 zł. Ich świadczenie netto wzrośnie z 935 zł do 943 zł.

bDoMWeXr

Zobacz: Minimalna składka, minimalna emerytura. "To będzie problem w przyszłości"

ZUS automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich klientów z dochodem do 85 528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc. Klienci Zakładu mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 proc. dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia - podaje PAP.

bDoMWeXx

Obniżka stawki PIT będzie dotyczyła przychodów rozliczanych według skali podatkowej, uzyskiwanych m.in.: ze stosunku pracy, z działalności gospodarczej osób fizycznych, w tym w formie spółek osobowych, z emerytury i renty oraz z działalności wykonywanej osobiście (umowy zlecenia, umowy o dzieło).

Skutki finansowe obniżenia PIT oraz podniesienia uzyskania przychodów rząd oszacował na poziomie powyżej 9,6 mld złotych. Kwotę tę wezmą na siebie po połowie państwo i samorządy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDoMWeXS
KOMENTARZE
(199)
Matka
rok temu
Ci ostatnia ciągle piszą ile to emeryt dostanie Pracowali po 40 lat budując Polskę teraz nie ma przemysłu nie pracują młodzi i za nic dostają po 500 zł to się nazywa dobrobyt
Kliki 01
rok temu
Jak widzę te artykuły ile to emeryt dostaje to aż mnie trzęsie 40 pl at pracy--1326 zł
Gość
rok temu
No to poszaleją nasi Emeryci !!! Całe 8 zł !!!!????? co zrobić z takim majątkiem ? Wstyd i porażka . Przestańcie o tym codziennie pisać bo już nie da się tego czytać
bDoMWeXT
buba
rok temu
szkoda że ceny 30%
miała być kwo...
rok temu
podatku po 8 tyś. zl dla wszystkich. Wtedy to emeryci też by skorzystali, a nie dostaną kolejną jałmużnę 8 zł i chcą by cieszyli się spokojną starością. Rząd odtrąbi kolejny sukces, a tymczasem to urąga ludzkiej godności.
...
Następna strona