Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

ZUS. Niższy podatek dla emerytów i rencistów od października

202
Podziel się

Od października zmniejszy się stawka podatku PIT dla osób, które uzyskują dochód nie wyższy niż 85 528 zł rocznie. Zamiast 18 proc. będzie to 17 proc. Oznacza to, że zmieni się wysokość zaliczki na podatek dochodowy. Kwota emerytury czy renty, która trafi do świadczeniobiorców, będzie zatem nieco wyższa.

Emeryci i renciści to jedna z grup, która skorzysta na zmianie PIT.
Emeryci i renciści to jedna z grup, która skorzysta na zmianie PIT. (East News, Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEsfwbUB

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz zwraca uwagę, że zmiana obejmie tych, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach. To oznacza także emerytów i rencistów.

- Zmianę w wysokości świadczenia netto świadczeniobiorcy ZUS odczują już w świadczeniu wypłaconym za październik. Świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie" - powiedział PAP Andrusiewicz.

Wyliczył, że osoby otrzymujące minimalną emeryturę zyskają na tym 8 zł. Ich świadczenie netto wzrośnie z 935 zł do 943 zł.

bEsfwbUD

Zobacz: Minimalna składka, minimalna emerytura. "To będzie problem w przyszłości"

ZUS automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich klientów z dochodem do 85 528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc. Klienci Zakładu mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 proc. dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia - podaje PAP.

bEsfwbUJ

Obniżka stawki PIT będzie dotyczyła przychodów rozliczanych według skali podatkowej, uzyskiwanych m.in.: ze stosunku pracy, z działalności gospodarczej osób fizycznych, w tym w formie spółek osobowych, z emerytury i renty oraz z działalności wykonywanej osobiście (umowy zlecenia, umowy o dzieło).

Skutki finansowe obniżenia PIT oraz podniesienia uzyskania przychodów rząd oszacował na poziomie powyżej 9,6 mld złotych. Kwotę tę wezmą na siebie po połowie państwo i samorządy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsfwbVe
KOMENTARZE
(202)
Ania
3 miesiące temu
Zrobcje jak w Niemczech do 2,500,. € podatek ale tylko po przekroczeniu tej sumy a do 2.500.-€ zadnego podatku, tylko na ubezpieczenie zdrowotne i pielegnacyje a do ubezpieczenia zdrowotnego wiecej niz polowa skladki doplaca panstwo.
Ania
3 miesiące temu
Nie mozna dwa razy placic podatek.
Podatnik
7 miesięcy temu
Emerytury nie powinny być opodatkowane. Składki ZUS są obowiązkowe i je należy traktować jako PODATEK! Cała kwota powinna trafiać do kieszeni emerytów!!!
bEsfwbVf
Waw
2 lata temu
No no 8 zł więcej, szal Po prostu, teraz to sobie pożyję, wczasy na Bermudach zapewnione, hmmm A może za tą kasę kupię mieszkanie, a co? KTO bogatemu zabroni
DobraZmiana
2 lata temu
RAJ NA ZIEMI ! Dostanę 8 zł !!!! HURRRA ! Jadę w podróż dookoła świata ! STAĆ MNIE !
...
Następna strona