Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Podatek dochodowy od osób fizycznych obniżony. PIT z nową stawką - od kiedy?

3
Podziel się:

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) został obniżony z 18 na 17 proc. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa finansów, dzięki propozycji, przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto. Podpowiadamy, kiedy nowa ustawa wejdzie w życie.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w dół
Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w dół (Fotolia)

Jak informowaliśmy na money.pl w połowie lipca, rząd uchwalił projekt ustawy zakładającej obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych PIT z 18 na 17 proc.

- Pokazujemy, że jak o czymś mówimy, to to realizujemy. Wiarygodność to znak rozpoznawczy tego rządu - mówił wówczas premier Mateusz Morawiecki.

W ubiegły czwartek, dokument w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczono w komunikacie Kancelarii Prezydenta, nowa ustawa obejmie "wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych".

Zobacz także: Zobacz: Niższy podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). "Chcemy dać ulgę osobom wchodzącym na rynek pracy"

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w dół. Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 18 do 17 proc. ma na celu zmniejszenie klina podatkowego, czyli różnicy pomiędzy tym, co pracownik otrzymuje "na rękę", a tym, co pracodawca musi opłacić w ramach jego zatrudnienia.

- W praktyce oznacza to, że przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto, czyli "do ręki". Zmiany odczują także emeryci, renciści czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dodatkowo znacząco podwyższamy koszty uzyskania przychodów dla osób pracujących. Dzięki temu pracownik zapłaci jeszcze niższy PIT – podkreślał ówczesny minister finansów Marian Banaś, cytowany w komunikacie resortu.

Obniżka stawki PIT będzie dotyczyła przychodów rozliczanych według skali podatkowej, uzyskiwanych m.in.: ze stosunku pracy, z działalności gospodarczej osób fizycznych, w tym w formie spółek osobowych, z emerytury i renty oraz z działalności wykonywanej osobiście (umowy zlecenia, umowy o dzieło).

Roczny zysk po obniżce PIT podatnika, który zarabia 2 250 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.), wyniesie 472 zł. Przy zarobkach 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.), będzie to rocznie 732 zł.

Zgodnie z zapowiedziami ustawa dotycząca nowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych wejdzie w życie 1 października 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Liniówka
3 lata temu
A ja mam dylemat: bo wszystkie pit-y obniżone z 18 na 17%. A co z pit-em 5L? jego stawka wynosi 19%. Ten też zostanie obniżony (jeżeli zostanie!) do 17% czy tak jak wszystkie inne o 1%?! Słucham tego hałasu o obniżce podatku dochodowego także cit-ów, nawet podawana jest stawka. Ale nie znalazłam i nie usłyszałam dotąd ani słowa na temat podatku liniowego!! Może ktoś podpowie mi coś n ten temat?
Jan
4 lata temu
Niech sobie wezmą ten ochlap i zejdą ze sceny!
nie Twój nick
4 lata temu
żeby dowiedzieć się tego co jest tematem w tytule trzeba wytrzymać do samego końca, bo dopiero ostatnie zdanie jest na ten temat (terminu od kiedy będzie obowiązywał niższy pit), super nie ma co