Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

ZUS się załamie? Ekspert: kto będzie płacić składki na wypłatę emerytur?

170
Podziel się:

Już od kilku lat deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przekracza 40 mld zł i rośnie jak liczba emerytów, a płacących składki będzie ubywać - mówi "Super Expressowi" prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Odnosi się do opublikowanych ostatnio wyników spisu powszechnego. Jak pisaliśmy w money.pl, dane GUS potwierdziły, że Polska ma naprawdę poważny problem: społeczeństwo się starzeje.

ZUS się załamie? Ekspert: kto będzie płacić składki na wypłatę emerytur?
Starzenie się społeczeństwa to poważne wyzwanie dla systemu emerytalnego (PAP, Przemysław Piątkowski)

Przeprowadzony w 2021 r. narodowy spis powszechny potwierdził, że spełniają się alarmujące prognozy demograficzne dla Polski. - Wyraźnie widać proces starzenia się społeczeństwa. Odsetek ludności w wieku produkcyjnym spadł do 59,3 proc. Udział ludności w wieku poprodukcyjnym wzrósł do ponad 22 proc. Oznacza to, że przeszło co piąty mieszkaniec Polski ma ponad 65 lat - mówił dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

- Kto będzie płacić składki umożliwiające wypłatę emerytur i rent, skoro liczba pracujących będzie się kurczyć? - pyta retorycznie ekspert Konfederacji Lewiatan.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Starzejemy się, jest nas coraz mniej. "Źródłem dramatu jest sposób myślenia polityków"

Prof. Męcina: potrzebne zmiany w polityce społecznej i gospodarczej

Prof. Jacek Męcina uważa, że za 30 lat sytuacja będzie naprawdę zła, o ile nie zmieni się polityka społeczna i gospodarcza. - Będziemy mieć coraz większe kłopoty i pogarszać się będą nie tylko warunki rozwoju, ale i jakość życia - stwierdził.

Ekspert Konfederacji Lewiatan w rozmowie z "SE" wskazuje na cztery możliwe rozwiązania:

  • migranci jako lekarstwo na brak pracowników. A to oznacza konieczność aktywizacji obywateli Ukrainy oraz umiejętne pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników z innych państw Europy oraz świata
  • priorytet aktywności zawodowej a nie świadczeń, np. zachęty do pracy w niepełnym wymiarze dla kobiet wychowujących dzieci poprzez np. finansowanie pełnych składek na ubezpieczenie społeczne
  • wspieranie mobilności przestrzennej Polaków przy jednoczesnym wsparciu aktywności gospodarczej w gminach wyludniających się
  • odpowiedzialna polityka gospodarcza, budująca bezpieczeństwo ekonomiczne Polaków i firm.
Inflacja, brak bezpieczeństwa, energetycznego i rosnący fiskalizm są takim samym zagrożeniem dla firm i rodzin, dlatego nie można przeciwstawiać polityki gospodarczej polityce społecznej i odwrotnie - dodał prof. Męcina.

- Żadne świadczenia nie pomogą rodzinie i nie wpłyną na decyzję o jej powiększeniu, jeśli ograniczone będą perspektywy zatrudnienia, a jakość usług publicznych będzie się pogarszać, jak obserwujemy to w przypadku ochrony zdrowia, czy edukacji - podkreślił ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(170)
ZK590
2 miesiące temu
KTO skonsumował moje 45 składki emerytalno-rentowe? Teraz ogłaszają wszem i wobec przez cały rok, że wypłacają mi TRZYNASTKĘ czyli 1200 złotych. Ja się dziwię , że instytucja ZUS-u działając w takim systemie rozdzielczo-rozdawniczym do tej pory nie zbankrutowała, ale jak drukarnie sprawnie działają to ta piramida jeszcze trochę pociągnie.
mmm
2 miesiące temu
Magistrów ci u nas dostatek, tylko ludzi do roboty brak:)))
Lucek
2 miesiące temu
Szanujmy wszystkich ludzi, tych starych i tych młodych, dzieciatych z Ukrainy. To nasza europejska kultura a nie muzułmańska. Szacun dla rządu.
bzdurnik
2 miesiące temu
Emerytura rak niska, że osoba zarabiająca minimum krajowe będzie musiała tyrać do śmierci - taki jest cel rządzących.
gosia
2 miesiące temu
Prędzej czy później to niestety tak będzie. Dlatego kto ma możliwości powinien gromadzić jakieś oszczędności. Z tego co się orientuję to ppk się tutaj sprawdzają i sporo ludzi w nich uczestniczy
...
Następna strona