Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|
aktualizacja

ZUS. System do wypłaty emerytur przeciążony. Wejdzie praca zmianowa

100
Podziel się:

Aplikacja E2, która ma kluczowe znaczenie dla wypłat świadczeń emerytalnych, jest przeciążona. Aby wypłaty nie były zagrożone, konieczne może się okazać wprowadzenie zmianowego trybu pracy, tak by nie wszyscy urzędnicy jednocześnie się logowali.

ZUS. System do wypłaty emerytur przeciążony. Wejdzie praca zmianowa
Rzecznik ZUS zapewnił, że wszystkie systemy informatyczne działają prawidłowo (money.pl, Rafał Parczewski)

Aplikacja E2 służy do obsługi emerytur. Jej awaria skutkować może tym, że czas oczekiwania na przyznanie świadczeń bardzo się wydłuży.

I tak właśnie się stało. - System do rozpatrywania emerytur zapchał się i już nie wyrabia. Teraz w całym ZUS wszyscy wariują i szukają sposobu, jak z tego wybrnąć – powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" pragnący zachować anonimowość informator.

Niepokojące słowa znajdują potwierdzenie w mailu, który centrala ZUS rozesłała 30 listopada do dyrektorów 43 oddziałów. W nagłówku napisano, że ma najwyższy priorytet.

Departament pisze o "krytycznym poziomie wykorzystania aplikacji E2, zagrażającym płynności realizacji zadań". To nie pierwszy problem związany z opóźnieniami wypłaty pieniędzy przez Zakład w ostatnim czasie. Podobny był latem i dotyczył zasiłków.

Zobacz także: ZUS bije rekordy. W danych nie widać kryzysu

"Gazeta" donosi, że w dziesiątkach przypadków kobiety, którym przysługuje zasiłek macierzyński, musiały po kilka miesięcy czekać na ich wypłatę. Czy podobne opóźnienia będą teraz z wypłatą emerytur? Departament Świadczeń Emerytalno-Rentowych ma pomysł, jak do tego nie dopuścić.

Pomóc ma wprowadzenie zmianowego trybu pracy, tak by nie wszyscy urzędnicy na raz logowali się do systemu. Nie wszyscy pracownicy chcą pracować w godzinach 12-20 i choć żadne oficjalne decyzje nie zostały podjęte, to wiadomo już, że część zgłasza sprzeciw. "GW" ustaliła nieoficjalnie, że Zakład ma wysyłać na II zmianę tylko tych pracowników którzy się na to zgodzą.

A co na to sam zainteresowany, czyli ZUS?

Rzecznik prasowy Paweł Żebrowski zapewnił, że system informatyczny ZUS (w tym aplikacja do obsługi świadczeń - E2) pracuje prawidłowo.

- Duże obciążenie systemu obserwowane obecnie wynika z nałożenia się powyżej wymienionych zadań. Powoduje to ponadstandardową (ok. 15 proc.) konsumpcję zasobów systemowych. Stan taki nie występuje często i nie powoduje destabilizacji pracy aplikacji, a pewne spowolnienie jej działania – napisał w odpowiedzi na pytania gazety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
rolna
2 lata temu
ważne że wystarczyło na wypłaty, ja się boję takiej sytuacji kiedy z zus niewiele dostanę, dlatego jestem też w ppk ale myślę też o jakimś prywatnym funduszu
ttt
2 lata temu
Netflix też miał przeciążone systemy i co zrobił? Masowo kupowali serwery i się dostosowali do warunków rynku. Można? Można! Jak nie to zmienić firmę IT.
,,,,,,,,,,,,,
2 lata temu
Bardzo duzo starszych ludzi umiera więc skąd te nadmiar?
servannicole
2 lata temu
czyli że co do tej pory nikt z pracowników się nie logował i nie pracował
emeryt
2 lata temu
Trzeba zadbać o system a nie o wypasione biura i budynki, pieniądze się marnuje na rzeczy niepotrzebne a systemy z przed lat padają.
...
Następna strona