Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
TOS
|

ZUS wypłaca ponad 10 tys. zł wyrównania. Nowe wieści w sprawie "kłopotliwego" rocznika

176
Podziel się:

ZUS rozpatrzył 163,5 tys. spraw osób z rocznika 1953 r. o naliczenie emerytury na korzystniejszych zasadach. Średnia kwota wyrównania to prawie 11,6 tys. zł. Aż 96 proc. spraw dotyczyło kobiet.

ZUS wypłaca ponad 10 tys. zł wyrównania. Nowe wieści w sprawie "kłopotliwego" rocznika
ZUS wypłaca ponad 10 tys. zł wyrównania. Nowe wieści w sprawie rocznika 1953 (money.pl, Rafał Parczewski)
bEEBghph

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał nowe informacje w sprawie kłopotliwego rocznika 1953. Jak już pisaliśmy w money.pl, w 2013 roku zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.

Roczniki, które do 2013 roku osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że działający wtedy mechanizm był niekonstytucyjny.

Dlatego do 11 stycznia tego roku był czas, by złożyć wniosek o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Jak podaje teraz ZUS, z rozpatrzonych już spraw dotyczących przeliczenia świadczenia osób z rocznika 1953 wynika, że wyrównanie emerytury otrzyma 68,2 tys. osób. Łączna kwota wyrównania to ponad 749 mln zł.

bEEBghpj
Zobacz także: ZUS będzie jak biuro rachunkowe. Czeka nas rewolucja

Osoby urodzone w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r., mogły do 11 stycznia 2021 r. wystąpić o naliczenie emerytury na korzystnych zasadach – bez pomniejszania o pobrane już emerytury wcześniejsze.

Natomiast osoby z rocznika 1953, które już mają przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, nie musiały składać wniosku. ZUS sam przelicza im świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEBghpK
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(176)
kola 1
7 miesięcy temu
Jestem rocznikiem 53.Okazało się ,że tylko pierwszy miesiąc po przejściu na emeryturę był źle wyliczony, natomiast pozostałe zostały wyliczone bardzo korzystnie. Wyrównania dostałam 60 zł.Na emeryturze jestem od sierpnia 2013 roku. Jak wynika z wyjaśnień ZUS to emerytura wyliczona 2009 roku była najkorzystniejsza. Więc po co ta cała ściema żeby dłużej pracować, skoro pracowałam jeszcze ponad 4 lata i nic na tym nie skorzystałam. Więc po co przez te lata się męczyłam .Gdybym przez te lata pracowała na czarno i zarobione pieniądze odkładała to teraz bym miała z czego dokładać, a tak to tylko wzbogaciłam ZUS. Tak nasze państwo dba o swoich obywateli, robią tylko dobrą propagandę.
rozzalona
7 miesięcy temu
Przeszłam na wcześniejsza emeryturę bo inaczej byłabym zwolniona.Dostawałam grosze emerytury ,dlatego podjełam sie dodatkowej pracy.Teraz zostałam ukarana ,bo nie otrzymałam ani grosza,nawet zus nie wyjasnił dlaczego.A tyle się mówiło o pomocy dla rocznika 1953
Adam
7 miesięcy temu
Kłamstwo, ogromne kłamstwo. Ja dostałam podwyżki 7zł.60gr. Zakupiono z nas. Co robić, nie wiem. Moja znajoma dostała podwyżki 800zł.a ja 7,60 Może ktoś poradzi co robić?
bEEBghpL
ewa
7 miesięcy temu
Czy ktos wie jak to sie oblicza?
Nieznajoma
8 miesięcy temu
Moja mama dostała i wszystko się zgadza jak napisane w artykule
...
Następna strona