Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

ZUS wysyła listy do emerytów. Chodzi o "czternastkę"

18
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła listy do osób, które dostały 14. emerytury. Informuje w nich między innymi o przyznanej i wypłaconej kwocie. Jak poinformował w rozmowie z PAP rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, wszyscy uprawnieni już otrzymali świadczenie.

ZUS wysyła listy do emerytów. Chodzi o "czternastkę"
ZUS wysyła listy informujące o wysokości czternastej emerytury (East News, ZOFIA BAZAK)

- ZUS wysyła listy do tych osób, które otrzymały 14. emeryturę. Wszyscy uprawnieni emeryci i renciści czternastą emeryturę już dostali. Teraz wysyłamy tylko listy informujące o przyznanej kwocie - podkreślił rzecznik ZUS.

Jak dodał, ZUS wysyła listy w związku z wypełnieniem swojego prawnego obowiązku, którym jest podsumowanie przekazanej beneficjentom wypłaty 14. emerytury i renty.

Listy od ZUS. Tego należy się spodziewać

- W środku korespondencji znajdziemy informacje urzędowe o tym, że adresat otrzymał zgodnie z prawem czternastą emeryturę. Wskazana jest także odliczona kwota, jaką dany beneficjent świadczenia otrzymał - podał Żebrowski.

Dodatkowe świadczenie otrzymały osoby, które na ostatni dzień sierpnia miały prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo.

Czternastki nie otrzymały osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Ile wynosi 14. emerytura

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto została wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działa zasada złotówka za złotówkę. Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musiało ono wynosić co najmniej 50 zł.

Oznacza to, że czternastka przysługiwała, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Ze świadczenia została pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Karla
8 miesięcy temu
Wypłacili nawet tym co pobierają emerytury w Niemczech i dorabiają w Niemczech bo nikt tego nie weryfikuje.
wen kroy
8 miesięcy temu
Pismo dotarło do mnie dwa miesiące po przelewie. Z tym że to nie była żadna ...asta emerytura tylko kilka stów jakiejś zapomogi chyba.
Sklerotyk
8 miesięcy temu
Dostalem pismo miesiąc po przelewie.
Emeryt
8 miesięcy temu
To ostatnia 13 i 14 Z czego ja będę żył na leki nie starczy
barbarella
8 miesięcy temu
Jak musza wyslac to moze troche mniej tego papieru .Marnotrawstwo.