Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

ZUS zwróci w marcu nadpłacony podatek. Emeryci dostaną więcej pieniędzy

4
Podziel się:

W związku ze zwiększeniem kwoty wolnej od podatku, marcowe przelewy emerytur będą większe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zwróci nadpłatę podatku, dzięki czemu emeryci będą mogli liczyć na nieco ponad 100 złotych więcej niż zazwyczaj.

ZUS zwróci w marcu nadpłacony podatek. Emeryci dostaną więcej pieniędzy
ZUS zwróci w marcu nadpłacony podatek. Emeryci dostaną więcej pieniędzy (PAP)

Zwiększona kwota od podatku obowiązuje 1 stycznia 2018 roku i wynosi 8 tysięcy złotych, kiedy to rok wcześniej wynosiła 6600 złotych. Nowa stawka dotyczy osób, które w ciągu zeszłego roku nie przekroczyły 13 tysięcy złotych dochodu.

- Z naszych szacunkowych wyliczeń, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029 złotych, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu. Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili - powiedziała rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

W niektórych przypadkach są to niemałe pieniądze, a im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy.

Aby dostać te pieniądze, nie trzeba będzie wypełniać żadnych dodatkowych dokumentów. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z niego emeryci dowiedzą się, ile wyniosła nadpłata podatku, którą ZUS uwzględni w marcowych wypłatach emerytur.

Zgodnie z ustawą przyjętą pod koniec minionego roku, w marcu emeryci i renciści dostaną podwyżki o 70 złotych. Najniższe emerytury i renty wyniosą 1100 złotych brutto.

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
rr3
4 lata temu
Zus zwraca nadpłatę , np 300,00 , a w Pit skarbówka wykazuje do zapłaty te 300,00 , gdzie tu sens
rrr3
4 lata temu
po co ZUS zwraca podatek , skoro muszę go oddać do skarbówki
ewa
4 lata temu
Dlaczego nir onjęli tego ochroną? Zwrot,czyli Zus zwraca ,ilu jest takich,który xgsrnie komornik..Wcsle nie za" alimenty" ,żyją w skrajnej nędzy...starsi,zapomniani ,bezradni ,eh.. .
emerytka
4 lata temu
nie piszcie tak jakby wszyscy emeryci dostali zwrot podatku , dostana ci ktorych emerytura jest ciut podad 1000zl brutto a wiec ci ktorzy placili bardzo krotko skladki , bo ci ktorzy placili 35 - 40 lat maja ponad 1100 brutto i nie obejmuje ich przepis