Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

"Piętnastka" dzięki kwocie wolnej od podatku. Takie będą wypłaty

313
Podziel się:

Za kilka dni, dzięki waloryzacji, emeryci będą cieszyć się z podwyżek świadczeń. W kwietniu ZUS przeleje na ich konta "trzynastki", a w sierpniu "czternastki". "Piętnastek", o których mówił prezydent, formalnie nie ma. Jednak PiS już rok temu przekonywał, że w praktyce taki dodatek trafia do emerytów.

"Piętnastka" dzięki kwocie wolnej od podatku. Takie będą wypłaty
Po deklaracji prezydenta politycy PiS nie chcieli zajmować stanowiska w sprawie 15. emerytur (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

"Fakt" przypomina słowa prezydenta Dudy z lutego 2020 roku. – Mam nadzieję, że będzie czternasta emerytura, daj Boże, że będzie potem piętnasta emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne – mówił prezydent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

"Trzynastki" są wypłacane w kwietniu niezależnie od wysokości otrzymywanej emerytury lub renty. "Czternastki" są zagwarantowane od zeszłego roku, jednak pełna kwota trafia do tych osób, których renta lub emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. A co z piętnastką, którą obiecywał Andrzej Duda?

Okazuje się, że w rządzie Zjednoczonej Prawicy były prowadzone rozmowy na temat wprowadzenia "piętnastki". Przyznała to była prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska, w wywiadzie dla money.pl. Zdradziła, że zwracała uwagę na negatywne skutki i duże koszty wprowadzenia różnych rozwiązań, w tym 15. emerytury.

"Piętnastka" dzięki kwocie wolnej od podatku

Po deklaracji prezydenta politycy PiS nie chcieli jednak zajmować stanowiska w sprawie 15. emerytur dla seniorów. Prezes ZUS przekonała rząd, by nie wprowadzać takiego dodatku. Aby nie stawiać Andrzeja Dudy w niezręcznej sytuacji, politycy PiS twierdzili, że 15. emerytura jest już wypłacana. Chodziło o zmiany wprowadzone przez Polski Ład - przypomina "Fakt".

Można powiedzieć, że 15. emeryturę już zrealizowaliśmy – mówiła rok temu ówczesna minister rodziny Marlena Maląg.

– Odpowiadając przewrotnie, powiem, że przez zmiany, które już zostały wprowadzone, tzw. przez kwotę wolną od podatku i obniżenie podatków od lipca 2022 r. na tym rozwiązaniu skorzystało 91 proc. emerytów, co przyczynia się do tego, że rocznie w portfelach seniorów zostaje ponad 2000 zł – stwierdziła.

Nawet 400 zł zwrotu dla emerytów

"Fakt" sprawdził, czy i w tym roku seniorzy mogą liczyć na taką "piętnastkę". Okazuje się, że tak, ale nie będzie to dotyczyć wszystkich emerytów i rencistów. Dodatkowe pieniądze mogą otrzymać osoby ze świadczeniami do 2200 zł. Dzięki wysokiej kwocie wolnej od podatku, otrzymają zwrot PIT z wypłaconej w zeszłym roku "trzynastki" i "czternastki".

Z wyliczeń dziennika wynika, że zwrot może wynieść do ok. 400 zł. Seniorzy otrzymają ten zastrzyk gotówki jednorazowo. Kiedy? To zależy od tego, kiedy rozliczą PIT. Jeśli rozliczamy się przez internet za pomocą usługi Twój e-PIT, skarbówka ma 45 dni na zwrot nadpłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(313)
Hft
7 dni temu
Wolę dostawać na rękę 7600 zł jak obecnie niż dostać zwrot 412 zł i 2100 zł brutto. Kto to w ogóle liczy? A ile zwrotu dostępnie słynna pani mająca 1,75 zł emerytury brutto? Kabaret ta Polska.
Niepełnospraw...
3 tyg. temu
Renta socjalna pijaka podwyższona żeby miał pijaczyna dalej za co pić, bo to chory człowiek trzeba mu dać. W imieniu pijaków dziękuję Panie TUSK. Zasiłek dla niepełnosprawnych 215,84 żeby KALIKA miał chociaż na oranżadę bo na sok może nie starczyć. W imieniu niepełnosprawnych dziękujemy za niepodwyższanie zasiłku PANIE TUSK - jaki dobry z Pana PAN
Tfu, tfu
3 tyg. temu
A ja jestem obywatelem drugiej kategorii w kraju gdzie ponoć wpisana jest też zasada równości wobec prawa bo tzw 14- stki nie dostaję, "udało" mi się przekroczyć próg powyżej, którego 14- stka mi się nie należy. A to ile wysiłku włożyłem w to aby moja emerytura była wyższa to już decydentów nie interesuje. Służ im wiernie a oni puszczą ci "bąka". Tfu.
Zasiłek
2 miesiące temu
Pielęgnacyjny 215,84 zł dlaczego jest ro,nica w wypłacie zasiłku pielęgnacyjnego pomiędzy ZUS, a MOPR ? Przecież te same orzeczenia , a róznice duże. Przecież chyba żyjemy chyba w jednej Polsce ? Czemu dzieła niepełnosprawnych na lepszych i gorszych? Czuje upokorzenie, że muszą Ci ludzie żebrać o 100 zł więcej? Co na to ministry, posłowie , premier ?
215,84 zl ?
2 miesiące temu
zasiłek ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Kiedy bedzie waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł ? Zasiłek pielęgnacyjny wynosi zaledwie 215, 84 zł od 1 listopada 2019 r. w MOPR ? Zasiłek powinien być zwaloryzowany w cìągu 3 lat /. Nie jest waloryzowany od 5 lat ! Ile można czekac na waloryzacje ? Zwaloryzowano inne zasiłki, renty, a tego zasiłku nie zwaloryzowano - dlaczego ? Nie wiem dlaczego nie jest waloryzowany co roku tak jak emerytury /do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło w tej sprawie. Pytanie czy niepełnosprawni jeszcze żyjący to już nie ludzie i ich spraw nie trzeba rozpatrzyć ? Inne sprawy są rozpatrywane, a niepełnosprawni pozostawieni zostali sami sobie ? Jak mozna dzielic niepełnosprawnych jednym daja innym nie ? Gdzie są posłowie , gdzie te ministry , co oni na to ?
...
Następna strona