Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

675 mln zł na poręczenia kredytów dla firm

0
Podziel się:

Pieniądze na poręczenia kredytów i zabezpieczenie leasingu da Europejski Fundusz Inwestycyjny.

675 mln zł na poręczenia kredytów dla firm
(lisegagne/iStockphoto)

Na nawet 675 mln zł mogą liczyć polskie firmy dzięki nowym instrumentom finansowym z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. EFI podpisał umowę, dzięki której jego środki trafią na poręczenia kredytów i zabezpieczenie leasingu.

Umowę z EFI - w obecności wicepremiera Waldemara Pawlaka - podpisały polskie firmy: Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) oraz Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND. EFI dysponuje środkami UE z programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) na lata 2010-2013. EFL i POLFUND podkreślały, że zwyciężyły w otwartym konkursie na obsługę w naszym kraju tych środków z UE.

Prezes EFL Andrzej Krzemiński poinformował, że jego firma planuje do końca 2013 r. sfinansować projekty przedsiębiorców na kwotę 375 mln zł. Zapowiedział też uruchomienie w lipcu br. produktu, dedykowanego niedawno powstałym małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP). Dzięki współpracy z EFI już kilkumiesięczna firma będzie mogła wyleasingować sprzęt na preferencyjnych zasadach - tłumaczył Krzemiński, zapowiadając maksymalne uproszczenie formalności. Firma leasingowa może zmniejszyć marżę za ryzyko, bo w razie niepowodzenia przedsięwzięcia połowę strat pokrywa CIP - dodał.

Udzielenie poręczeń kredytowych dla firm z sektora MŚP na kwotę około 200 mln zł dzięki środkom z CIP planuje POLFUND. Prezes tej firmy Barbara Bartkowiak oceniła, że oznacza to 300-400 mln zł kredytów dla MŚP. Zaznaczyła, że jej firma będzie w ramach tego programu udzielać poręczeń MŚP dopiero startującym z działalnością bądź działających mniej niż trzy lata i też zapowiedziała uproszczenie formalności.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t20714.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wiecej;kredytow;dla;nowych;firm,163,0,745379.html) Więcej kredytów dla nowych firm
Wicepremier Pawlak oceniał z kolei, że leasing wspomagany środkami CIP będzie ważnym elementem rozwoju, bo w przypadku niepowodzenia przedsiębiorca nie zostaje ze zobowiązaniami. Z kolei poręczenia - jego zdaniem - powinny nadać nowy rozmach polskim MŚP. Są to instrumenty, które praktycznie pomagają przedsiębiorcom. Jeśli produkty trafiają w zapotrzebowanie, to źródeł finansowania nie zabraknie - podkreślił minister gospodarki.

Według danych KE, do końca 2010 r. z instrumentów CIP skorzystało prawie 110 tys. MŚP, które dostały prawie 7 mld euro kredytów. Średnia kwota w przypadku małych przedsiębiorstw wyniosła 56 tys. euro, a w przypadku mikro-firm - 11 tys. euro. - _ To oznacza, że docieramy do tych, dla których zdobycie środków na rozwinięcie biznesu jest najtrudniejsze _ - komentował te dane Olivier Edelman z EFI.

EFI to wyspecjalizowana instytucja unijna, która zapewnia kapitał podwyższonego ryzyka oraz instrumenty gwarancyjne dla sektora małych i średnich firm.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/pomoc;w;skladaniu;wnioskow;o;fundusze;ue,231,0,789991.html) Pomoc w składaniu wniosków o fundusze UE Krajowym System Usług pomoże podkarpackim przedsiębiorcom przy weryfikacji wniosków o fundusze POIG.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t141422.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/banki;nie;pozyczaja;zmusi;je;podatek,60,0,847164.html) Banki nie pożyczają. Zmusi je podatek? Brytyjski minister gospodarki Vince Cable zagroził bankom restrykcjami podatkowymi, jeżeli te nie zaczną pożyczać małym firmom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t20720.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/nie;dostales;dotacji;na;zalozenie;firmy;odwolaj;sie,176,0,807856.html) Nie dostałeś dotacji na założenie firmy? Odwołaj się Jeżeli twój start-up nie znalazł się na liście 160 wygranych projektów, nie rezygnuj i odwołaj się od decyzji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)