Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

9 proc. CIT. Firmy nie wiedzą, na czym stoją, bo rząd nie kwapi się ze zmianą

8
Podziel się:

Małe firmy nie wiedzą, czy w tym roku mogą zapłacić 9-proc. podatek CIT. A czas nagli, bo za parę dni przedsiębiorcy będą musieli zapłacić pierwszą stawkę CIT.

Niepewność nigdy nie służy biznesowi
Niepewność nigdy nie służy biznesowi (East News, Stanislaw Kowalczuk/East News)

Na problem zwraca uwagę "Rzeczpospolita". Jak tłumaczy, prawo do niższej składki podatku przysługuje spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkom akcyjnym. Ważne są jednak ubiegłoroczne i obecne przychody

Rząd zmienił jednak tylko część przepisów i podwyższył limit przychodów tylko na ubiegły rok.

W efekcie na ten moment sytuacja przedstawia się następująco: niższy CIT przysługuje spółce, która w 2019 r. miała przychody do 2 mln euro. Jednak jeśli bieżące przychody przekroczą 1,2 mln euro (bo tu limit na razie nie został podwyższony), to przedsiębiorca straci ulgę i będzie musiał zapłacić większy podatek, tłumaczy w "Rzeczpospolitej" Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w ECDP TAX.

Zobacz także: Obejrzyj także: Podatki w Polsce będą musiały wzrosnąć. Ekspert kreśli ponurą przyszłość

Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że ma czas do końca i ze wszystkim zdąży. W jaki sposób? Korzystne dla podatników zmiany można wprowadzić w ciągu roku z datą wsteczną.

9 a 19 proc. robi jednak różnicę. Dlatego eksperci podatkowi podkreślają, że firmom, które nie mają stawki podatku czarno na białym, trudno coś planować. To może wręcz zniechęcać do inwestycji w naszym kraju.

Sytuacja, w której fiskus obiecuje, że w ciągu roku dokona korzystnych zmian, nie zdarza się po raz pierwszy. Podobna miała miejsce w ubiegłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Pracownik
3 lata temu
CIT9 stworzył PiS dla tysięcy swoich prsydupasow. Normalny przedsiębiorca generujący wzrost PKB nie może z tego skorzystać i płaci 19% tudzież 32%, podobnie jak osoby o dużych kwalifikacjach, przekraczające dochód marnych 2000 EUR. To jest absurd, bo kolejna grupa po nich jest już zwolniona z dalszych podatków!!!
jasniak
3 lata temu
praworzadnosc jak ostatnio we francji: z moca wsteczna. kabarety przestaja byc potrzebne
TT
3 lata temu
Aktualnie w Skarbówce po zmianie oprogramowania NIC nie chodzi!!!
debet
3 lata temu
Szczyt nieodpowiedzialności - "Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że ma czas do końca i ze wszystkim zdąży" - podatki ustalane z dnia na dzień, kpina z systemu prawnego, Proponuję przejść na system ustalania prawa wstecz, bo przecież będzie wiadomo ile trzeba zabrać podatnikom na zasypanie dziury to się wyliczy i ogłosi, że za rok ubiegły trzeba dopłacić i już.....szczęść Boże w takim systemie.
Jdbdjb
3 lata temu
A ja płacę 9proc najmniej chyba z całej unii a trudno się zmieścic w 2 mln w całym roku jak pierwszy kwartał się przekroczy 1,2 mln więc problem jest z tych teoretycznych