Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Badania okresowe

0
Podziel się:

Każdy zatrudniony ma obowiązek odbyć okresowe badania lekarskie u lekarza medycyny pracy. Dla pracownika są one bezpłatne. Podczas badań lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta, a także sprawdza, czy określony charakter pracy nie ma złego wpływu na stan zdrowia.

Pracodawca ma obowiązek opłacić pracownicze badania okresowe
Pracodawca ma obowiązek opłacić pracownicze badania okresowe (amoklv/iStockphoto)

Badania okresowe a zatrudnienie

Wynik badań okresowych decyduje o tym, czy pracownik może być dopuszczony do pracy. Dlatego są one tak istotne. Pracownik musi więc regularnie korzystać z porad lekarza medycyny pracy.

Medycyna pracy jest specjalizacją, która ma za zadanie ochronę zdrowia osób pracujących. Chodzi tu o sprawdzenie, czy warunki panujące w miejscu pracy nie mają niekorzystnego wpływu na zdrowie pracownika. Lekarz medycyny pracy kontroluje również profilaktycznie samopoczucie pracowników przez cały czas, kiedy są zatrudnieni u konkretnego pracodawcy.

Kodeks pracy nakazuje pracodawcy dbać o zdrowie pracowników, których zatrudnia. Musi on stworzyć bezpieczne warunki pracy, a także regularnie wysyłać na badania. Pracownik nie może być dopuszczony do pracy, jeśli nie posiada aktualnych badań lekarskich, które potwierdzają, że może wykonywać konkretne zajęcie.

Obowiązek badań okresowych

Jakie konsekwencje poniesie pracownik, jeśli nie zgłosi się na badania okresowe? Grozi mu nawet zwolnienie z pracy. Wszystko dlatego, że kodeks pracy nakazuje mu przestrzegać przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Koszty badań lekarskich pokrywa pracodawca.

Na badania muszą być skierowani wszyscy ci, którzy mają podpisane umowy o pracę, a także pracownicy, którzy narażeni są na działanie szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia czynników. Nie wszyscy wiedzą, ale na badania muszą się też zgłosić doktoranci, jeśli w czasie studiów narażeni są na czynniki uciążliwe dla zdrowia.

Kodeks pracy wymienia kilka sytuacji, gdy pracownik musi obowiązkowo odbyć badania lekarskie. Musi to zrobić:

  • zanim rozpocznie nową pracę;
  • gdy zmienia stanowisko;
  • gdy zmienia charakter stanowiska;
  • jeśli upłynął termin ważności poprzedniego zaświadczenia;
  • jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim ponad 30 dni.

Jakie badania wykonuje lekarz medycyny pracy?

Pracownik wysyłany jest wtedy do lekarza medycyny pracy. Wykonuje on badania wstępne, okresowe, a także kontrolne. Po przeprowadzeniu badania lekarz decyduje, czy pracownik może podjąć pracę na określonym stanowisku. Badanie musi być wykonane w godzinach pracy, a pracownikowi należy się* wynagrodzenie za czas, kiedy przebywał na badaniach lekarskich*.

Po badaniu lekarz wydaje bowiem orzeczenie, w którym wskazuje brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku lub istnienie takich przeciwwskazań. Zaświadczenie wydane przez lekarza trzeba przekazać pracodawcy.

Jak wygląda badanie lekarskie pracownika?

Do lekarza medycyny pracy, pracownik przychodzi ze skierowaniem, na którym musi być dokładnie opisane stanowisko, na jakim ma pracować. Muszą być też określone ewentualne szkodliwe czynniki, które są związane z tym konkretnym stanowiskiem.

Stan zdrowia pracownika powinien być kontrolowany nie częściej niż raz w roku, ale nie rzadziej niż co 5 lat. Badanie obejmuje podstawową kontrolę stanu zdrowia. Mogą być też przeprowadzone konkretne badania zależne od charakteru pracy.

Niektóre stanowiska będą więc wymagały wykonania dodatkowych badań. W przypadku kierowców będą to testy psychotechniczne, w przypadku innych np. dodatkowe badania neurologiczne albo audiogramowe, które wykonuje się osobom, narażonym na pracę w dużym hałasie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)