Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Będą obowiązkowe kasy fiskalne online. Rząd przyjął nowe przepisy, wymiana rozłożona w czasie

40
Podziel się:

Obecnie używane kasy będą mogły być używane aż do momentu, aż wyeksploatują się, czyli - w praktyce - zapełni się ich pamięć fiskalna.

Tradycyjne kasy fiskalne będą mogły być stosowane jeszcze przez wiele lat.
Tradycyjne kasy fiskalne będą mogły być stosowane jeszcze przez wiele lat. (PAP/Darek Delmanowicz)

Będą obowiązkowe kasy fiskalne online, łączące się automatycznie z serwerami Krajowej Administracji Skarbowej - zdecydował rząd. Rada Ministrów przyjęła w czwartek projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach.

Przejście na kasy fiskalne online ma według rządu zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz przyczynić się do uszczelnienia systemu poboru podatku VAT. Projekt przygotowało Ministerstwo Finansów.

Rząd uspokaja, że proces wymiany tradycyjnych kas na kasy online będzie rozłożony w czasie, ale branże, w których wykryto największe nadużycia, objęte zostaną obowiązkiem stosowania tylko kas online.

Zobacz także: Wideo: RODO już od maja. Czy firmom grożą kary?

Obecnie używane kasy będą mogły być używane do momentu, aż się wyeksploatują, czyli - w praktyce - zapełni się ich pamięć fiskalna.

Powodu do niepokoju nie powinni mieć konsumenci, ponieważ przesyłane z kas dane mają być całkowicie anonimowe. Służyć będą do celów analitycznych i kontrolnych.

System analizy przekazywanych danych z kas online ma być jednym z kluczowych narzędzi do walki z szarą strefą, co według rządu "przyczyni się do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców".

Dopuszczono stosowanie kas rejestrujących, które są obecnie używane przez firmy, czyli kas z papierowym zapisem kopii oraz kasy z elektronicznym zapisem kopii.

Po wejściu w życie nowych przepisów podatnicy będą mogli nabywać kasy starego typu tylko przez określony czas. Kasy z papierowym zapisem kopii będzie można kupić tylko do 31 grudnia 2018 r., a kasy z zapisem elektronicznym do 31 grudnia 2022 r.

Kasy starego rodzaju będą funkcjonowały obok kas online, aż do momentu wyeksploatowania się. W zależności od rodzaju działalności gospodarczej, do której jest używana dana kasa rejestrująca, może ona funkcjonować nawet kilka lat.

Rząd chce, by nowe rozwiązania weszły w życie 1 października 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
Tomasz
4 lata temu
W sieci jest dużo, często sprzecznych informacji na temat tzw. kas online i na dobrą sprawę to nic nie jest jeszcze przesądzone. Na szczęście mi udało się kupić kasę u prawdziwych fachowców z fpc w Gdyni , którzy kompleksowo załatwili za mnie wszystkie formalności związane z urzędem skarbowym. Sama drukarka też będzie mogła zostać dostosowana do nowych przepisów, dzięki czemu mogę spać spokojnie.
dyzio
5 lata temu
W taksówce konkretny model kasy współpracuje z konkretnym taksometrem - warunki homologacji dla obydwu urządzeń. Konieczność wymiany kasy wymusi konieczność wymiany taksometru. Koszty idą nie w setki złotych a grubo ponad tysiąc per taksówka. Przy tak niezwykle dochodowym biznesie jak taksówka, wielu samozatrudnionych będzie miało niezłe problemy.
EoS
5 lata temu
Powtarzam po raz kolejny - TO NIC NIE DA ! Kto ma kasę i płaci podatki, będzie je płacił nadal ! Szukajcie tam, gdzie obrót leci bokiem, gdzie producenci i hurtownie sprzedają netto "na kartkę", na bazarach, gdzie sprzedawca ma kilka stoisk, nowe dostawczaki, ale nie ma kasy fiskalnej, ponieważ "nie robi limitu obrotu", a nowa chata dla kolejnego dziecka rośnie. Giełdy z ciuchami, czy chińskie centra hurtu - tam szukajcie, tam Wam uciekają miliardy, a nie w sklepiku, gdzie już mają kasę fiskalną, płacą ZUSY, PITY, VATY i boją się nawet złotówki nie nabić na paragon !
Ryszard
5 lata temu
lekarze, stomatolodzy, prawnicy, budowlańcy, elektrycy, mechanicy samochodowi, straganiarze i dług Polski spłacony.
pies na pis
5 lata temu
a kler będzie miał kasy fiskalne,bo to naj więksi oszuści podatkowi,pasibrzuchy coraz grubsi z głodu,kałduny puchną od alkoholu i braku pracy
...
Następna strona