Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Kasy fiskalne on-line mają zrewolucjonizować rynek. Rząd ma kolejny projekt

12
Podziel się:

- W miejsce obecnych kas rejestrujących obrót VAT wprowadzone zostaną kasy on-line, przesyłające w czasie rzeczywistym informacje o transakcjach do centralnej bazy, prowadzonej przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej - zakłada projekt noweli ustawy o VAT, przygotowany przez resort finansów.

Tradycyjne kasy fiskalne mają zacząć znikać. Zastąpią je e-terminale.
Tradycyjne kasy fiskalne mają zacząć znikać. Zastąpią je e-terminale. (Adam Tuchlinski/REPORTER)

Projekt został w poniedziałek umieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ma podlegać dalszym konsultacjom.

Wprowadzenie nowego systemu ma pomóc w walce z szarą strefą i zwiększyć dochody z VAT.

W uzasadnieniu MF przypomina, że jednym z instrumentów umożliwiających kontrolę prawidłowości rozliczeń w podatku VAT jest obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego, przy wykorzystaniu kas rejestrujących (fiskalnych). Używają je podatnicy VAT przy sprzedaży na rzecz np. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

"Dotychczasowe doświadczenia z istniejącym systemem kas rejestrujących (w kontekście doświadczeń innych krajów) wskazują na konieczność jego modernizacji w celu wykorzystania nowych rozwiązań technologicznych, których skuteczne wprowadzenie wymaga zmiany istniejących ram prawnych" - głosi uzasadnienie.

"Niniejszy projekt ustawy wprowadza rozwiązania, pozwalające na stosowanie kas rejestrujących przesyłających informacje do centralnego systemu informatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (w skrócie Szef KAS), zwanego dalej Centralnym Repozytorium Kas" - informują autorzy.

Nowe kasy rejestrujące mają być tak skonstruowane, wynika z projektu, by był możliwy zautomatyzowany i bezpośredni przesył informacji z kasy rejestrującej do Centralnego Repozytorium Kas.

"Przesyłane będą informacje o każdej transakcji zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej, ze szczegółami pozwalającymi na ustalenie wysokości obrotu i kwot podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, a także czasu i miejsca instalacji kasy" - czytamy.

Pomysł nie jest nowy. Rząd mówi o kasach on-line już ponad rok. *Wiceminister Tadeusz Kościński: Nowe kasy fiskalne od 2018 roku *

"Co przy tym niezmiernie istotne, przesyłane informacje będą w pełni zanonimizowane, jeżeli chodzi o dane nabywcy" - dodają autorzy projektu.

Szef KAS, podkreśla, że "będzie zatem gromadził informacje o sprzedaży dokonywanej przy użyciu kas rejestrujących przez danego podatnika, natomiast nie będzie miał żadnych informacji na temat konsumentów, nabywających dane towary lub usługi".

"Przesyłanie informacji z kas rejestrujących będzie odbywało się w sposób ciągły i zautomatyzowany. To znaczy, kasa rejestrująca będzie fiskalizowana w momencie jej połączenia z Centralnym Repozytorium Kas i następnie będzie wysyłała, z określoną częstotliwością, informacje o dokonanych transakcjach. Przesył informacji będzie dokonywany za pośrednictwem sieci teleinformatycznej" - głosi uzasadnienie.

Resort finansów podkreśla, że użycie nowych kas "będzie stanowiło niezmiernie ważny mechanizm do przeciwdziałania zjawisku szarej strefy".

"Dane o sprzedaży będą wpływały praktycznie w czasie rzeczywistym, będą zawierały znacznik geograficzny oraz czasowy, co umożliwi dokonywanie szczegółowych analiz zmierzających do ustalenia prawdopodobieństwa, że dany podatnik nie ewidencjonuje swojej sprzedaży na kasie rejestrującej lub ewidencjonuje tylko część sprzedaży" - głosi uzasadnienie.

Projekt ma przyczynić się do wzmocnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku VAT, uproszczenia procesu kontroli rozliczeń, ma także umożliwić zwiększenie dochodów budżetu państwa.

Dokument dopuszcza stosowanie jeszcze przez jakiś czas używanych obecnie kas z kopią papierową oraz kas z elektronicznym zapisem kopii, ale mają być one stopniowo wycofywane z rynku.

W myśl projektu kasy fiskalne z papierową kopią paragonów mają być sprzedawane do końca 2018 roku, a kasy z kopią elektroniczną do końca 2022 roku.

Nowe kasy umożliwiające połączenie online z CRK niektóre branże (np. stacje benzynowe) będą musiały stosować od 1 stycznia 2019 roku.

Piotr Śmiłowicz

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Ciekawy
6 lat temu
Jakie branże jako pierwsze mówią mieć te nowe kasy?????????? Bo mam właśnie kupić i nie wiem czy to ma jakiś sens bo tych nowych to chyba jeszcze niema!! Kiedy budowlanka będzie musiała mieć te nowe kasy
ondyn
6 lat temu
Kiedyś mówili , dobrze idzie , główką na Świat .
ondyn
6 lat temu
Kiedyś mówili , dobrze idzie , główką na Świat .
Czesław
6 lat temu
Dla mnie to nic strasznego. Każdemu klientowi należy się paragon a jak do tego dostaje fakturę to jest to normalność. VAT należy rozliczyć w sprawozdaniu i należność zapłacić w odpowiednim terminie. Tylko, że teraz wszyskich zaczyna się uważać za złodziei i wymyślane są absyrdy na pożytek ciemnoty. Za cały tyn bałaban z VAT odpowiada jeden gość MODZELEWSKI i jego należy może dla złagodzenia kary wysłać na zesłanie do rosyjkich łagrów. Całą tą ustawę trzeba zbuduwać od nowa i bedzie dobrze.
darek
6 lat temu
Nic teraz nie będzie stało na przeszkodzie, żeby tak pięknie podłączoną kasę fiskalną wzbogacić o mikrofon. Ciekawe swoją drogą czy te kasy będą na tyle mocne, że ogarną szyfrowanie czy po prostu będzie można sobie te pakiety swobodnie przechwycić?