Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Branża elektroniczna apeluje do resortu finansów o uproszczenie split payment

45
Podziel się:

Związek Cyfrowa Polska zaapelował do Ministerstwa Finansów o uproszczenie tzw. podzielonej płatności. Od marca split payment będzie obowiązkowy. Tak rząd chce walczyć z wyłudzeniami VAT.

Branża elektroniczna apeluje o uproszczenie mechanizmu split payment
Branża elektroniczna apeluje o uproszczenie mechanizmu split payment (East News)

“Mechanizm podzielonej płatności trzeba uprościć” - Związek Cyfrowa Polska (ZIPSEE), zrzeszający największe firmy z branży nowoczesnych technologii w Polsce, apeluje do Ministerstwa Finansów, by metoda podzielonej płatności w transakcjach dotyczących elektroniki została uproszczona. Obligatoryjny split payment wchodzi w życie w marcu. Przedsiębiorcy działający w branżach najbardziej narażonych na wyłudzenia VAT będą musieli stosować mechanizm podzielonej płatności

– Księgowanie i rozliczanie powinno być bardziej automatyczne. Bo rozliczanie na zasadzie „faktura po fakturze” może zniechęcać część przedsiębiorców do stosowania tego mechanizmu – wyjaśnia prezes ZIPSEE Michał Kanownik. Związek proponuje też m.in. wprowadzenie podzielonej płatności w transakcjach walutowych.

Zobacz także: Zobacz też: Split payment. Zysk dla budżetu, ogromne koszty dla firm

W ocenie Związku wejście w życie mechanizmu podzielonej płatności to zdecydowany krok dający uczciwym przedsiębiorcom narzędzie do walki z oszustami. Dlatego możliwość jak najszerszego stosowania mechanizmu podzielonej płatności i wsparcie tego mechanizmu od strony biznesu, jest istotnym ogniwem utrzymania przejrzystości i stabilności na rynku elektroniki.

– Jednak po kilku miesiącach możliwości korzystania w Polsce z mechanizmu podzielonej płatności widzimy, że można go jeszcze bardziej uprościć, by był on przyjaźniejszy i chętniej wykorzystywany przez polski biznes – ocenia Michał Kanownik. I jako przykład podaje specyfikę krajowego handlu elektroniką. – Jest to działalność prowadzona z reguły przez dużych przedsiębiorców, przy znaczących wolumenach i wartościach. Dlatego księgowanie i rozliczanie jej wymaga większego automatyzmu oraz standaryzacji procesów – mówi Michał Kanownik.

Dlatego też wszelkie odstępstwa od reguł, jakie mogą wystąpić przy księgowaniu i rozliczaniu działalności, są utrudnieniem dla przedsiębiorców i – w ocenie środowiska z sektora elektronicznego - należy dążyć do ich eliminowania.

Co trzeba zmienić?

Zdaniem branży nowoczesnych technologii tym, co ogranicza biznes do stosowania metody podzielonej płatności jest m.in. brak automatyzmu w rozliczeniach i księgowaniach transakcji.

– Rozliczenie transakcji „faktura po fakturze” może w pewnym stopniu zniechęcać do stosowania mechanizmu podzielonej płatności oraz skutkować wzrostem kosztów administracyjnych wynikających z mechanizmu – argumentuje prezes Cyfrowej Polski.

Dlatego Związek zaproponował Ministerstwu Finansów kilka zmian w przepisach dotyczących stosowania podzielonej płatności, których wdrożenie mogłoby wyeliminować trudności administracyjne na przyszłość. Przede wszystkim branża postuluje wprowadzenie możliwości stosowania tego rozwiązania dla paczek przelewów, a nie jedynie do pojedynczych transakcji jak jest obecnie.

Związek chce, by zastosowanie split payment było także możliwe nie tylko w transakcjach w złotówkach, ale i realizowanych w obcej walucie, szczególnie w euro. By wyeliminować ograniczenie płynności przedsiębiorstw w wyniku stosowania podzielonej płatności, czego najbardziej obawiają się przedsiębiorcy, przedstawiciele sektora elektronicznego proponują skrócić termin zwrotu VAT na rachunek VAT podatnika.

W postulatach zgłoszonych przez Związek Cyfrowa Polska znalazły się także:
- wprowadzenie możliwości przeksięgowywania środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach VAT prowadzonych w różnych bankach;
- rozstrzygnięcie w formie wyjaśnień, w jaki sposób należy wprowadzać dane przelewu w odniesieniu do faktur, które zostały częściowo skompensowane;
- wprowadzenie definicji kwoty nienależnie przekazanej na rachunek VAT, która powinna podlegać swobodnemu przelewowi zwrotnemu;
- wprowadzenie bezwzględnego zakazu wykorzystywania prywatnych rachunków rozliczeniowych dla celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Związek Cyfrowa Polska chciałby, żeby rząd jak najszybciej podjął prace – w kooperacji z przedstawicielami sektora bankowego – nad wprowadzeniem obligatoryjności mechanizmu podzielonej płatności dla branży elektronicznej w Polsce. Tym bardziej, że na to zgodziła się już Komisja Europejska. Teraz projekt decyzji KE musi zaakceptować jeszcze unijna Rada do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(45)
Cat
5 lata temu
Zlodziejstwo piso-popleczników
elex
5 lata temu
To, że split payment nie obejmuje płatności kartą to jest skandal. To co klient-przedsiębiorca przyjdzie do sklepu, zamiast zapłacić i wziąć towar to będzie musiał zamówić go, zrobić przelew, poczekać aż dojdzie i za 2 dni odebrać?
lida
5 lata temu
Mafia i zorganizowane cwaniactwo . Kto w końcu powie z rządzących DOŚĆ!
M665
5 lata temu
Jest super wszyscy mi wystawiają teraz faktury (a w zasadzie nie faktury tylko coś co nazywają "pro forma" … nie wiem co to jest) i nie mogę tego płacić przez split-payment, natomiast wszyscy płacą mi przez split-payment. Tak realizowana jest równość podmiotów i ochrona rynku przez rząd … duży może więcej.
Tomek
5 lata temu
Dokładnie 20 grudnia wyrejestrowałem działalność w Polsce. Prowadziłem ją od stycznia 2016 roku. Przez te niemal trzy lata zapłaciłem łącznie ponad 1,2mln zł podatku. Teraz będę wykonywał dokładnie to samo ale za granicą. Klienci są stali i zostaną ci sami - więcej niż połowa z nich to i tak kontrahenci zagraniczni. Z mojego punktu widzenia podatek będzie mniejszy, a święty spokój większy. Dziękuję. Życzę powodzenia i sukcesów.
...
Następna strona