Notowania

Eksperci PwC: Split payment należy upraszczać, bo za bardzo obciąża administrację

Mechanizm podzielonej płatności w VAT, czyli tzw. split payment, jest skutecznym narzędziem do przeciwdziałania wyłudzeniom VAT, jest także istotnym obciążeniem administracyjnym dla przedsiębiorców - uważają eksperci PwC.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Kawka/East News)

Wprowadzenie obowiązku stosowania split payment powinno zostać poprzedzone zmianami ukierunkowanymi na jego uproszczenie i większą automatyzację – czytamy w komunikacie po czwartkowej konferencji PwC napisano, którą przytacza PAP.

Głównym założeniem split payment jest podzielenie płatności na cenę netto, która wpłacana jest przez nabywcę na konto bieżące dostawcy, oraz kwotę podatku VAT, która trafia bezpośrednio na odrębne konto bankowe.

Mechanizm podzielonej płatności (MPP) znajduje zastosowanie w przypadku transakcji, w ramach których płatność dokonywana jest przelewem.

Mechanizm podzielonej płatności. Dobrowolny tylko w teorii

Obecnie split payment jest rozwiązaniem dobrowolnym dla polskich przedsiębiorców. Jednak Ministerstwo Finansów wystąpiło już z wnioskiem do Unii Europejskiej o zgodę na wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności.

Eksperci PwC ostrzegają jednak, że zanim system stanie się obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców, konieczne jest wprowadzenie do niego pewnych zmian.

- Split payment funkcjonujący w Polsce, chociaż prostszy w stosowaniu niż jego zagraniczne odpowiedniki, nie jest pozbawiony wad. Te wady to wyłomy i wyjątki w jego powszechności, które wydłużają czas podjęcia decyzji przez przedsiębiorców co do tego, czy w danym przypadku można płatność podzielić, czy nie. Skoro split payment ma być obowiązkowy, przedsiębiorcy powinni mieć jak największy komfort jego stosowania - uważa partner w PwC Tomasz Kassel.

Trzeba skrócić czas wykonywania operacji

Specjaliści z PwC zwracają uwagę, że MPP nie może być stosowany do wszystkich kategorii transakcji, a sam system bankowy automatycznie nie podpowiada przedsiębiorcy, czy jego zlecenie może być zrealizowane. Ich zdaniem zwiększa to nakład pracy związanej z przelewami bankowymi - trzeba wybierać przelewy do podzielonej płatności, a o braku dokonania przelewu biznes często dowiaduje się po czasie.

- Rozwiązaniem jest zmniejszenie przypadków, w której podzielona płatność nie może zostać zrealizowana, a także danie przedsiębiorcom możliwości płacenia w split payment całych paczek przelewów, a nie tylko pojedynczych transakcji. Jeśli przedsiębiorca musi stosować ten mechanizm, to trzeba skrócić czas potrzebny przedsiębiorcy żeby przelew wykonać - postuluje wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym w PwC. Marcin Zawadzki.

- Skoro VAT ma zostać wprowadzony do specjalnego obiegu, niech będzie to łatwe - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: split payment, vat, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2018

TaxBędę ZA splitem gdy z konta VAT będzie można opłacić ZUS i podatek dochodowy. W przeciwnym razie to terroryzm państwa i utrudnianie działalności. Przy … Czytaj całość

12-10-2018

gnie jest dobrowolny bo państwowe spółki bez żadnych aneksów stosuja split payment i wtedy chcąc odzyskać częściowo pieniądze na konci VAT trzeba … Czytaj całość

12-10-2018

CynikSplit payment tylko pozornie jest dobrowolny. Co prawda mogę płacić za fakturę klasycznie, w całości z konta obrotowego, ale wówczas na koncie VAT … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)