Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Czy działalność gospodarcza się opłaca?

0
Podziel się:

Jednoosobowa działalność gospodarcza dla wielu jest szansą na realizację zawodowych pasji. Wymaga jednak odwagi i zgody na podejmowanie ryzyka. Młody przedsiębiorca musi bowiem orientować się w kwestiach marketingowych, sprzedażowych, a także prawnych.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga odpowiedniej wiedzy z wielu dziedzin
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga odpowiedniej wiedzy z wielu dziedzin (PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock)

Z badań wynika, że połowa jednoosobowych działalności gospodarczych nie przetrwa dwóch lat. Chociaż prowadzenie biznesu nie jest łatwe, warto jednak spróbować, bo może to być działalność bardzo opłacalna. Oczywiście decyzja o założeniu własnej działalności powinna być dokładnie przeanalizowana, i to na kilku polach. Wielu pracowników marzących o własnej firmie zastanawia się, czy etat jest lepszy od własnej działalności. By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przeanalizować ryzyko związane z rezygnacją z pracy na etacie.

Plusy i minusy działalności gospodarczej

Warto zestawić plusy i minusy obu rozwiązań, a także przeanalizować jakie szanse i zagrożenia wiążą się z etatem i własną firmą. Dobrze jest też zwrócić uwagę na możliwość większej samodzielności w wykonywaniu obowiązków. To wszystko jednak zależy od predyspozycji danej osoby.

Opłacalność działalności pomoże określić zestawienie kosztów ponoszonych co miesiąc przez każdą osobę. Koszty będą też zależne od rodzaju działalności, którą przyjdzie prowadzić. Sporym obciążeniem dla przedsiębiorcy z niewielkim stażem mogą być składki ZUS. Niezależnie od tego, czy są to preferencyjne składki ZUS, czy tzw. pełne, trzeba je zapłacić niezależnie od tego, czy przedsiębiorca miał jakieś przychody, czy nie. Preferencyjne składki ZUS nie są bowiem dla każdego. Z możliwości płacenia niskiego ZUS-u wyłączeni są przedsiębiorcy, którzy prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadzili pozarolniczą działalność. Wyłączenie dotyczy także tych podatników, którzy wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy.

Pracujący na etacie nie musi martwić się o swoją pensję. Jeśli ma umowę o pracę, to z reguły wpłynie ona na jego konto raz w miesiącu.

Działalność gospodarcza czy etat?

Składki ZUS-owskie, a także składka zdrowotna przy umowie o pracę czy umowie zlecenie rosną wraz ze wzrostem dochodu brutto. Innymi słowy, podstawą ich obliczenia jest właśnie wynagrodzenie brutto. Zatem im większa pensja, tym większe koszty związane z ZUS-em i ubezpieczeniem zdrowotnym. W przypadku działalności gospodarczej składki ZUS zależą od tego, w jakiej wysokości zostały zadeklarowane (najczęściej najniższe możliwe) i są niezmienne niezależnie od dochodu.

Podatek w działalności gospodarczej

Na opłacalność zakładania własnej firmy względem pozostania w stosunku pracy czy na umowie zlecenie wpływa też kwestia podatku dochodowego i możliwości jego optymalizacji. Koszt uzyskania przychodu dla pracownika etatowego to niecałe 140 zł, czyli koszt dojazdu do pracy. Przedsiębiorca może natomiast "wrzucić" w koszty zakup samochodu, wydatki na jego eksploatację, a także to, co wydał na materiały biurowe albo zakup towaru. Warto jednak pamiętać, że nie w każdej branży przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą będzie w stanie wygenerować co miesiąc duże koszty uzyskania przychodu.

Z pewnością za to dodatkową optymalizację wysokości podatku dochodowego stanowi u przedsiębiorcy możliwość wyboru sposobu opodatkowania dochodu – od skali podatkowej, przez podatek liniowy (19 proc.), po ryczałt (kartę podatkową i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych)
.

Rozważając uruchomienie działalności gospodarczej, warto zdać sobie również sprawę, że przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania, a także musi znać się na podatkach i wielu przepisach związanych z prowadzeniem biznesu w jego branży.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)