Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|

Czy można nakazać wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

3
Podziel się:

Epidemia koronawirusa sprawiła, że rząd pracuje nad rozwiązaniami chroniącymi gospodarkę. Przedsiębiorcy domagają się zapisów umożliwiających wysłanie pracownika na przymusowy urlop, ale na to nie zgadzają się związki zawodowe.

Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Może się to jednak zmienić ze względu na epidemię koronawirusa.
Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Może się to jednak zmienić ze względu na epidemię koronawirusa. (Pixabay)

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa sprawiła wiele problemów w gospodarce. Polski rząd pracuje nad przepisami, które mają pomóc przedsiębiorcom i uratować firmy przed bankructwem. Ci domagają się możliwości wysłania pracownika na przymusowy urlop, co pozwoliłoby firmie na oszczędności.

Czy można nakazać wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Może się to jednak zmienić ze względu na epidemię koronawirusa. Pracodawcy chcą wprowadzenia przepisów umożliwiających im na taki krok. Zgody nie wydają na to związki zawodowe.

Istnieją jednak dwa wyjątki, w których pracownik musi iść na urlop w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Dotyczy to jedynie urlopu zaległego, którego pracownik jeszcze nie wykorzystał

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Pierwszą jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. Wtedy pracownik jest zobowiązany do tego, by wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli.

Drugą opcją, w której pracodawca zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu w odgórnie narzuconym terminie jest zbliżający się okres wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. W każdym innym przypadku urlopu udziela się wyłącznie na wniosek pracownika.

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

Pracodawcy mogą więc wziąć pod uwagę zapis o niewykorzystanym urlopie wypoczynkowym. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, urlopu takiego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Niektórzy pracownicy dobrowolnie godzą się na urlop w terminie narzuconym przez pracodawcę, ale wynika to głównie z nieznajomości swoich praw. Pracodawca nie może wpływać na termin urlopu nawet w przypadku problemów ekonomicznych spowodowanych przez rozwijającą się epidemią koronawirusa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
The Truth
4 lata temu
Związki zawodowe jak zwykle oderwane od rzeczywistości. Zamiast pomóc ludziom zachować miejsca pracy, to załatwią im znacznie dłuższe urlopy niż wypoczynkowe w kurorcie zwanym bezrobocie
drqq
4 lata temu
Wystarczy "remont" w siedzibie pracy lub oddelegowanie pracownika do "innego miasta" :)
Tedi
4 lata temu
Jeżeli np. w maju pracodawcy wyrzucą swoich pracowników na przymusowe 14 dni urlopu, to utopią branżę turystyczną na amen! Wielu ma zaplanowane urlopy, a co za tym idzie wpłacone zaliczki za noclegi itp. Branża turystyczna liczy, że ci ludzie nie wycofają się. I pewnie większość nie zrezygnuje pod warunkiem, że będzie miała urlop!