Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Darowizna mieszkania

0
Podziel się:

Jeśli chcemy dokonać darowizny mieszkania, czeka na nas kilka ważnych zobowiązań. Pierwszym będzie to, że można jej dokonać wyłącznie w formie aktu notarialnego. Po drugie, znacząco różni się od procedury darowizny np. samochodu.

Darowizna mieszkania
(pixabay.com / Joergelman / CC0)

Według Kodeksu cywilnego do zawarcia umowy darowizny dochodzi, gdy darczyńca zobowiąże się przekazać obdarowanemu określone świadczenia kosztem swego majątku. Darowizna musi być bezpłatna.

Umowa darowizny nieruchomości

W przypadku mieszkania, umowę darowizny mieszkania trzeba będzie przygotować w formie aktu notarialnego. Każda umowa darowizny powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego. Jeśli darowizna jest przeprowadzana między najbliższymi, to wtedy nie trzeba płacić podatku od darowizny. Jednak i tak trzeba wtedy zgłosić taką transakcję. Jeśli umowa powstaje u notariusza, a tak właśnie się dzieje w przypadku darowizny mieszkania, to on ma obowiązek zgłosić to urzędowi skarbowemu.

Warto wiedzieć, że darczyńca może określić konkretne warunki, które muszą być spełnione przez obdarowanego, aby doszło do przekazania nieruchomości.

Umowa darowizny mieszkania musi zawierać datę i miejsce jej sporządzenia, a także dokładne dane darczyńcy i obdarowanego. Warto dopisać PESEL oraz numer seryjny dowodu osobistego. Umowa darowizny powinna też zawierać konkretne oznaczenie przedmiotu darowizny. W przypadku mieszkania będzie to dokładny adres, wielkość, rozkład pomieszczeń, oznaczenie w księgach itd. Na dokumencie darczyńca musi oświadczyć, że jest właścicielem przedmiotu i jest on wolny od wad prawnych. Dalej znaleźć się musi oświadczenie o darowiźnie i jej przyjęciu, a także określona musi zostać data wykonania darowizny.

Podatek przy darowiźnie

Jak już wspomnieliśmy, darowizna mieszkania jest zwolniona od podatku. Trzeba tylko spełnić jeden podstawowy warunek. Osoba obdarowana musi być członkiem rodziny i zalicza się do określonej grupy podatkowej. Chodzi o małżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwo i kilka innych osób najbliższych wymienionych w ustawie o spadkach i darowiznach. Podatku od darowizny nie zapłacimy, jeśli w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania darowizny informacja o tym znajdzie się w urzędzie skarbowym.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w darowiźnie

Jeśli obdarowany zechce sprzedać mieszkanie otrzymane w darowiźnie, to oczywiście może to zrobić. Żeby nie zapłacić podatku od darowizny, musi maksymalnie w ciągu dwóch lat od sprzedaży przeznaczyć te pieniądze na tzw. własne cele mieszkaniowe. Innymi słowy, jeśli pieniądze ze sprzedaży wyda na zakup mieszkania, domu albo remont.

Pieniądze ze sprzedaży mieszkania, mogą być przeznaczone na spłatę kredytu mieszkaniowego lub odsetki od kredytu, którym finansowana jest nieruchomość

Zalety darowizny

Podstawową zaletą umowy darowizny mieszkania jest to, że jej skutek jest natychmiastowy. Obdarowany staje się nowym właścicielem nieruchomości zaraz po podpisaniu aktu notarialnego.

Ile kosztuje umowa darowizny mieszkania u notariusza? Nie jest to tania operacja. Wynagrodzenie notariusza, czyli taksa notarialna jest zależna od wartości nieruchomości. W sytuacji, gdy mieszkanie ma obciążenia w formie długów lub zaciągnięte są inne zobowiązania przez darczyńcę, obdarowany musi odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)