Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Darowizna od rodziców. Jak ją rozliczyć?

4
Podziel się:

Gdy budujemy dom, spłacamy kredyt lub kupujemy mieszkanie, darowizna od rodziców może okazać się wspaniałym wsparciem finansowym. Jednak czy jako obdarowani jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku od darowizny?

Darowizna od rodziców regulowana jest przez ustawę o podatku od spadków i darowizn
Darowizna od rodziców regulowana jest przez ustawę o podatku od spadków i darowizn (Bartosz KRUPA/East News)

Co na ten temat mówią przepisy prawne? Czy zawsze osoby najbliższe zwolnione są z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn?

Darowizna i jej grupy podatkowe

Gdy chcemy zapoznać się z tematem spadków i darowizn, musimy zaznajomić się z następującymi grupami podatkowymi, które obowiązują w polskim prawie:

GRUPA 1 – to współmałżonek, zstępni, czyli syn, córka, wnuki, prawnuki, oraz wstępni jak matka, ojciec, dziadkowie, rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb, zięć, synowa, teściowie.

W tej grupie kwota wolna od podatku to 9 637 zł – od jednego darczyńcy, a 19 274 zł – od wielu darczyńców.

GRUPA 2 – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

W tej grupie kwota wolna od podatku wynosi 7 276 zł.

GRUPA 3 – inni nabywcy.

W tej grupie kwota wolna od podatku to 4 902 zł.

Czy wszystkie darowizny opodatkowane są podatkiem od spadku i darowizn?

Podatek od spadków i darowizn obejmuje wszystkie darowizny, bez wyjątku. Natomiast w powyższym wykazie grup podatkowych, określone zostały kwoty wolne od podatku, dlatego też, jeśli wartość darowizny nie przekroczy wskazanej kwoty, jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku od darowizny. Tutaj jeszcze musimy zapoznać się z pewną kwestią, mianowicie jeśli nabycie na własność rzeczy, czy też praw majątkowych od danej osoby występuje więcej niż jeden raz, to trzeba ująć wartość przekazanej darowizny w przedziale 5 lat, które poprzedzają rok, w którym to dokonane zostało ostatnie nabycie. Wtedy mamy do czynienia z doliczeniem do wartości tych rzeczy oraz praw majątkowych ostatnio nabytych.

Widzimy, że pierwsza grupa, jest tzw. grupą zero, wchodzą w jej skład współmałżonek, zstępni, czyli syn, córki, wnuki i prawnuki, oraz wstępni, czyli matka, ojciec oraz dziadkowie, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha. Gdy mamy do czynienia z grupą zero, wszelkie darowizny bez względu na ich wartość, są zwolnione z opodatkowania. Gdy kwota wolna zostanie przekroczona, wtedy ciągle można korzystać z zezwolenia. Ta grupa wymaga jednak powiadomienia odpowiedniego organu władzy, jakim jest naczelnik urzędu skarbowego, w okresie 6 miesięcy od rozpoczęcia obowiązku podatkowego (druk SD-Z2)
.

Gdy otrzymamy darowiznę w kwocie przekraczającej 9 637 zł, musimy otrzymane środki udokumentować dowodem wpłaty, najlepiej na rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, jak też i przekazem pocztowym.

Darowizna od rodziców – czy płacić podatek?

Rodzice zaliczani są do zerowej grupy podatkowej, dlatego też wszystkie otrzymane od nich darowizny, są całkowicie zwolnione od podatku od spadku i darowizn. Jednak gdy kwota przekroczy 9 637 zł, zobowiązani jesteśmy zgłosić to do US. Jednak wszelka darowizna poniżej tej kwoty nie musi być zgłaszana do US i całkowicie zwolniona jest od podatku.

Darowizna pieniężna od rodziców – czy zwolniona jest z podatku?

Jeśli darowizna pieniężna została dokonana w grupie zerowej i przekracza ona kwotę 9 637 zł, to nie podlega opodatkowaniu, jeśli darowizna została przekazana na rachunek bankowy nabywcy, lub przekazem pocztowym, bądź też w każdy formalny sposób regulowany prawnie. Darowizna pieniężna powinna zostać udokumentowana, czyli potrzebny jest dokument potwierdzający jej weryfikację. Możemy wtedy z powodzeniem skorzystać z prawa do zwolnienia z płacenia podatku, wtedy to do formularza SD-Z2, który składamy w US, dołączamy wszelkie dowody jak wydruk z rachunku bankowego, czy też potwierdzenie wpłaty itd.

Czy są jakieś konsekwencje w przypadku niezgłoszenia darowizny?

Gdy nie zgłosimy darowizny od rodziców, możemy spodziewać się, że zostanie ona opodatkowana na zasadach ogólnych. Z tego faktu wynika, że złożenie deklaracji jest konieczne, jak i zapłacenie podatku od spadku i darowizn. Dlatego to lepiej zgłosić darowiznę i mieć wszystko uregulowanie prawnie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Pola
2 lata temu
Myślę, że to kwestie, z którymi warto zwrócić się do notariusza. Osobiście polecam kancelarię na Słowackiego w Tczewie. Profesjonalna obsługa.
124445
4 lata temu
kto pisze te durne artykuły, nic konkretnego słabe merytorycznie
Marta
4 lata temu
Kilka lat temu mąż otrzymał darowiznę od rodzicow--mieszkanie własnościowe. Jesteśmy przed pierwszą sprawa rozwodowa. Czy jako małżonka mam prawa do lakalu? Czy brać pod uwagę nieruchomość podczas podziału majątku?
mac
4 lata temu
"W tej grupie kwota wolna od podatku to ...". W jakim okresie?