Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Deklaracja VAT. Obowiązkowa deklaracja dla czynnych podatników

0
Podziel się:

Deklaracja VAT jest składana przez czynnych podatników tego podatku. Musi ona być przekazana do urzędu, niezależnie od tego, czy dokonano czynności opodatkowanych, czy nie. Dowiedz się, jak przygotować deklarację VAT.

Od 2018 roku obowiązują nowe wzrory deklaracji VAT
Od 2018 roku obowiązują nowe wzrory deklaracji VAT (jarmoluk / pixabay (CC0 Public Domain))

Każdy przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT, musi składać do właściwego urzędu skarbowego deklaracje VAT. Robi to co miesiąc lub co kwartał, w zależności od formy rozliczeń, którą wybrał. Warto pamiętać, że deklaracja VAT składana jest zawsze, niezależnie od tego, czy w określonym czasie podatnik wykonał czynności podlegające opodatkowaniu, czy nie.

Kiedy deklaracja musi być złożona?

Przedsiębiorca ma prawo wybierać jeden z dwóch możliwych sposobów, by rozliczyć się z VAT-u:

  • miesięcznie – wtedy składa się deklarację najpóźniej 25. dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni;
  • kwartalne – jeżeli deklaracja jest rozliczana co kwartał do 25. dnia miesiąca, który następuje po kwartale, którego deklaracja dotyczy.

Jeśli zdarzy się, że termin złożenia takiej deklaracji przypada na święto, to deklarację można złożyć następnego dnia roboczego.

Warto pamiętać, że deklaracja VAT musi być złożona w urzędzie skarbowym zawsze. I nie ma tu znaczenia, czy jakieś czynności opodatkowane zostały wykonane, czy nie. Od tej zasady nie ma żadnych wyjątków, chyba że przedsiębiorca zawiesił działalność albo jest zwolniony z VAT.

Nie złożyłem deklaracji VAT w terminie. Co teraz?

Przedsiębiorca musi przestrzegać terminów składania deklaracji VAT. Jeśli deklaracja VAT nie będzie złożona, to przedsiębiorca może być ukarany za wykroczenie skarbowe. Wtedy mogą mu grozić sankcje karne. Grzywna wynosi od 200 zł do 4000 zł. Jeśli grzywnę wymierza sąd, to może ona wynieść nawet 40 000 zł.

Jeśli przedsiębiorcy zdarzy się nie złożyć deklaracji i zostanie to wykryte podczas kontroli skarbowej, to podatnik naraża się na sankcje związane z przestępstwem karno-skarbowym. O tym, czy jest to przestępstwo, decyduje limit uszczuplenia podatkowego. To 5-krotność minimalnego wynagrodzenia. Za takie przestępstwo grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności albo grzywna. Dodatkowo podatnik, który nie złożył deklaracji w terminie, musi zapłacić odsetki. Są one ogromne i wynoszą 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego NBP (obecnie wynosi 8 proc.). Warto pamiętać, że jeśli odsetki są niższe niż 8,70, to nie trzeba ich płacić.

Przedsiębiorca ma szansę uniknąć problemów związanych z niezłożeniem deklaracji. Po pierwsze może złożyć wniosek, że chce dobrowolnie poddać się odpowiedzialności. Wtedy ma on gwarancję, że nie będzie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego. Można też złożyć czynny żal. Od 2017 roku deklaracja VAT powinna być wysyłana wyłącznie w formie elektronicznej.

W 2018 roku wprowadzono nowe wzory deklaracji VAT. Ma to związek z wprowadzeniem mechanizmu podzielonej płatności (split payment)
. Mają być też wprowadzone skrócone deklaracje VAT-12 dla taksówkarzy. Nowe wzory muszą być stosowane od rozliczenia za lipiec 2018 r., a w przypadku rozliczenia kwartalnego 2018 r. Stare wzory mogą być stosowane nie dłużej niż do września 2018 roku.

Wzór skróconej deklaracji dla taksówkarzy rozliczających się w formie ryczałtu VAT-12 może być stosowany nie dłużej niż do grudnia 2018.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)