Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

DRA ZUS. Rozliczenie składek na ubezpieczenie społeczne

0
Podziel się:

Deklarację DRA ZUS płatnik składek wypełnia przynajmniej raz. Jest to deklaracja, na której rozliczamy składki na ubezpieczenie społeczne. Deklaracji takiej nie trzeba składać, jeśli nikogo nie zatrudniamy i opłacamy minimalne składki ZUS.

Deklaracja ZUS DRA powinna być składana regularnie
Deklaracja ZUS DRA powinna być składana regularnie (SŁAWOMIR KOWALSKI / POLSKA PRESS)

Kiedy składać deklarację DRA ZUS?

DRA to taki typ deklaracji, która nie musi być składana co miesiąc. Chodzi tu o sytuację, gdy przedsiębiorca opłaca minimalne składki ZUS. I nie jest ważne, czy są one preferencyjne, czy podstawowe. Najważniejsze, żeby były one najniższe. To samo dotyczy osoby współpracującej w firmie. Jeśli rozliczamy za nią najniższe możliwe składki ZUS, to nie trzeba składać DRA ZUS.

Kiedy więc należy złożyć DRA ZUS? Deklarację tą składamy zawsze za pierwszy pełny miesiąc podlegania ubezpieczeniu. Jeśli biznes rozpoczyna się w środku miesiąca, deklaracje będą dwie. Pierwsza, niepełna będzie obejmowała miesiąc, w którym firma powstała. Druga, obejmująca kolejny, już pełny miesiąc kalendarzowy.

Potem, gdy wysokość składek jest niezmienna, wystarczy, by przedsiębiorca po prostu odprowadzić do ZUS-u odpowiednią kwotę. Nie ma potrzeby składania deklaracji. Bez wątpienia to spore ułatwienie dla przedsiębiorców i duża oszczędność czasu.

Deklaracja powinna być złożona zawsze, gdy zmienia się kwota składek, które należy rozliczyć w ZUS.

Zmiana wartości składek może nastąpić np. z powodu:

  • zwolnienia chorobowego przedsiębiorcy, który jest zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego;
  • decyzji o zawieszeniu działalności;
  • przejścia ze składek preferencyjnych na podstawowe.

W pierwszym przypadku przedsiębiorca zmniejsza składki proporcjonalnie do dni, w których przebywał na zwolnieniu. Deklarację DRA ZUS składamy wtedy za każdy miesiąc, za który wyliczone były mniejsze składki.

W sytuacji, gdy zawieszamy działalność, deklaracja ZUS powinna być złożona za wszystkie niepełne miesiące i za pierwszy pełny, gdy już działalność będzie odwieszona.

Gdy przedsiębiorca przechodzi z tzw. małego ZUS-u na duży, wystarczy, że złoży deklarację za miesiąc, w którym płaci po raz pierwszy zwykłą stawkę ZUS. Istotne jest jednak, że płacąc pełny ZUS, chce rozliczać najniższą możliwą składkę.

Deklaracja ZUS DRA – terminy

Termin, w jakim trzeba złożyć deklarację ZUS DRA, jest taki sam jak termin opłacenia składek. W przypadku przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników, jest to 10. dzień kolejnego miesiąca, a jeśli w firmie są pracownicy, to wydłuża się do 15.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca zechce płacić składki ZUS wyższe niż minimalne, to deklarację ZUS DRA będzie musiał składać w każdym miesiącu.

DRA ZUS pracownika

Gdy przedsiębiorca jest pracodawcą, to jednocześnie z zapłatą składki za ubezpieczenie pracownika, musi złożyć deklarację DRA ZUS za każdego pracownika. Pozwala to zidentyfikować, za kogo została przekazana konkretna składka.

Korekta deklaracji ZUS DRA

W sytuacji błędu w deklaracji ZUS DRA wystarczy zawiadomić o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych i dostarczyć korektę deklaracji w ciągu 7 dni.

Korekta deklaracji ZUS DRA przez ZUS

Jeżeli to ZUS uzna, że sam jest w stanie skorygować deklarację ZUS DRA, to może to zrobić. W sytuacji, gdy występują różnice w wyliczeniach, ZUS przyjmuje za prawidłową zadeklarowaną podstawa, od której liczy się są składki.

Każdy przedsiębiorca może odwołać się od zmian, które zostały skorygowane przez ZUS. W takiej sytuacji trzeba koniecznie przekazać do ZUS-u deklarację rozliczeniową ZUS DRA, która będzie korygowała wyliczenia dokonane przez ZUS. Przedsiębiorca może dokonać zmian w deklaracji maksymalnie w ciągu 14 dni.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)