Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

e-PIT z poważną luką. Wścibski pracodawca może nas kontrolować

94
Podziel się:

Wystarczą podstawowe dane, by ciekawski pracodawca sprawdził w systemie e-PIT, czy jego pracownik dorabia na boku albo jakie wynagrodzenie ma jego współmałżonek. Wszystko przez lukę w platformie.

Twój e-PIT to wygoda, ale dla niewielkiej części Polaków może to oznaczać naruszenie tajemnicy skarbowej.
Twój e-PIT to wygoda, ale dla niewielkiej części Polaków może to oznaczać naruszenie tajemnicy skarbowej. (Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)

O usłudze, którą od zeszłego czwartku resort finansów udostępnił wszystkim podatnikom, pisaliśmy już w money.pl wielokrotnie. Rozwiązanie jest wygodne i szybkie dla tych, którzy nie mają skomplikowanych zeznań podatkowych.

Jest jednak jedna, acz poważna luka. Chodzi o sposób logowania do systemu. O ile pierwszy z nich, czyli profil zaufany, nie budzi wątpliwości, o tyle problem pojawia się w przypadku drugiego wariantu.

Zobacz także: Zobacz: Twój e-PIT - poradnik money.pl

Tu wystarczy podać trzy dane: PESEL pracownika, łączny przychód z zeznania za 2017 rok oraz przychód za 2018 rok. Co jednak istotne - ten ostatni element nie musi dotyczyć łącznie wszystkich źródeł. Wystarczy, że będzie to kwota od jednego z pracodawców. A zatem odmiennie niż dla 2017 roku - wtedy chodzi o przychód "łączny".

Co to oznacza? Dla osób, które w 2017 roku miały jednego pracodawcę, a w minionych 12 miesięcy postanowiły sobie dorabiać - kłopoty. Pod warunkiem, że ich pracodawca jest bardzo ciekawski i chce naruszyć tajemnicę skarbową.

Numer PESEL pracownika ma w jego aktach osobowych. Przychód za 2017 rok (o ile pracował wtedy tylko u niego) - również. Wystarczy kwota przychodu z PIT-11 za 2018 rok. A ten dokument sam przecież pracownikowi wysłał. Wypełnia więc 3 rubryki, loguje się i ma przed sobą pełne rozliczenie podatkowe.

A tam m.in. dochody z innych umów, nazwa organizacji pożytku publicznego, którą wspiera czy - gdy rozliczenie jest ze współmałżonkiem - dochody żony lub męża.

- Rzeczywiście, wystarczy znać dochód z jednej informacji PIT-11. Na tej podstawie płatnik, księgowa w firmie, a tak naprawdę każda osoba zaangażowana w przygotowanie pracownikom PIT-11 może mieć dostęp do ich zeznań podatkowych - mówi "DGP" Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP.

Co na to ministerstwo? Na razie odpowiedzi nie ma. - Nie sposób sądzić, że ministerstwo celowo dopuściło do takiej sytuacji. Prawdopodobnie jest to zwykłe niedopatrzenie - dodaje Anna Misiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(94)
Tomek
5 lata temu
Ja po zalogowaniu się w sobotę w jednym z pitów 11 miałem przychód 11000 do opodatkowania a na drugi dzień już 700 jaka pewność że znowu się coś nie zmieni w najbliższym czasie
bm
5 lata temu
kto jest personalnie w mf odpowiedzialny za to "niedopatrzenie" ?
plokij
5 lata temu
Nie jestem zaskoczony. Za cokolwiek PiS się zabrał wszystko spiep..ył.
ddddddddddddd...
5 lata temu
no ale to jakaś zbrodnia dorabiać sobie dodatkowo? Co by to miało obchodzić mojego szefa i dlaczego miałby być z tego powodu zły? Czy mój dodatkowy zarobek to jego jakaś strata? Mnie bardziej wkurza to, że nie mam dochodów za zeszły rok a ni za ten bo byłam na wychowawczym i nie moge się zalogować żeby odrzucić pit, bo chce sie rozliczyć z małżonkiem na pit 36. Jak mam to zrobić? Jak ktoś zarabiał choc w jednym roku "0" to nie da się zalogować
Ala
5 lata temu
nie prawda trzeba do weryfikacji podac jeszcze kwote nadpłaty lub do zapłaty za 2017 rok a tego juz nikt nie zna
...
Następna strona