Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Klaudia Zawistowska
|
aktualizacja

Twój e-PIT 2019: jak rozliczyć PIT przez internet? Łatwe i szybkie wypełnianie deklaracji podatkowej dzięki systemowi Twój e-PIT

11
Podziel się:

Twój e-PIT 2019 został udostępniony w nocy z czwartku na piątek. Mimo drobnych problemów technicznych platforma działa sprawnie, a proces rozliczenia PIT zajmuje tylko kilka minut. Poniżej prezentujemy instrukcję, jak rozliczyć PIT dzięki platformie Twój e-PIT.

Twój e-PIT to platforma, dzięki której łatwo i szybko rozliczysz swój PIT.
Twój e-PIT to platforma, dzięki której łatwo i szybko rozliczysz swój PIT. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Twój e-PIT 2019 – podstawowe informacje

Twój e-PIT to platforma utworzona przez Ministerstwo Finansów i udostępniona na stronie podatki.gov.pl. Jej celem jest ułatwienie podatnikom rozliczenia deklaracji PIT. W systemie Twój e-PIT znajdziemy wstępnie wypełnioną deklarację PIT-37 i PIT-38. Dane konieczne do ich wypełnienia pochodzą z ubiegłorocznej deklaracji, a także z dokumentów dostarczonych przez pracodawcę.

Twój e-PIT – jak rozliczyć PIT przez internet

Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo proste. Aby szybko i bezbłędnie wypełnić PIT należy wykonać kilka kroków:

1. Zalogować się do systemu Twój e-PIT

Wydaje się, że jest to rzecz prozaiczna, a jednak wielu osobom może sprawić problem. Logowania do systemu można dokonać na dwa sposoby:

  • Pierwszym jest skorzystanie z Profilu Zaufanego. Jest to specjalne konto, na którym przechowywane są nasze dane osobowe. Każdy może założyć takie konto za pośrednictwem bankowości internetowej lub specjalnej strony internetowej.
  • Drugim sposobem na zalogowanie się do systemu jest podanie numeru PESEL płatnika, dochodu z rozliczenia za 2017 rok oraz jednego z przychodu od pracodawcy (np. z PIT-11) za 2018 rok.

2. Weryfikacja danych w systemie Twój e-PIT

Po zalogowaniu należy sprawdzić, czy wszystkie dane zawarte we wstępnie wypełnionej deklaracji PIT są prawidłowe. Na tym etapie możemy wprowadzać zmiany dotyczące np. adresu, czy też numeru konta, na które ma trafić ewentualny zwrot podatku. Pamiętajmy, że w systemie Twój e-PIT znajduje się indywidualnie wypełniona deklaracja, oznacza to, że jeżeli chcemy rozliczać się z małżonkiem lub jesteśmy osobą samotnie wychowującą dziecko, to musimy nanieść odpowiednie poprawki na deklarację. Na szczęście można to zrobić kilkoma kliknięciami.

3. Dodawanie ulg w systemie Twój e-PIT

Jeżeli zweryfikowaliśmy nasze dane, możemy zacząć dodawać ulgi, o ile takowe nam przysługują. Najpopularniejsze są ulgi na dzieci, które możemy dodać w odpowiedniej rubryce. Niektórzy podatnicy mogą korzystać również z odliczeń np. dla krwiodawców, użytkowników internetu, osób dokonujących wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego itp. Po wprowadzeniu ulg, które nam przysługują, wystarczy podać nr KRS organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać swój 1% podatku (ten krok nie jest obowiązkowy). Kiedy się z tym uporamy, deklaracja jest gotowa.

4. Przesłanie, anulowanie lub pozostawienie bez zmian deklaracji w systemie Twój e-PIT

Ostatni krok to podjęcie decyzji, co zrobimy z wypełnioną deklarację znajdującą się w systemie Twój e-PIT. Na tym etapie istnieje kilka możliwości:

  • Możemy ją zatwierdzić i przesłać Urzędowi Skarbowemu. Wówczas otrzymamy potwierdzenie złożenia deklaracji (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). Przelew zawierający nasz zwrot z podatku dostaniemy w terminie do 45 dni od złożenia deklaracji.
  • Drugą opcją jest odrzucenie deklaracji. Jeżeli płatnik zdecyduje, że nie chce korzystać z gotowego formularza i woli wypełnić go samodzielnie, ma taką możliwość.
  • Opcja numer trzy to niepodjęcie żadnej czynności: nie musimy go akceptować ani odrzucać. Możemy pozostawić w obecnym stanie. Jeżeli zdecydujemy się na taką opcję, wówczas nasza deklaracja zostanie przesłana do Urzędu Skarbowego 30 kwietnia, czyli w ostatnim dniu na rozliczenie PIT.

W systemie Twój e-PIT w 2019 roku rozliczymy PIT-37 oraz PIT-38. W 2020 roku system ma zostać rozszerzony o PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
syla
5 lata temu
czy jest ktos kto rozliczał się profilem zaufanym przez bank millennium??
Rolny
5 lata temu
Co za bzdury piszecie, Działa tip top. i od początku działał, szkoda że niektóre firmy nie płacą za robotę a potem pitu nadać w terminie nie mogą i człowiek nie ma jak się rozliczyć. Tak bym temat na początku lutego mógł zamknąć a tak wciąż czekam.
Klaudia
5 lata temu
Po zalogowaniu na stronie juz obliczony zwrot mialam ale nie byla dodana ulga na dziecko i ze kestem osoba samotnie wychowujaca dziecko po zaznaczeniu tych dodstkow kwota wcale sie nie zmienila mimo ze poprawki zostaly naniesione a deklaracja wyslana, rozumiem ze weryfikacja bedzie w Urzedzie w mojej miejscowosci i kwota zostanie zmieniona? bo juz nie rozumiem
buu
5 lata temu
Na waszych stronach nie ma żadnej wiedzy gdzie co i jak tylko same odnośniki do waszych podstron.
Ewa
5 lata temu
Przed chwilą naiwnie próbowałam się rozliczyć z małżonkiem. Dane małżonka zostały trzykrotnie negatywnie zweryfikowane przez system (oczywiście błędnie - ja wpisałam dobrze) i na dziś mnie zablokowało. Jutro zapewne procedura się powtórzy. Litości!