Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Faktura VAT marża? Kto może ją wystawić

0
Podziel się:

Podatek VAT odprowadzany jest tylko od kwoty różnicy pomiędzy ceną sprzedaży i zakupu i nie ma tym samym możliwości jego odliczenia.

Faktura VAT marża? Kto może ją wystawić
(Radu Razvan/Dreamstime.com)

W przypadku faktury VAT marża podatek odprowadzany jest tylko od kwoty marży, czyli różnicy pomiędzy ceną sprzedaży i zakupu. Tym samym nie ma możliwości odliczania podatku wynikającego z faktur zakupu.

Faktura VAT marża jest szczególnym dokumentem związanym z odrębną procedurą rozliczania podatku VAT. Ta specyficzna procedura polega na tym, że podstawą opodatkowania jest marża, która jest rozumiana jako różnica pomiędzy kwotą należności, którą uiszcza nabywca a ceną nabycia towarów lub usług, pomniejszona o kwotę podatku.

Taką fakturą wystawiają podatnicy, dla których podstawą opodatkowania jest marża. Ustawa o podatku VAT określa transakcje, które można opodatkować według tej procedury. Do tej grupy należą podatnicy świadczący usługi turystyczne oraz dokonujący dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Faktura VAT marża stosowana jest bardzo często w działalności komisów samochodowych.

Zawiera ona następujące dane:

  • oznaczenie _ Faktura VAT marża _; imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
    • NIP sprzedawcy i nabywcy; dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;
    • nazwę towaru lub usługi;
    • jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonywanych usług;
    • kwotę należności ogółem (w której zawarty jest należny podatek VAT), wyrażoną cyframi i słownie.

Ma ona zatem ograniczony zakres danych. Nie zawiera ceny jednostkowej netto, wartości sprzedaży netto, stawki podatku, sumy wartości sprzedaży z podziałem na stawki, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Wystawiając fakturę VAT marża podatnik nie wyszczególnia na niej swojej marży.

Jednocześnie jest ona równoważna z rachunkiem wystawionym przez przedsiębiorcę nie będącego VAT-owcem lub umową kupna-sprzedaży. Takiej faktury nie wykazuje się w ewidencji zakupów VAT. Cała kwota wynikająca z faktury VAT marża stanowi dla sprzedawcy koszt prowadzenia działalności, jeśli dokumentuje koszt związany z prowadzoną przez niego działalnością.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t34728.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/za;wysoka;stawka;vat;na;fakturze;a;prawo;do;odliczenia,230,0,820454.html) Za wysoka stawka VAT na fakturze a prawo do odliczenia Podwyżka stawek podatkowych wywołała wiele wątpliwości i komplikacji związanych z rozliczaniem podatku od towarów i usług.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t35118.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zbiorcze;faktury;korygujace;in;minus;sa;niejasnosci,92,0,818780.html) Zbiorcze faktury korygujące "in minus". Są niejasności Mimo że wydaje się że ministerstwo zliberalizowało w tym zakresie przepisy, to jednak nowe ich brzmienie budzi wątpliwości praktyków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t34418.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zgubiles;fakture;vat;i;tak;odliczysz,38,0,811558.html) Zgubiłeś fakturę? VAT i tak odliczysz W takim przypadku podstawą do odliczenia będzie duplikat brakujących dokumentów.

Autorka jest doradcą podatkowym Tax Care

vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)