Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy poczekają, a budżet zarobi 2 mld zł

0
Podziel się:

Korzystne zmiany we wpłacaniu zaliczek podatkowych wejdą w życie dopiero w 2012 roku.

Firmy poczekają, a budżet zarobi 2 mld zł
(Palko72/Dreamstime.com)

Korzystne dla przedsiębiorców zmiany w wypłacaniu zaliczek podatkowych zaczną obowiązywać nie w 2010 r., ale dwa lata później, w 2012 r.

Sejm uchwalił rządowa nowelizację ustawy o CIT i PIT. Chodzi o zasady wpłacania przez przedsiębiorców zaliczek za ostatni miesiąc (lub kwartał) roku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ostatnią zaliczkę firmy płacą w podwójnej wysokości. Według uchwalonej w ubiegłym roku nowelizacji, od przeszłego reguły te miały się zmienić - zaliczka ta byłaby płacona jak każda inna. Rząd postanowił jednak odsunąć zmiany do 2012 r.

Zmiana ma dać przyszłorocznemu budżetowi 2 mld zł.Prace nad nowelizacją toczyły się błyskawicznie. W środę na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyło się zarówno pierwsze oraz drugie czytanie projektu. Propozycje Ministerstwa Finansów zyskały poparcie wszystkich klubów, nikt nie zgłosił poprawek.

Poseł PiSAleksandra Natalli-Świat z PiS podkreśla, że zmiana proponowana przez rząd będzie oznaczać, iż suma podatków zapłaconych przez podatników w nadchodzącym roku wzrośnie o 2 mld zł. _ Spowoduje to rzeczywiste zwiększenie obciążeń podatkowych w 2010 r. _ - oświadczyła.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski broni przesunięcia terminu wejścia zmian w życie. Bo choć są one korzystne dla podatników i gospodarki, to sytuacja budżetu w 2010 r. będzie trudna. - _ W związku z tym te dwa miliardy złotych będą szczególnie potrzebne w przyszłym roku _ - podkreśla wiceminister.

ZOBACZ TAKŻE:

Zgodnie z obecnymi przepisami, ostatnia, grudniowa (lub za ostatni kwartał, w przypadku rozliczenia kwartalnego) zaliczka za rok podatkowy jest wpłacana przez podatników do 20 grudnia razem z zaliczką listopadową (za III kwartał). Jej wysokość jest równa zaliczce listopadowej (lub zaliczce za trzeci kwartał). Oznacza to, że w grudniu firmy płacą zaliczkę w podwójnej wysokości.

| TE ZMIANY WEJDĄ PÓŹNIEJ W ŻYCIE |
| --- |
| Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja ustaw o PIT i CIT wprowadziła zasadę, że zaliczka za grudzień będzie odprowadzana w styczniu. Rozwiązanie takie zaproponowała komisja _ Przyjazne Państwo _. Argumentowała m.in., że obecne regulacje powodują, iż w grudniu przedsiębiorcy kredytują fiskusa. |

podatki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)