Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Gdzie płacić podatki. Gdzie wpływa podatek dochodowy i inne zobowiązania wobec państwa?

0
Podziel się:

Gminy przekonują wszystkie osoby pracujące i zarabiające, by swoje podatki płacili w miejscu faktycznego zamieszkania, a nie zameldowania. Wszystko dlatego, że spora część pieniędzy z podatków dochodowych trafia bezpośrednio do gminy.

W niektórych przypadkach podatki można zapłacić w gotówce
W niektórych przypadkach podatki można zapłacić w gotówce (Arkadiusz Ziolek)

Podatek dochodowy

Wszystkie płacone podatki zasilają budżet państwa. Jeśli mówimy o podatku dochodowym, to do gminy trafia ok. 40 proc. całkowitej kwoty podatku dochodowego płaconego przez osoby fizyczne i niecałe 7 procent tego podatku płaconego przez firmy (podatek CIT)
. Pieniądze te przeznaczane są między innymi na finansowanie szkół i przedszkoli oraz inwestycje gminne, np. w kanalizację, wodociągi, drogi i chodniki.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że podatek dochodowy powinien być rozliczony w urzędzie skarbowym, który jest właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku zeznania rocznego, gdy w ciągu roku się przeprowadzimy, to rozliczenia trzeba dokonać w urzędzie, który jest najbliżej naszego zamieszkania na dzień 31 grudnia.

W przypadku podatku dochodowego meldunek nie ma żadnego znaczenia. To oznacza, że osoba zameldowana w Krakowie, ale zamieszkująca np. w Warszawie, powinna rozliczyć się właśnie w stolicy.

O faktycznym miejscu zamieszkania można poinformować urząd skarbowy na dwa sposoby. Pierwszy to wpisując właściwy adres w rocznym zeznaniu podatkowym albo w każdym momencie na formularzu ZAP-3 (gdy nie prowadzimy działalności gospodarczej) lub składając aktualizację formularza CEIDG-1 (gdy prowadzimy firmę).

Płacenie podatków w miejscu zamieszkania ma jeszcze jedną zaletę. W razie ewentualnej kontroli urzędu skarbowego musimy stawić się w urzędzie, w którym się rozliczaliśmy.

Jak i gdzie płacić podatek VAT?

O tym, do jakiego dokładnie urzędu skarbowego odprowadzić podatek VAT mówi ordynacja podatkowa. Według przepisów ordynacji podatkowej właściwym urzędem skarbowym dla celów VAT będzie:

  • w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność – urząd właściwy ze względu na adres zamieszkania podatnika,
  • w przypadku osób innych niż fizyczne (np. firmy działające jako spółki) - urząd odpowiedni ze względu na adres siedziby firmy.

Czy można zapłacić podatek gotówką?

Tak, ordynacja podatkowa przewiduje możliwość zapłaty podatku gotówką. Wtedy za dzień zapłaty podatku uznaje się dzień wpłacenia podatku. Podatki od nieruchomości, podatki gminne należy regulować na konto odpowiednich urzędów gmin lub miast albo w formie gotówkowej.

Gotówką możemy wpłacić podatek:

  • w kasie urzędu skarbowego albo innego podmiotu, który obsługuje urząd skarbowy,
  • w banku na konto urzędu skarbowego,
  • na poczcie,
  • w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej,
  • biurze pośredniczącym w płatnościach gotówkowych,
  • instytucji płatniczej,
  • instytucji pieniądza elektronicznego.

Niestety, podatku gotówką nie zapłacą przedsiębiorcy, chyba że podatek nie jest związany z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Wtedy jak najbardziej podatek mogą opłacić w gotówce. Ograniczenie to nie dotyczy jednak mikroprzedsiębiorców. Ci mogą wszystkie zobowiązania podatkowe zapłacić w formie gotówkowej. A kim jest mikroprzedsiębiorca? Uznaje się za niego przedsiębiorcę, który w ciągu ostatnich dwóch lat zatrudniał mniej niż 10 pracowników, a obrót jego firmy nie był wyższy niż 2 miliony euro.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)