Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|
aktualizacja

Zwrot podatku na konto bankowe. Sprawdź, jak wypełnić druk ZAP-3

0
Podziel się:

Masz za sobą roczne rozliczenie PIT i czekasz na zwrot podatku? Odbierzesz go osobiście w kasie urzędu lub otrzymasz przekazem pocztowym. Pieniądze mogą też trafić bezpośrednio na twoje konto bankowe. Wystarczy, że podasz właściwy numer rachunku na formularzu ZAP-3.

Zwrot podatku na konto bankowe. Sprawdź, jak wypełnić druk ZAP-3
(PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock)

Zwrot podatku i sposoby zwrotu nadpłaty

Zgodnie z przepisami, fiskus ma trzy miesiące od momentu złożenia zeznania na przekazanie zwrotu podatku. Im szybciej podatnik dostarczy PIT, tym wcześniej może się spodziewać wypłaty środków. Czas oczekiwania na nadpłatę można też skrócić, dzięki rozliczeniu online. Formularz trafia wtedy bezpośrednio do systemu, co usprawnia pracę urzędników.

Urząd skarbowy jest zobowiązany do zwrócenia nadpłaty podatku (np. kiedy zaliczki odprowadzane w ciągu roku przez płatnika przewyższają ostateczną należność). Jeśli jednak kwota nie przekracza 11,60 zł, czyli kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, może ją zaliczyć na poczet zaległości podatkowych lub przyszłych zobowiązań.* Podatnik może wystąpić o zwrot nawet małej sumy, ale może ją odebrać wyłącznie w kasie urzędu skarbowego*.

Przy większych kwotach, pieniądze można otrzymać na trzy różne sposoby:

  • osobiście w urzędzie skarbowym;
  • przekazem pocztowym za pośrednictwem Poczty Polskiej. W tym przypadku podatnik poniesie jednak dodatkowe koszty. Zwrot pomniejsza się o 5,20 zł (cenę przesyłki) oraz o 1 proc. wartości przekazu. Odbiorca musi więc podzielić się otrzymanymi pieniędzmi, co przy dużych sumach jest szczególnie nieopłacalne;
  • przelewem na aktualny rachunek bankowy. Transakcja jest bezpłatna i realizowana szybciej niż wysyłka pocztą. Pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ nie wymaga osobistej wizyty w instytucji;

Do czego służy formularz ZAP-3?

Każdy, kto po raz pierwszy chce uzyskać zwrot podatku bezpośrednio na konto bankowe, musi poinformować o tym fakcie urząd skarbowy. Na właściwej deklaracji podatnik nie znajdzie jednak rubryki, w której mógłby odnotować numer rachunku. Jak więc to zrobić? Wystarczy uzupełnić druk ZAP-3 przeznaczony do zgłaszania zmian w danych podatnika. Następnie wystarczy dołączyć go do właściwego PIT-u.

Z formularza ZAP-3 skorzystają osoby, które:

  • są objęte rejestrem PESEL;
  • nie prowadzą działalności gospodarczej;
  • nie są podatnikami VAT,
  • nie są płatnikami podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Natomiast dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i posiadają numer NIP, odpowiednikiem ZAP-3 będzie formularz NIP-7. Co ważne, druk wystarczy złożyć raz. Nie trzeba o nim pamiętać przy każdym zeznaniu podatkowym. Urząd skarbowy co roku korzysta z otrzymanej informacji. ZAP-3 może się przydać ponownie dopiero w razie aktualizacji danych czy zmiany numeru rachunku. Urzędnicy przyjmą go w dowolnym terminie, nie tylko przy okazji rocznych rozliczeń.

Jak wypełnić ZAP-3?

Wzór druku przypomina zeznanie podatkowe. Sporządzamy go analogicznie do klasycznego PIT-a. Na początku wprowadzamy podstawowe informacje - identyfikator podatkowy, czyli numer PESEL oraz nazwę właściwego urzędu skarbowego, do którego adresujemy zgłoszenie. Część B. jest przeznaczona do wprowadzenia danych składającego. W tym miejscu można odnotować zmianę miejsca zamieszkania. Wystarczy wpisać nowy adres.

Dla osoby, która chce uzyskać zwrot pieniędzy bezpośrednio na konto, najważniejsza będzie sekcja B.4. Tam znajdują się rubryki, do których należy wprowadzić kilka podstawowych informacji. Poszczególne pola dotyczą: kraju siedziby banku, pełnej nazwy instytucji, danych posiadacza rachunku oraz pełnego numeru rachunku. Jeśli ktoś posiada zagraniczny rachunek, musi pamiętać o wprowadzeniu kodu SWIFT.

Dokument nie będzie ważny, jeśli podatnik zapomni o ostatnim elemencie formularza. Podobnie jak w przypadku właściwej deklaracji, chodzi o złożenie podpisu pod wprowadzonymi danymi. W tym celu wystarczy wypełnić pola 41. i 42. Jeśli zgłoszenie składa osoba reprezentująca podatnika, musi uzupełnić całą część C.

Jak i gdzie należy złożyć deklarację ZAP-3?

Zgłoszenie wypełnia się w wersji papierowej lub elektronicznej. W drugim przypadku sprawa nie jest jednak tak prosta jak przy deklaracjach PIT. Formularz można wysłać przez internet pod warunkiem, że posiadamy e-podpis, czyli certyfikowany podpis elektroniczny. Nie ma natomiast opcji uwierzytelnienia danych np. kwotą przychodu z ubiegłego roku.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)